• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/RTS

04.02.2020

18:19

NOVA METODOLOGIJA PROŠIRENJA EU! Uslovi u šest ključnih grupa, ko ih ne ispunjava, slede sankcije! Evo šta to konkretno znači za Srbiju!

Vesti

NOVA METODOLOGIJA PROŠIRENJA EU! Uslovi u šest ključnih grupa, ko ih ne ispunjava, slede sankcije! Evo šta to konkretno znači za Srbiju!

Podeli vest

Nova metodologija proširenja EU koja će sutra biti predstavljena u Briselu predviđa snažnije finansijske i političke podsticaje za zemlje Zapadnog Balkana već u fazi pristupanja, ali i mogućnost da pregovori budu zaustavljeni ako kandidati nazaduju u ispunjavanju kriterijuma

U nacrtu ovog dokumenta predlaže se da pregovaračka poglavlja budu organizovana u šest tematskih celina koje bi mogla da se otvaraju grupno i istovremeno. Nova metodologija može da se primeni i na Srbiju bez menjanja postojećeg pregovaračkog okvira, navodi Evropska komisija.

Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji predstaviće sutra predlog nove metodologije politike proširenja koji bi trebalo da ukaže na izlaz iz krize u kojoj se politika proširenja nalazi i omogući konsenzus za otvaranje pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom u prvoj polovini ove godine.

Nacrt predloga, zasnovan je na četiri glavna principa: kredibilitet, predvidljivost, dinamičniji pristup i snažnije političko upravljanje procesom.

"Politika proširenja mora da bude predvidljivija i verodostojnija – zasnovana na objektivnim kriterijumima, rigoroznom pozitivnom i negativnom uslovljavanju i reverizibilnosti, kao i da bude dinamičnija i snažnije politički vođena", navodi se u nacertu dokumenta.

Predložene promene mogu biti sprovedene i u okviru postojećih pregovaračkih okvira (sa Srbijom i Crnom Gorom) što bi osiguralo jednaka i fer pravila za sve u regionu, navodi Evropska komisija u predlogu i naglašava da "pregovarački okviri za Srbiju i Crnu Goru neće biti menjani već će predložene mere biti primenjene unutar postojećih okvira uz saglasnost i u dogovoru sa ove dve zemlje".

PROCURILA POVERLJIVA DOKUMENTA EU! Evropa na udaru novog talasa izbeglica

Foto: Reuters

Neophodno jačanje kredibiliteta

Lideri Zapadnog Balkana moraju uverljivije da ispune obaveze vezane za vladavinu prava, ekonomiju, funkcionisanje demokratskih institucija i druge oblasti.

Sa druge strane, EU takođe treba da ispuni svoj deo obaveza: kada zemlje kandidati ispune tražene kriterijume, zemlje članice treba da odobre sledeći korak u procesu, navodi se u predlogu koji će zvanično biti objavljen u sedištu Evropske komisije.

Komisija takođe najavljuje da će mape puta za vladavinu prava biti uspostavljane, slično ranijim akcionim planovima, kao i mapa puta za funkcionisanje demokratskih institucija.

Nacrt metodologije predlaže redovne samite na vrhu EU - Zapadni Balkan i intenzivnije kontakte na ministarskom nivou.

Posebne međuvladine konferencije za svaku zemlju kandidata trebalo bi da budu organizovane posle godišnjih izveštaja Evropske komisije, kako bi se razmotrio napredak i planovi za naredni period.

"Vreme je da politička priroda procesa bude stavljena u centar pažnje kako bi se osiguralo snažnije angažovanje zemalja članica uključujući i najviši politički nivo."

Evropska komisija predlaže grupisanje pregovaračkh poglavlja u šest tematskih celina (klastera).

"Pregovori će biti otvarani za svaki klaster kao celinu, umesto po pojedinačnim poglavljima. Kada su utvrđena merila za otvaranje ispunjena, klasteri će biti otvarani bez daljih uslovljavanja, a biće utvrđena merila za zatvaranje. Pregovori mogu na ovaj način da budu organizovani i sa Srbijom i Crnom Gorom, uz poštovanje postojećih pregovaračkih okvira".

VUČIĆ SA FALKONIJEM o budućnosti politike proširenja Evropske unije

BREGZIT ILI PROPAST! Britanski premijer Boris Džonson formira RATNI KABINET, NAPUŠTAJU EU PO SVAKU CENU!

Foto: Public

Predvidljivost: pozitivno i negativno uslovljavanje

"Potrebno je da politika uslovljavanja bude jasnija nego do sada i da zemlje Zapadnog Balkana imaju jasnu sliku šta EU očekuje u različitim fazama procesa, stoga će Evropska komisija preciznije definisati uslove potrebne za napredak", stoji u predlogu.

Ako zemlje dobro napreduju, to treba da vodi "bližoj integraciji" sa EU i postepenom uključivanju u pojedinačne politike EU, programe i tržište, navodi Evropska komisija i ujedno predlaže veću finansijsku pomoć i ulaganja, kroz snaženje i unapređenje IPA predpristupnih fondova.

Kao što napredak zahteva snažnije podsticaje od strane EU, u slučaju ozbiljnog i dugotrajnog nazadovanja, potrebne su odlučnije mere koje bi sankcionisale takvu situaciju, ocenjuje Evropska komisija.

U tom slučaju, Komisija može da predloži zaustavljanje ili suspendovanje pregovora, na sopstvenu inicijativu ili na predlog zemalja članica.

"Pregovori mogu biti zaustavljeni samo u nekim oblastima ili, u najgorim slučajevima zaustavljeni u potpunosti, dok iznosi finansijske pomoći mogu biti smanjeni, kao i druge stečene prednosti", navodi se u predlogu za novu metodologiju proširenja koju će predstaviti evropski komesar Oliver Varheji.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija