• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: J. Marković

Autor: Informer.rs

13.01.2022

21:38

TEŠKO DA NEKO NESTANE U GRADU, A DA NE BUDE PRONAĐEN MAKAR MRTAV! Marko Nicović o slučaju koji prati cela Srbija: Evo šta se radi kada nestane bliska osoba!

printscreen

Vesti

TEŠKO DA NEKO NESTANE U GRADU, A DA NE BUDE PRONAĐEN MAKAR MRTAV! Marko Nicović o slučaju koji prati cela Srbija: Evo šta se radi kada nestane bliska osoba!

Podeli vest

Čuveni stručnjak za bezbednost, nekadašnji načelnik beogradske policije i advokat Marko Nicović otkrio je za portal Informer pojedinosti iz policijske prakse u vezi sa nestalim licima! Evo kakva je procedura i kada se kreće u potragu po hitnom postupku!

Dosadašnja policijska praksa pokazala se efikasnom u slučaju pronalaženja nestalih lica, pa tek 0.5 do 1 procenat nestalih lica nikada ne budu pronađeni, što je sličan prosek i u svetu. Marko Nicović objašnjava nam kakva je ustaljena praksa kada su u pitanju nestala lica.

- Ukoliko ne postoji sumnja da je u pitanju krivično delo otmice ili ubistva, a lice je punoletno, nije mentalno obolelo ili zaostalo, onda policija ne reaguje odmah, već ostavlja prostora da se osoba vrati kući ili pojavi, odnosno na bilo koji način oglasi da je živa i zdrava - kaže Nicović.

Međutim, stvari se drastično menjaju kada je u pitanju maloletnik, odnosno osoba koja nije u stanju da se stara sama o sebi ili ima suicidne misli.

Hitan postupak

- Porodica prvo treba da pokuša da sama pronađe nestalog člana, da kontakrira bliske ljude, da se sačeka nekoliko sati za slučaj da se nestali sam oglasi. Ukoliko to za 5 do 10 sati ne da rezultate, tada se treba uputiti u najbližu policijsku stanicu, jer to je neki razumni rok. U slučaju da je u pitanju maloletnik, neko ko je dementan ili postoji sumnja da bi mogao da se ubije ili da bude žrtva krivičnog dela - tu policija uglavnom ne čeka 24 sata, koliko se obično čeka kako bi se krenulo u potragu, već se odmah kreće kako bi se nestalo lice što pre pronašlo - objašnjava Nicović.

Foto: printscreen youtube

Rekonstrukcija kretanja nestale osobe

Nestali bez traga i glasa

Određeni broj nestalih lica, nažalost, nikada se ne pronađe. Ovo je, prema tvrdnjama nekadašnjeg šefa beogradske policije, nekada greška i nadležnih organa.

Nestali koji se nikada ne pronađu ni mrtvi su između 0.5 i 1 odsto lica čiji nestanak je prijavljen, po tome smo u rangu sa ostatkom sveta. Najmanje je onih koji se prosto odsele i nikome ne jave, nakon njih su žrtve trgovine ljudima, a najviše onih koje nikada ne pronađu su mentalno oboleli i oni koji reše da se ubiju. Kada se ovo desi u gradovima, gde nema mogućnosti da je osoba umrla i raspala se pa su je u tom stanju rastrgle životinje, ili da je odmah odbačena mogućnost otmice - znajte da je loše urađena potraga i da je tu zakazala policija, jer je teško da neko nestane u gradu, a da ne bude pronađen makar mrtav - ocenjuje Nicović.

Na sajtu Registra nestalih lica, Fondacije Tijana Jurić, nalazi se 91 osoba. Neki od njih traže se godinama. Ukoliko primetite nestalu osobu, obratite se najbližoj policijskoj stanici ili prijavite ovoj fondaciji udruženju na bbroj 0800/200-880, poziv je besplatan za sve mobilne i fiksne mreže.

Šta kaže zakon?

Republika Srbija još uvek nema na snazi zakon baš o nestalim licima, tako da se pravna pitanja ovog statusa rešavaju kroz Zakon o vanparničnom potupku. Praksa je da se za nestalom osobom kreće u potragu nakon 24 do 48 sati od prijavljivanja nestanka, iako je od 2015. na snazi zakon po kojem se u potragu kreće odmah, ukoliko ne postoji indicija da će se nestalo lice vratiti. Ovaj zakon ključno definiše jedino kada se nestala osoba proglašava za mrtvu. 

Naime, nestalo lice proglasiće se za mrtvo nakon:
  •  5 godina od nestanka, ako je lice navršilo 70 godina starosti
  •  5 godina od nestanka, ako okolnosti pod kojima je nestalo čine verovatnim da nije u životu
  •  6 meseci od dana prestanka opasnosti, ako je lice nestalo u brodolomu, saobraćajnoj nesreći, požaru, poplavi, zemljotresu ili drugoj neposrednoj smrtnoj opasnosti
  • odmah nakon prestanka neprijateljstva, ukoliko je lice nestalo u toku rata ili u vezi sa ratnim događajima
Bonus video:



Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
vladimir

pre 2 godine

Nekada nije bilo ni kamera ni mobilnih telefona ali je MILICIJA bila neuporedivo stručnija, efikasnija i poštenija, kojoj se čak i "Skotland jard" - klanjao! Ako ne verujete - proverite, ja ne lažem! Slučaj "marjanović" /2016 g./ je SMEŠAN za ondašnju miliciju /policiju/ a i ovaj splićanin bi za 24 h dobio epilog! Sramota!

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!
Live TV

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) večeras još jednom nije prihvatio da raspravlja o NATO agresiji na Jugoslaviju pošto za predloženi dnevni red nije glasao dovoljan broj članica tog tela. Kao i na sednici SB UN 25. marta, i na večerašnjoj, ponovo zakazanoj na zahtev Rusije, Francuska je zatražila takozvano proceduralno glasanje o dnevnom redu. Za dnevni red, odnosno raspravu o NATO agresiji na Jugoslaviju 1999. godine, večeras je glasalo šest od 15 članica Saveta bezbednosti, dok je ostalih devet bilo uzdržano. Za usvajanje dnevnog reda bilo je potrebno devet glasova. Ovu odluku, u emisiji "Info veče" Informer TV, komentarisali su analitičari Veljko Jovanović i Luka Stajić, kao i Nebojša Obrknežev iz Ruske stranke.

28.03.2024

23:01

Napad u Moskvi je pokušaj državnog udara! Pitanje je dana kad će ukrajinska vojska kapitulirati, zato je potrebno da se Rusija destabilizuje iznutra! (VIDEO)
Live TV

Napad u Moskvi je pokušaj državnog udara! Pitanje je dana kad će ukrajinska vojska kapitulirati, zato je potrebno da se Rusija destabilizuje iznutra! (VIDEO)

Goran Petronijević, advokat, Nikola Jović, politikolog, prof. dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije i akademik prof. dr Dragan Radenović govorili su u emisiji "Info dan" na Informer TV o terorističkom napadu u Moskvi i tome šta on zapravo predstavlja i kako će uticati na budućnost Rusije.

28.03.2024

18:01

JOŠ TV VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija