• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

11.12.2024

12:09

Kad bi vuvuzele pričale, opozicija bi bila najrečitija! Ali vuvuzele ne pričaju, to je nasilje!

ATA IMages

Vesti

Kad bi vuvuzele pričale, opozicija bi bila najrečitija! Ali vuvuzele ne pričaju, to je nasilje!

Podeli vest

Predsednica Skupštine Srbije obratila se narodu Srbije na vanrednoj konferenciji za medije povodom zahteva opozicije za njeno razrešenje.

- Pažljivo sam pratila šta su govorile kolege narodni poslanici, ozbiljno ih saslušala kako bih mogla adekvatno da odgovorim. Da sumiram, ima otprilike nekih pet tema koje suu  različitim konferencijama pokrenuli. 

O zahtevu za razrešenje Brnabić 

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je zahtev za njeno razrešenje podneo 41 poslanik opozicije, jer nije bilo rasprave o budžetu za 2025. godinu i istakla da je opozicija još ranije najavljivala da sednice o budžetu neće biti, kao i da su napravili incidente istog trenutka kada su članovi vlade ušli u salu tog dana. Brnabić je podsetila da je dala sve od sebe da se ta sednica održi i da su to građani mogli da vide, kako oni koji glasaju za SNS i koalicione partnere, tako i oni koji glasaju za opoziciju.

- Prva tema je razrešenje mene kao predsednice Skupšine. Zahtev je predat sa 41 potpisom i, koliko sam razumela, osnovna stvar koju mi zameraju je to što nismo imali raspravu o prelogu budžeta za 2025. godinu u plenumu. ne mogu da kažem da sam srećna zbog toga, jer sam dala sve od sebe kao što su građani mogli da vide ko je učinio sve od sebe da se o predlogu Zakona o budžetu za 2025. godinu razgovara a ko je učinio sve i pre toga najavio da te sednice neće biti i da će je blokirati - rekla je Brnabić. 

Ona je citirala poslanika Demokratske stranke Srđana Milivojevića koji je rekao da "sednicu o budžetu nećemo imati", a potom i objavu poslanice SSP Marinike Tepić koja je na društvenoj mreži Iks objavila "uspeli smo da prekinemo sednicu koju su hteli da održe, nećemo dozvoliti da se ova sednica nastavi". Ona je rekla i da čim su članovi vlade ušli u salu, opozicija je, a prvo poslanici Zeleno levog fronta, počeli sa incidentima i upitala je sa kim su onda poslanici opozicije hteli da razgvaraju.

Foto: Tanjug

 

- Citiram Srđana Milivojevića: Sednicu o budžetu nećemo imati. Marinika Tepić je taj dan objavila dva priloga na svom X nalogu. Dok sam pozvala na konsultacije Marinika je citiram rekla: Nismo dozvolili sednicu. Odbili su da predstave građanima svoje predloge. U trenutku ka da su ušli gosti da obrazlože svoje predloge o budžetu, odmah su počeli sa incidentima.

-  Moje pitanje je da li predstavnici opozicije koji su podneli ovaj zahtev, zaista misle da su svi građani Srbije slepi i da su gluvi. Jer ovo je uvredljivo što smo danas čuli.

Brnabić je rekla da je uvek davala reč opoziciji, jer je važno da građani čuju koja je njihova politika.

- Odbili su čak i da predstave građanima šta su bili njihovi predlozi za dopunu dnevnog reda, koje zakone oni predlažu, zato što je to politika koju predlažu građanima Srbije. I to su odbili. Grubo su prekršili Poslovnik, provocirali članove vlade i unosili im se u lice, lepili nalepnice na klupe u kojima sede članovi vlade. Da li je to pokazatelj da su hteli nasilje i da prekinu sednicu ili su hteli raspravu i debatu o budžetu.

Podseća da je prvi udarac zadao predsednik SSP-a Dragan Đilas, a da je Tepić počela da poliva sve poslanike, neselektivno, odnosno ne samo vladajuće većine, već i svoje kolege.

- Nakon toga, prvi udarac je zadao narodni poslanik Dragan Đilas. Marinika je počela da polica nesektivno narodne poslanike. Ne znam da li misli da su i njima krvave ruke. Onda je Miroslav Aleksić prišao do stola gde sede predsedavajući, doduše sa dozvolom koju sam mu ja dala, jer sam htela da se dogovorimo da se prekinu incidenti i nastavi sednica, ali umesto dogovora iščupao je moj mikrofon, a onda redom čupao i druge. Kako ste želeli raspravu, tako što oduzmete nama mikrofon ili će biti da ste hteli da sednice o budžetu ne bude.

Ističe da su svi građani mogli da vide da je ona uprkos svim uobičajenim praksama sišla da razdvoji poslanike i to, kako kaže, bez straha da li će je neko udariti, pljunuti, politi, jer joj je posao da održava red na sednicama.

- I šta vi mislite da ljudi ne mogu da se sete? Da svi imamo kolektivnu amneziju? Vi ste dan pre rekli šta ćete raditi u ponedeljak.I uspela sam, svi su seli na svoja mesta, ali kako sam dala reč premijeru Milošu Vučeviću da obrazlaže budžet, odmah su opet počeli incidenti, prvo je Marinika Tepić, a onda su joj se i drugi pridružili u tome da ne dopuste premijeru Vučeviću da obrazloži budžet. 

Foto: Tanjug

 

Brnabić je navela da to nije pokazatelj da su želeli raspravu i debatu, već da su hteli nasilje i blokiranje usvajanje budžeta čime bi direkto blokirali povećanje plata i penzija, socijalne dodatke, kao i dodatke za decu...

- Moje treće pitanje: Da li je to pokazatelj da ste želeli raspravu i debatu, ili da ste želeli nasilje i blokadu usvajanje budžeta. Čime biste blokirali povećanje plata i penzija, dodatnih izdvajanja za zdravstvo, poljoprivrednike...

Podseća da je tada odredila pauzu i pozvala sve šefove poslaničkih grupa na konsultacije, ali da su na te konsultacije došli samo šefovi poslaničkih grupa vladajuće koalicije i poslaničke grupe "Glas naroda".

- Idemo dalje. Sa kim su želeli raspravu kada su zauzeli klupe članova Vlade Srbije? Sami sa sobom? Nisu se odazvali konsultacijama, zauzeli su klupe članova vlade. Misle ako ne mogu da dobiju izbore da mogu tako da dođu do funkcija. Ne možete blokirati skupštinu, i ne možete da blokirate budžet, osim ako imate većinu. Umesto toga pauzu su iskoristili da kidišu na klupe gde sede članovi vlade i da zauzmu sto predsedavajućeg odakle se Tepić snimala i kazala da su uspeli da prekinu sednicu. Sa kim su želeli da razgovaraju o predlogu budžeta s obzirom da su zauzeli mesta gde sede članovi vlade. Možda misle da se tako postaje ministar, ali ne može se tako postati. Nije važna fotelja, već legitimitet koji ti da narod na demokratskim izborima.

Ona je dodala da joj je tada kao predsednici ostavljena opcija, s obzirom da je Skupština dom svih građana, da dozvoli blokadu Skupštine i usvajanje budžeta ili da obezbedi da se sednica nastavi.

- Tada sam im i sada im poručujem: možete da pokušate da blokirate sednicu, da blokirate Skupštinu, da izaberete da ne učestvujete u raspravama, ali ne možete da blokirate Skupštinu i budžet ukoliko nemate većinu. Ukoliko uspete, to znači da je pala vlada. Nisu želeli da učestvuju u debati, pitala sam ih da li žele, nisu želeli, završila sam sednicu i odredila dan za glasanje.

Podsetimo, poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović rekao je da su poslaničke grupe opozicije u Skupštini Srbije podnele su zahtev za razrešenje Ane Brnabić sa mesta predsednice parlamenta.

O zahtevu za glasanje poverenju Vlade

Brnabić je izjavila da su poslanici opozicije predali Skupštini novi zahtev za glasanje o nepoverenju vladi sa ukupno 81 potpisom i dodala da se nada da ovog puta nijedan potpis nije zloupotrebljen.

- Predali su novi zahtev sa sada ukupno 81 potpisom. Zaista se nadam da su sada proverili, da su svi poslanici koji su to potpisali ili čiji su faksimili stavili zaista bili obavešteni da su potpisali. Pretpostavljam da kao odgovorni političari, a ne političari koji vode isključivo ''vuvuzele'' i ''vino politiku'' , imaju većinu za kvorum, jer ako nemaju, onda je to politički rijaliti. 

Komentarišući izjavu poslanika Demokratske stranke Zorana Lutovca, da je parlament najvažnija institucija u državi, a da Brnabić i skupštinska većina žele da se o najvažnijim društvenim pitanjima ne govori u parlamentu, Brnabić je kazala da bi, kada bi vuvuzele pričale, predstavnici opozicije bili najrečiji u državi.

- Pošto kažu da imaju većinu za kvorum i za jednu i za drugu raspravu.  I to me takođe raduje, jer vidim da su se udaljili od onoga što su nazvali "performativna politika". Jer politika nije performans, što su pokušavali svo vreme. Ono što su jasno i glasno pokazali je da neće izbore, i da neće referendum o opozivu predsednika Republike. Pričaju da "Srbija ključa i vri", a neće izbore. Ali vidim da od toga beže, jer vide da baš i nisu stvari takve kakve bi oni želeli. Kad čujete vuvuzele, to nije rasprava, to je nasilje. Možete da pokušate, nikakav problem, ali Narodna skupština, dok sam ja predsednica, nastaviće da radi zato što imamo odgovornost prema svim građanima Srbije. 

Odgovarajući na tvrdnje opozicije da kao predsednica Skupštine ne želi da se u parlamentu govori o najvažnijim društvenim pitanjima, Brnabić je podsetila da je opozcija tražila sednicu o litijumu koju je, kako kaže, dozvolila, jer smatra da je to važno pitanje. 

-- Rekli su da ćemo ih prevariti, da će to biti jedna od mnogih tema na toj sednici, a bila je jedina tema na toj sednici. Rekli su da ćemo ih prevariti time što ćemo mi biti ovlašeni predlagači, a oni su bili ovlašeni predlagači. Nisu imali kvorum, dali smo kvorum  i to sva četiri dana rasprave - rekla je Brnabić i dodala da je vlast uradila ono što opozicija nikada nije uradila za deset-jedanaest godina dok je bila na vlasti.

Foto: Tanjug

 

Pitanja novinara

O Zlatku Kokanoviću

Brnabić je izjavila da je apsolutna laž da je bilo kome određen pasivni status za poljoprivrodno gazdinstvo zbog bavljanja politikom i dodala da se takav status dobija zbog zakonskih nepravilnosti.

Brnabićeva je kazala da je u pasivnom statusu trenutno 23.295 gazdinstva u Srbiji i da su takav status dobili ne zato što su opozicija niti političke prominentne ličnosti kao Zlatko Kokanović iz inicijative ''Ne damo Jadar'', čije je gazdinstvo stavljeno u pasivni status, već zato što su, kako kaže, imali neke nepraviljnosti i rok da ih isprave, ali da to nisu učinili.

- Postupajući u skladu sa zakonom, mora da se odredi pasivan status. Jedinstven slučaj gospodina Kokanovića koji je rekao da Aleksandar Vučić treba da ide u zatvor i uputio mu i nešto gore pretnje. Jedinstven slučaj je da on krši zakon, a predsednik Republike treba da ide u zatvor. To još nisam čula.

Dodala je da je od avgusta ove godine 235 gazdinstava dobilo rešenje o pasivnom statusu i da je laž da je to urađeno zbog politike ili opozicionog delovanja.

Naglasila je da je neprimereno i neprihvatljivo da opoziciono delovanje i aktivnosti znače da je neko iznad zakona i da zakoni ne važe za njih. 

Brnabićeva je kazala da su se na pres konferencijama opozicionih poslanika čule pretnje ulicom i nasiljem i dodala da je to nekorektno.

Neprihvatljivo je za sve naše građane da opoziciono delovanje u Srbiji znači da je neko iznad zakona, i da zakoni ne važe za njih. Žao mi je što smo i danas na konferencijama čuli pretnje od poslanika, pretnje ulicom i nasiljem. Ako želite stabilnu Srbiju u kojoj ćete predstavljati svoje politike i svoje vrednosti, onda se o tome razgovara ovde. A ne da narodni poslanici prete nasiljem na ulicama zato što u instituciji neće da govore, nego vode vuvuzele i vino politiku.O referendumu i izborima

Brnabić je navela da opozicija neće na izbore i da ne želi referendum na kojem bi pitali građane da li žele da Narodna skupština pokrene inicijativu za opoziv predsednika Republike Srbije iako, kako kaže, tvrde da ''Srbija ključa i vri''.

- Iste ove priče, iste scenarije smo videli nakon tragedija u maju 2023. godine. Tada sam rekla, računajte na moju ostavku, nikakakv problem. Do avgusta su pričali bukvano isto - nećete nas prevarite izborima, pozvaćemo građane na blokadu, nema ništa od izbora. A onda su 11.9. svi zajednouputili zahtev Vučiću za hitne izbore. I nisu se potrudili da objasne grašanima kako takav zaokret. Sve ove filmove smo videli nekoliko puta u poslednjih 10 godina. Što se mene tiče, ne misli da su nam potrebni izbori, ali i ne misli da Srbija vri. Ne znam zašto ne traže izbore ako misle da imaju podršku. ja mislim sve suprotno od njih. Mislim da je Srbija stabilna, zemlja koja zna gde ide. 

- Pa ako Srbija ključa i vri, i narod je na vašoj strani, najlakše je da prikupite 70 potpisa, mi ćemo dodati ostale potpise, kako bi sa 126 potpisa pokrenuli savetodavni referendum o opozivu predsednika Srbije. Ako većina izašlih kaže da želi da Narodna skupština pokrene inicijativu za opoziv predsednika, predsednik je sam rekao da će dati ostavku.

Zakon o biračkom spisku

Brnabić je rekla da se na izbornim uslovima mnogo radi, kao i da je fokus na izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku.

- To je moj potpuni fokus.

Brnabić je navela da su poslali dva predloga za nacrt zakona za formiranje komisije za uvid i nadzor nad jedinstvenim biračkim spiskom.

- Ono što je dobro, što je pozitivno je što je ODIHR dao analizu da su i jedan i drugi nacrt u skladu sa njihovi preporukama, a značajno su različiti.

Brnabić dodaje da bi sada trebalo da se vidi da se napravi kompromis u Skupštini Srbije.

- Jedan od ta dva nacrta će prvo ići na javnu raspravu, javno slušanje u Skupštini. Nadam se i moja želja bi bila da i ti zakoni budu na sledećoj sednici Narodne Skupštine.

Foto: Tanjug

 

Odgovor na studentske blokade

- Broj nije važan, i da postoji jedan koji želi da razgovara, razgovarala bih sa jednim. Kao predsednica Skupštine sam imala poprilično otvoren kanal sa mladima. Ja sam uvek spremna da razgovaram, i želim- Što su nam različitije tačke gledišta to ja više volim da razgovaram sa tim ljudima. To je važno za naše društvo i demokratiju. Nisu mi se obratili, ali volela bih da pomognem. 

Nisam sigurna da vlast mora da odgovori na neke zahteve, na neke zahteve treba da odgovore pravosudne institucije, to nije vlast već tužilaštvo i sudstvo. Nisam sigurna u kojoj demokratskoj zemlji neko isporučuje zahteve sudstvu i tužailaštva. Ako želimo vladavinu prava, samostalno tužilaštvo i sudstvo, to ne ide jedno sa drugim. Ove ostale zahteve koje vlast može da isporuči, a to je 20 odsto povećanja izdvajanja za visokoškolske ustanove i fakultete, to je na Vladi.

