
informer.rs
LEKARI OKRIVAJU DA LI PREKOMERNO IZLAGANJE SOLARIJUMU MOŽE BITI FATALNO PO VAŠE ZDRAVLJE! (VIDEO)
Stiže lepo vreme, duži dani sa puno sunca. Počinje doba velikih i važnih događaja, kao što su maturske proslave, svadbe, provod na otvorenom… Uz letnju garderobu, pristaje i taman ten. Mnogi još uvek ne mogu da zamisle kratke rukave i mini suknje na potpuno neosunčanoj, prirodno beloj koži. Zato je još uvek, „spasonosno“ rešenje – solarijum!
Upozorenja o štetnim efektima sunčanja su na svakom koraku, a vrlo malo pažnje posvećeno je „veštačkom sunčanju”, koje kako navode istraživanja nosi još veći rizik po zdravlje. Broj obolelih od raka kože udvostručava se svakih 15 do 20 godina, a „veštačko sunčanje” povećava za 75 % opasnost od raka kože kod osoba mlađih od 35 godina.



Melanomi se javljaju samo kod 4-5% od ukupnog broja obolelih od raka, ali su uzrok čak 71-80% smrtnosti. Posebno zabrinjava porast obolelih od melanoma među mladima i decom, koji je zapažen u nedavnim studijama!
Shutterstock
Da li su solarijumi su ozbiljna opasnost?
Razlika između UV zračenja koje emituju lampe u solarijumu i onog koje dolazi od sunca je i u tipu i intenzitetu. Solarijumi proizvode koncentrovane doze UV zračenja koje mogu da budu i do pet puta jače od sunčevih u letnje podne. Ovo zračenje bi moglo da se opiše indeksom zračenja preko 60 (UV indeks preko 60).


Smatra se da su solarijumi, koje je Svetska zdravstvena organizacija svrstala u prvu grupu kancerogena, razlog što u svetu ima više od 450.000 slučajeva melanoma, najtežeg raka kože, a stručnjaci kažu da čak i samo jedan odlazak u solarijum povećava rizik od nastanka te bolesti. Od nje u Srbiji godišnje oboli više od 600 ljudi, od kojih 200 već u trenutku postavljanja dijagnoze ima najtežu formu melanoma.

Shutterstock
Lekari kažu da je nastanak melanoma kod mladih od 18 do 29 godina u najvećem broju slučajeva posljedica UV zračenja u solarijumu, a pokazalo se da je kod nas upotreba ovih aparata zabrinjavajuće masovna.
Istraživanja sprovedena u četiri srednje škole u Srbiji pokazala su da je 38 odsto srednjoškolaca bilo bar jednom u solarijumu, a da su neki od njih počeli tamo da odlaze sa 13 godina. Oko osam odsto srednjoškolaca izjavilo je da su više od 30 puta bili u solarijumu.
Prema novom Pravilniku, osim mlađih od 18 godina, solarijum ne smeju da koriste ni oni koji su bolovali ili boluju od tumora kože, oboljenja praćenih pojačanom osetljivošću na UV zračenje i toplotu, i oni koji piju lijekove osjetljive na UV zračenje. To su mnogi antibiotici, antidepresivi, lekovi protiv akni, citostatici, diuretici i antihipertenzivi, ali i neki lekovi protiv bolova koji se često piju zbog reume ili glavobolje.