• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

22.05.2025

07:14

Na pomolu kolaps celog sistema u Rusiji? Šok uzbuna u Moskvi zbog Trampovog plana: Ako ovo uradi, biće pakleno...

Shutterstock/Reuters

Vesti

Na pomolu kolaps celog sistema u Rusiji? Šok uzbuna u Moskvi zbog Trampovog plana: Ako ovo uradi, biće pakleno...

Podeli vest

Ruska ekonomija, iako godinama funkcioniše pod sankcijama, mogla bi se uskoro suočiti sa najtežim udarom do sada zbog sledećeg paketa zapadnih mera – upozorava ekonomski komentator Jurij Pronko, navodeći da bi sekundarne sankcije i trgovinski embargo mogli imati razarajuće posledice i dovesti do potpunog sloma sistema.

Pronko upozorava da se više ne govori o klasičnim carinskim barijerama ili finansijskim ograničenjima, već o merama koje u ekonomskim krugovima nose naziv „nuklearna opcija“. Među njima su sekundarne sankcije koje bi kažnjavale treće zemlje zbog trgovine sa Rusijom, uvođenje carina od 500% na uvoz iz država koje nastavljaju da kupuju ruske energente, kao i potpuni trgovinski embargo između EU i Rusije.

Jedan od konkretnih primera koje navodi jeste predlog zakona koji je već podnet američkom Kongresu, a koji predviđa uvođenje carina od čak 500% na robu iz država koje i dalje sarađuju sa Moskvom u energetskom sektoru. To bi značilo direktno sankcionisanje zemalja koje nisu formalno deo antiruskog režima, ali koje nastavljaju trgovinu sa Rusijom. Takav mehanizam bi, prema njegovim rečima, imao potencijal da parališe ključne trgovinske tokove i izazove domino-efekat u globalnoj ekonomiji.

Još ozbiljniji scenario odnosi se na potpuni trgovinski embargo Evropske unije, što bi značilo prekid svih oblika uvoza i izvoza između Rusije i EU. Kako tvrdi Pronko, „oni se za ovo već pripremaju“, naglašavajući da ne govori o teorijskoj mogućnosti, već o sistematskom i organizovanom procesu koji već traje.

Foto: Tanjug/AP

 

- Dovoljno je da se ruska ekonomija potpuno uruši - upozorava on. Iako se u ruskom javnom prostoru često koriste oštri izrazi, retko ko iz establišmenta, pa i među ekonomistima bliskim vlastima, tako otvoreno govori o mogućnosti potpunog sistemskog sloma.

Tržišni rizici i pad cena nafte kao dodatna pretnja

Ipak, nisu svi stručnjaci saglasni sa crnim prognozama. Aleksandar Timofejev, šef analitičkog odeljenja kompanije F-Broker, iznosi nijansiraniju ocenu. Po njegovom mišljenju, ključna pretnja po rusku ekonomiju u ovom trenutku nije političke, već tržišne prirode.

Timofejev ističe da je pad cene nafte glavni destabilizujući faktor. „Ne zato što je cenovni plafon uveden i funkcioniše, već zato što se nazire recesija u SAD, a za njom sledi i globalna recesija“, objašnjava on. U takvom kontekstu, čak i zemlje sa tradicionalno nestabilnim političkim okruženjem – poput Irana i pojedinih bliskoistočnih država – uspevaju da održavaju stabilnu proizvodnju. To dodatno povećava ponudu na svetskom tržištu i dodatno spušta cene sirove nafte.

Za Rusiju, kao izvoznicu prirodnih resursa, ovakav razvoj situacije ostavlja malo manevarskog prostora. Ako se potražnja globalno ne oporavi, čak i bez novih sankcija, prihodi od izvoza mogli bi ozbiljno pasti.

Sekundarne sankcije šire krug pogođenih – uključuju i treće zemlje

Geopolitički aspekt, međutim, i dalje ostaje ključan. Tema sankcija ne jenjava – prisutna je u političkim debatama, privrednim krugovima i na internetu. Strah ne izazivaju samo postojeće mere, već i mogućnost njihovog proširenja. Posebno se sve češće govori o tzv. sekundarnim sankcijama – merama koje nisu usmerene direktno na Rusiju, već na treće strane, države i kompanije koje sarađuju sa ruskim subjektima pod sankcijama.

Takav pristup dodatno komplikuje globalne ekonomske odnose jer uvlači i neutralne zemlje u sistem kaznenih mera. Time se povećava opasnost od šire destabilizacije međunarodne trgovine i finansijskih tokova.

Efekat bumeranga već pogađa Zapad

Pitanje koje ostaje otvoreno jeste koliko su zapadne države spremne da idu daleko u ovoj vrsti ekonomskog pritiska. Iako su mere formalno usmerene na Moskvu, posledice se već osećaju i unutar samih sistema koji ih sprovode. U EU i SAD sve više se govori o inflatornim pritiscima, nestašici pojedinih sirovina i zagušenju globalnih lanaca snabdevanja.

Upravo zbog toga raste broj onih koji upozoravaju da bi „efekat bumeranga“ mogao nadmašiti očekivane političke dobitke. Pronko ocenjuje da će se prava snaga sledećeg talasa sankcionisanja tek videti u mesecima koji dolaze.

- Ne govori se više samo o pritisku – već o pokušaju potpunog udara na temelje sistema -zaključuje on. Pitanje je, smatra, da li će to rezultirati prilagođavanjem ruske ekonomije novim uslovima, ili, kako neki predviđaju – ozbiljnom destabilizacijom čitavog ekonomskog modela.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set