• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/Tanjug

23.09.2021

11:59

Šta se krije iza smanjenog broja ubistava u Italiji?

Vesti

Šta se krije iza smanjenog broja ubistava u Italiji?

Podeli vest

Zahvaljujući svojim izraženim preduzetničkim sposobnostima i ogromnom kapitalu koji poseduju, kriminalne organizacije na Apeninima promenile su način delovanja u skladu sa aktuelnim društvenim promenama - piše u izveštaju o stanju organizovanog kriminala u Italiji koji je parlamentu dostavila Direkcija za borbu protiv mafije

Prema izveštaju, u drugoj polovini 2020 godine smanjen je broj ubistava i gangsterskih obračuna bandi, ali “zahvaljujući njihovoj preduzetničkoj sposbnosti i orgromnom kapitalu sa kojim raspolažu” porastao je uticaj i inflitracija organizovanog kriminala u ekonomiji, koruptivnim aferama u javnoj administraciji, piše u izveštaju.

Organizovani kriminal nije više ograničen samo na južne delove Italije, već je prodoro i raširio se na celoj nacionalnoj teritoriji, a svoje “filijale” je kao pipke proširio je na mnoge evropske i zemlje u svetu.

Globalno najraširenija je Ndrageta, koja je lider u rasturanju kokaina i uspešno povezana sa narko kartelima Južne Amerike, ali i sa političarima, preduzetnicima i osobama koje se bave raznim vidovima slobodne profesije.

Foto: Fotoilustracija


U godini pandemije kovida19, 2020. kriminalne organizacije su još više prodrle i kapilarno se raširile u ekonomski i socijalni život društva, a to su im olakšali javni službenici, o čemu govori podatak da je u 46 italijanskih opština lokalna vlada raspuštena zbog inflitracije kriminalnih organizacija.

 

"Koza Nostra" u sektoru poljoprivrede i proizvodnji obnovljive energije

 


Druga mafijaška organizacija “Koza Nostra” i dalje svoje uporište ima na Siciliji i bavi se svojim “tradicionalnim” poslovima: lihvarenjem, rasturanjem droga, kontrolom kockarskih igara i sve više prodire u zone finansirane javnim novcem, kao što je poljoprivreda i proizvodnja obnovljive energije.

Foto: printscreen


Regija Kampanja pored “svoje” tradicionalne “Kamore” se suočava sa porastom takozavanih “bejbi gang”, kriminalnih grupa maloletnika koje su cešto protagonisti ekstremnih formi urbanog gangsterizma.

Pored “svojih”, Italija se suočava i sa uvezenim, kriminalnim organizacijama došljaka.

 

Nigerijske kriminalne organizacije u pomoć zovu tradicionalnu crnu magiju

 


Nigerijskie kriminalne organizacije kontrolišu prostituciju i trgovinu ljudima, a sve povezano sa crnom magijom koja je deo tradicije Nigerije.

Albanski kriminalci, u saradnji sa italijanskim partnerima, kontrolišu rasturanje droge “na malo”, rumunske mafije svoju kriminalnu delatnost koncentrišu na trgovinu ljudima za rad u poljoprivredi i prostituciji.

Prema izveštaju, mafijaške organizacije su se prilagodile i prihvatile mogućnosti koje pruža globalizovani svet, između ostalog isplatu i prenos novca u takozvani kripto valutama, kao što je “Bitkoin” i “Monere”, čije tokove za sada nije moguće kontrolisati niti pratiti kao što je to moguće putem tradicionalnog bankarstva.
 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa
Društvo

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa

Sporazum o saradnji za aktivno uključenje studenata i nastavnog osoblja u projekat izgradnje beogradskog metroa potpisali su juče dekan Fakulteta primenjenih umetnosti prof. Goran Čpajak i direktor JKP „Beogradski metro i voz” Andreja Mladenović. Ovim preduzeće dodatno razvija saradnju sa fakultetima u cilju unapređenja struke, inovacija i tehnološkog razvoja i, od ustanova iz prvenstveno tehničke struke, proširuje je i na fakultete iz oblasti društveno-humanističkih nauka.

17.04.2024

22:23

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija