• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer.rs/telegraf.rs/glasistre.hr

01.12.2019

14:40

DAN KADA JE JUGOSLAVIJA ZAVIJENA U CRNO! Pre 38 godina desila se NAJSMRTONOSNIJA NESREĆA u istoriji našeg vazduhoplovstva! (VIDEO)

Estrada

DAN KADA JE JUGOSLAVIJA ZAVIJENA U CRNO! Pre 38 godina desila se NAJSMRTONOSNIJA NESREĆA u istoriji našeg vazduhoplovstva! (VIDEO)

Podeli vest

Prvog dana decembra 1981, pre 38 godina, srušio se na Korzici avion kompanije Inex-Adria iz Ljubljane

Poginulo je 178 ljudi, a niti jedan putnik, ni član posade nije preživeo ovu strašnu nesreću.

Bila je to najveća katastrofa jugoslovenskog vazduhoplovstva do tada.

Avion “DC-9 super 80” udario je levim krilom u 7.52 ujutru u planinu San Pjetro u blizini Ajačija na Korzici, dok je kružio čekajući dozvolu za sletanje. Potpuno oštećen, uspeo je da pređe još 700 metara, ali je onda udario u brdo i srušio se.

Spasioci su uspeli da se probiju do mesta nesreće tek oko 16 časova.

Ono što je bilo zapanjujuće vezano za tragediju bilo je to što je avion "DC9-80" bio u to vreme "čudo tehnike". Bio je star samo godinu dana, i nosio je oznaku “super”. Bio je opremljen automatizovanim uređajima za letenje, i taj tip aviona do tada nije imao nijednu nesreću.

Putnici su bili uglavnom Slovenci, koji su krenuli na odmor, jer je avion poleteo iz Ljubljane, na promotivnom letu agencije Kompas. 

(VIDEO) Evo kako je u poslednjem momentu IZBEGNUTA NAJVEĆA AVIONSKA NESREĆA U ISTORIJI!

Spisak putnika je više puta menjan, a među njima je trebalo da bude i čuveni gimnastičar Miroslav Cerar i njegova supruga Zdenka. Ipak, njihova tada jednogodišnja ćerka Vesna se razbolela i niko nije krenuo na put. Glas Istre podseća da 1. decembar od te 1981. godine poznata slovenačka gimnastička porodica slavi kao novi rođendan.

Dugo se istraživao uzrok tragedije. Prema francuskim izvorima mogući izvor nesreće je navodno bila nedovoljno opremljena radarska služba na aerodromu u Ajačiju, preneo je ovih dana Glas Istre, odnosno zbog nesporazuma u komunikaciji između posade i kontrole leta.

Iako je ovo bila najveća nesreća jugoslovenskog vazduhoplovstva ikad, prolazile su godine i godine, a mesto pada aviona nije bilo sređeno. Tu su se još uvek nalazila raspadnuta tela, lična dokumenta, stvari poginulih...

NAJVEĆA NESREĆA U ISTORIJI 38 godina od tragedije na Tenerifima

Tek 2008. godine grupa spasilaca se, uz dozvolu italijanskih vlasti, probila i naredne dve nedelje čistila ostatke nesreće i pronašla posmrtne ostatke poginulih, kao i 27,5 tona ostatka aviona.

Nakon 28 godina, posmrtni ostatci su bili u Institutu za sudsku medicinu u Ljubljani, a sahranu je predložila građanska inicijativa, dok je sve troškove preuzela skupština Ljubljane.

Ova tragedija je proglašena za najsmrtonosniju u istoriji Slovenije, ali i Jugoslavije, kao i za drugu po veličini u Francuskoj.

Nije proglašena najsmrtonosnijom zbog broja poginulih, već zbog toga što je u njoj nastradalo nekoliko porodica.




Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Vesti

TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima!
Live TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima!

Pred beogradske izbore članovi opozicije pokušavaju da izmanipulišu građane Beograda. Malo, malo dižu paniku netačnim informacijama: tvrde da će pešački prelazi nestati sa mesta na kojima su neophodni, spinuju da je država dozvolila građenje stambenog objekta na mestu dečijeg parka, dižu paniku gde je nema. Sa druge strane, kada zađete među građane i kada popričate sa njima uglavnom komentarišu da Beograd nikada lepše nije izgledao. Gost "Info jutra" bio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić sa kojim smo razgovarali o EXPU koji će se održati u Beogradu 2027. godine, ali i drugim važnim temama vezanim za naš glavni grad.

28.03.2024

10:35

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država!
Live TV

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država!

Predsenik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su vitalni nacionalni interesi naše zemlje ugroženi. "U ovom trenutku, nije lako da kažem kakve smo vesti dobili u poslednjih 48 sati. Direktno nam ugrožavaju vitalne nacionalne interese i Srbije i Srpske. Narednih dana upoznaću narod Srbije sa svim izazovima koji su pred nama. Biće teško, najteže do sad. Borićemo se. Pobediće Srbija", napisao je Vučić na svom Instagram profilu. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je novinar Tomislav Lovreković.

28.03.2024

10:11

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)
Live TV

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)

Na današnji dan pre 25 godine, četvrte noći NATO agresije na našu zemlju, Vojska Jugoslavije oborila je američki bombarder F-117A. Do tada se smatralo da ovaj tip aviona, koji je zbog smanjenog radarskog odraza zvan „nevidljivi”, nije moguće locirati na nebu. Ipak, to je uspelo Trećem raketnom divizionu 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije, 27. marta 1999. u 20.42 časa. Dva projektila tipa „neva” ispaljena su iz atara Šimanovaca, a jedan je pogodio F-117A, koji se posle bombardovanja podzemnog komandnog centra u brdu Straževica u Beogradu zaputio ka vazdušnom prostoru Mađarske. Letelica u plamenu sunovratila se na njive u ataru sremskog sela Buđanovci. Pilot se katapultirao i prizemljio pomoću padobrana. Ostaci oborenog F-117A „noćni soko”, što je pun naziv aviona, danas se čuvaju u Muzeju vazduhoplovstva, kao trofej kojim nijedna vojska na svetu ne može da se podiči. O ovom poduhvatu Vojske Jugoslavije za Informer TV govorio je Đorđe Aničić, potpukovnik protivvazdušne odbrane, u emisiji "Info jutro".

27.03.2024

10:15

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Srbija