Uskoro sednica sa setom važnih zakona i predlozima opozicije

Brnabić je izjavbila da će u najskorije vreme biti zakazana naredna sednica parlamenta i da će na dnevnom redu biti čitav set važnih zakona, a da će se naći i predlozi opozicije za njeno razrešenje i za glasanje o  poverenju vladi, ako za to mogu da obezbede kvorum.

Brnabić je tako odgovorila na pitanje novinara na konferenciji -   kada će biti održna prva naredna sednica palament i sa kojim dnevnim redom.

- U najskorije vreme, postoji nekoliko zakona koje očekujemo od vlade kao deo reformske agende na putu ka EU, čitav set medijskih zakona, sa komentarima i direktivama EK treba da se usklade naši zakoni. Druga stvar je izbor članova Saveta REM. Tu je takođe i važan zakon o oglašavanju, čitav niz ratifikacija, tako da će se u najskorije vreme održati sledeća sednica.

Na pitanje da li će biti na dnevnom redu i ono što bude predložila opozicija i predlog za njeno razrešenje i za izjašnjavanje o opozivu vlade, Brnabić je rekla da svakako hoće.

- Nadam se da imaju kvorum za to. Ali svakako, apsolutno. Moja  obaveza je da stavim i staviću (u dnevno red). Čak i da nije, pošto recimo nije za moju smenu, pošto nije bila ni naglašena kao po hitnom postupku, a   ima samo 41 potpis. Ali staviću i to, ja od toga ne bežim. Ali im čestitam, pošto kao ozbiljni političari znam da tako ozbiljne stvari stavljaju na dnevni red, pošto imaju 126 narodnih poslanika koji da li žele ili ne žele, da glasaju o poverenju vlade, ali svakako žele da im daju kvorum. To je velika stvar za opoziciju.

Ona je upitala i zašto opozicija pokreće proceduru za glasanje o poverenju vladi ako nema kvorum od 126 te ocenila da je reč o političkom rijalitiju.

- Ako nemate kvorum od 126 poslanika, zašto onda pokrećete proceduru za glasanje o poverenju vladi? Da li je to onda politički rijaliti? Jeste, to je politički rijaliti.

Ona je navela i da opozicija onda traži da im većina pomogne u tom političkom rijalitiju budući da je sasvim očigledno da nemaju većinu za glasanje o nepoverenju vladi.

- To je politički rijaliti. To se ne radi u ozbiljnim zemljama i to ne radi ozbiljna opozicija. To su izuzetno važne, suštinske stvari za jedan parlament, za jednu zemlju i vladu.

Ona je kazala da je prilično fleksibilan predsednik parlamenta pošto je do sada uvek dozvoljavala da se priča i van tačaka dnevnog reda upravo da je ne bi optužili da nekom uskraćuje slobodu govora ili da se nečeg plaši.

- Ja verujem da su podneli ovo znajući da imaju mogućnost da obezbede kvorum, a ako nemaju onda je to poltiički rijaliti.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Nemačka je glavni spoljno-trgovinski partner Srbije - Susret predsednika Vučiča i nemačkog kancelara Šolca od izuzetnog značaja! (VIDEO)
Live TV

Nemačka je glavni spoljno-trgovinski partner Srbije - Susret predsednika Vučiča i nemačkog kancelara Šolca od izuzetnog značaja! (VIDEO)

Gosti emisije "INFO JUTRO" na TV Informer bili su Božidar Spasić bivši pripadnik Službe državne bezbednosti i politikolog Marko Stanković, a putem vajbera uključio se i ekonomista Mihajlo Rabrenović koji su govorili o izuzetno važnoj poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića Nemačkoj i susretu sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcem.

11.12.2024

11:56

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

Čuveni Luganski ponovo sa Beogradskom filharmonijom
Kultura

Čuveni Luganski ponovo sa Beogradskom filharmonijom

Beogradska filharmonija nastupa pod palicom Stanislava Kočanovskog zajedno sa čuvenim pijanistom Nikolajem Luganskim u petak 13. decembra (Kolarac, 20č). Na programu su Prvi klavirski koncert Johanesa Bramsa i Nulta simfonija Antona Bruknera.

11.12.2024

11:23

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set