• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

18.06.2026

07:30

Šok! Ovo je Tramp zapravo prelomio o Rusiji i Ukrajini: Mediji preneli lažne vesti, istina je totalno drugačija

Tanjug/AP

Vesti

Šok! Ovo je Tramp zapravo prelomio o Rusiji i Ukrajini: Mediji preneli lažne vesti, istina je totalno drugačija

Predsednik SAD Donald Tramp nije potvrdio da Amerika odmah predaje rakete Ukrajini, niti je direktno najavio novi paket sankcija protiv Rusije, iako su mediji i Telegram kanali masovno tako predstavili njegove izjave posle samita G7.

Ono što je Tramp zaista rekao znatno je preciznije: Ukrajina je zatražila dozvolu da proizvodi američke rakete, pre svega za sisteme protivvazdušne odbrane Patriot, a Sjedinjene Države će taj zahtev razmotriti. Istovremeno, američki predsednik je rekao da razmatra mogućnost pojačavanja sankcija protiv Rusije kako cene nafte budu padale.

To je suština cele priče. Ne radi se o tome da su rakete već odobrene, niti da je odluka o novim sankcijama već doneta. Radi se o tome da Vašington drži otvorena vrata za oba poteza, ali ih vezuje za širu političku i ekonomsku računicu.

Ukrajina traži dozvolu za proizvodnju raketa

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je sa Trampom na marginama samita G7 i zatražio licence za proizvodnju protivbalističkih sistema i raketa. Prema navodima ukrajinskih izvora, reč je o raketama povezanim sa sistemima Patriot, koji su Kijevu ključni za odbranu od ruskih raketnih i dronovskih udara.

Tramp nije rekao da je odluka već doneta. Nije rekao ni da će Amerika odmah poslati nove rakete. Rekao je da će SAD razmotriti zahtev Ukrajine.

To je velika razlika. Jedno je hitna isporuka iz američkih skladišta, a drugo dozvola da se američke rakete proizvode u evropskom ili ukrajinskom okviru, pod licencom. Prvo je kratkoročna pomoć, drugo je pokušaj da se Ukrajini napravi dugoročniji vojni oslonac.

Upravo zato su brzopotezni naslovi promašili poentu. Tramp nije zatvorio vrata Kijevu, ali nije ni potpisao blanko ček. On je prihvatio da se zahtev razmatra.

BONUS VIDEO

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Devis kup, šlemovi i bajoneti
Društvo

Devis kup, šlemovi i bajoneti

Iako je kao i prethodnih dana, krah francuske kolonijalne vlasti dominirao ovom naslovnom stranom, ipak se videla i jedna razlika u odnosu na dotadašnje izveštavanje „Večernji Novosti“: naslovnom stranom je pored šlemova, bajoneta i trupa, dominirala i jedna – sportska vest! Pod naslovom „Devis kup – pobednici igraju u utorak“ najavljuje se dolazak u Jugoslaviju, prema rečima izveštača „Novosti“, najbolje amaterske teniske ekipe na svetu: mladih Australijanaca.

11.07.2026

10:40

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set