• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/Sputnjik

06.06.2020

07:36

DRHTE I NEBO I ZEMLJA KAD GRDOSIJA ANTONOV POLEĆE! Na Aljasci zabeležen jedinstven snimak najtežeg aviona na svetu! (VIDEO)

Vesti

DRHTE I NEBO I ZEMLJA KAD GRDOSIJA ANTONOV POLEĆE! Na Aljasci zabeležen jedinstven snimak najtežeg aviona na svetu! (VIDEO)

Podeli vest

Avion Antonov AN-225, najteži je avion na svetu, a na društvenim mrežama pojavila se slika njegovog poletanja koja pokazuje koliko je ova leteća grdosija zapravo velika

Poletanje džinovskog Antonova zabeležio je na aerodromu u Enkoridžu na Aljasci Jutjub kanal "Rosov svet avijacije".

Kako su naveli sa ovog kanala, za 11 godina praćenja avijacije, ovo je najbolji snimak nekog aviona, koji u potpunosti pokazuje veličinu ovog teretnog aviona.

Antonov AN-225 je najteži avion na svetu, čija je maksimalna težina pri poletanju čak 640 tona.

Razvijen je još 1980. godine u Sovjetskom Savezu.

Uvođenjem 1957. godine porodice An-10 / An-12 turboprop aviona srednjeg dometa započela je uspešna proizvodnja hiljada ovih letelica. Njihova upotreba za teške borbene i civilne svrhe širom sveta nastavlja se do danas; An-10 / An-12 su se najviše koristili u Vijetnamskom ratu, sovjetsko-avganistanskom ratu i megaoperacija rešavanja katastrofa u Černobilu.

Opšte karakteristike

posada: 6 članova
nosivost: 250 t
dimenzije kargo vrata: 440 x 640 cm
dužina: 84,0 m
raspon krila: 88,4 m
visina: 18,1 m
površina krila: 905.0 m²
zapremina tovarnog prostora: 1300 m³
masa praznog aviona: 285.000 kg
maksimalna masa pri poletanju: 640.000 kg
motori: 6 x turbomlazni ZMKB Progress D-18, 229.5 kN svaki
dužina poletne staze: 3.500 m sa maksimalnim teretom

Biro je 1959. godine započeo izgradnju zasebne baze za testiranje i unapređivanje leta u predgrađu Hostomel (danas aerodrom Antonov).

Teški vojni transportni Antonov An-22 je 1965. godine ušao je u serijsku proizvodnju da bi dopunio An-12 flotu velikih vojnih i humanitarnih aviona Sovjetskog Saveza. Model je postao prva sovjetska mega letelica široke karoserije i ostala je najveća sovjetska letelica sa turboprop motorom. Antonov je dizajnirao i predstavio verziju An-22 sa nuklearnim pogonom. Njegov let nikada nije testiran.

Foto: Wikipedia/Printscreen

Nakon velike ekspanzije 1966. godine u mestu Sviatošin, kompanija je preimenovana u "Kijevska mehanička fabrika". Dva nezavisna postrojenja za proizvodnju i popravku letelica, pod inženjerskim nadzorom biroa Antonov, takođe su se pojavila u Kijevu tokom ovog perioda.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
voja

pre 3 godine

Pa sta radi ruski avion an Aljasci?? Zar nam stalno ne vicu da rusi i amerikanci se nevole, da su neprijatelji.... esada lepo se vidi da rusi kada im odgovara rade ono sta oni hoce, a to znaci kad im bude trebalo da se 'potkusuraju' za nesto ima da nas prodaju odma , vajni "prijatelji"

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

Protiv Srbije vođen je nuklearni i hemijski rat! Kanceri u našoj zemlji daleko su agresivniji nego u Evropi!
Live TV

Protiv Srbije vođen je nuklearni i hemijski rat! Kanceri u našoj zemlji daleko su agresivniji nego u Evropi!

Serijalom dokumentarnih filmova o NATO agresiji nad Srbijom obeležavamo 25 godina od početka bombardovanja naše zemlje. Za 78 dana agresije na Srbiju je bačeno 22.000 hiljade tona projektila, među kojima 37.000 hiljada zabranjenih, kasetnih bombi, bombi sa osiromašenim uranijumom. Žena koja je među prvima u našoj zemlji pričala o zastrašujućim posledicama NATO bombardovanja je doktora Danica Grujičić, ministarka zdravlja. Ona je bila gošća "Info jutra".

29.03.2024

08:45

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!
Live TV

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) večeras još jednom nije prihvatio da raspravlja o NATO agresiji na Jugoslaviju pošto za predloženi dnevni red nije glasao dovoljan broj članica tog tela. Kao i na sednici SB UN 25. marta, i na večerašnjoj, ponovo zakazanoj na zahtev Rusije, Francuska je zatražila takozvano proceduralno glasanje o dnevnom redu. Za dnevni red, odnosno raspravu o NATO agresiji na Jugoslaviju 1999. godine, večeras je glasalo šest od 15 članica Saveta bezbednosti, dok je ostalih devet bilo uzdržano. Za usvajanje dnevnog reda bilo je potrebno devet glasova. Ovu odluku, u emisiji "Info veče" Informer TV, komentarisali su analitičari Veljko Jovanović i Luka Stajić, kao i Nebojša Obrknežev iz Ruske stranke.

28.03.2024

23:01

Napad u Moskvi je pokušaj državnog udara! Pitanje je dana kad će ukrajinska vojska kapitulirati, zato je potrebno da se Rusija destabilizuje iznutra! (VIDEO)
Live TV

Napad u Moskvi je pokušaj državnog udara! Pitanje je dana kad će ukrajinska vojska kapitulirati, zato je potrebno da se Rusija destabilizuje iznutra! (VIDEO)

Goran Petronijević, advokat, Nikola Jović, politikolog, prof. dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije i akademik prof. dr Dragan Radenović govorili su u emisiji "Info dan" na Informer TV o terorističkom napadu u Moskvi i tome šta on zapravo predstavlja i kako će uticati na budućnost Rusije.

28.03.2024

18:01

JOŠ TV VESTI

Hronika

Zločinci iz Novog Sada dobili 16 godina robije za otmicu i mučenje: Sve je počelo od odbijanja mušterije
Hronika

Zločinci iz Novog Sada dobili 16 godina robije za otmicu i mučenje: Sve je počelo od odbijanja mušterije

Milan Pandurеvić (37) iz Bogatića i Biljana Ćosić (52) iz istog mеsta s boravištеm u Novom Sadu, kojima sе pripisujе da su prе dvе godinе počinili otmicu njеnog klijеnta u prostituciji, uz maltrеtiranjе oštеćеnog i iznuđivanjе novca, osuđеni su jučе u novosadskom Višеm sudu prvostеpеnom prеsudom na dеsеt i šеst godina zatvora.

29.03.2024

09:22

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija