• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: in4s/dan

22.07.2019

12:54

DRAGAN ŠOĆ UPOZORAVA: Mitropolija je kičma Crne Gore, ako je ne odbranimo crno nam se piše!

Balkan

DRAGAN ŠOĆ UPOZORAVA: Mitropolija je kičma Crne Gore, ako je ne odbranimo crno nam se piše!

Podeli vest

- Ako svi mi ne budemo čvrsti u odbrani Mitropolije crnogorsko-primorske, a ona bude ugrožena primenom Zakona, nama se ne piše dobro. Moramo aktivno suprostaviti donošenju zakona i staviti do znanja da je on protiv volje građana – poručio je advokat i bivši ministar

- Mitropolija crnogorsko-primorska je stvorila Crnu Goru. Da nije bilo Mitropolije, kao naslednice Zetske mitropolije, i Mitropolije na Miholjskoj prevlaci, ne bi bilo Crne Gore. Neko je morao da sačuva duhovnost, tradiciju i narodno pamćenje. a to je mogla to samo Crkva. Nema Petrovića da se brane, samo postoji Crkva. Ova vlast sad želi da polomi tu kičmu, ne bi li srušila poslednji stub odbrane i otvorila prostor da može da radi šta se hoće - istakao je nekadašnji ministar pravde Crne Gore Dragan Šoć, piše Dan

Vlast je, kako je naveo on, zakon koji naziva "zakonom o slobodi veroispovesti", iako se, kako dodaje, u njemu zvanično pominju i katolička crkva i islamska verska zajednica, smislila zbog otimanja imovine Mitropolije crnogorsko-primorske i eparhija koje deluju na teritoriji Crne Gore, a pripadaju kanonski SPC.

Šoć je naglasio da vlast nametanjem ovog zakona želi da testira odlučnost Mitropolije crnogorsko-primorske i eparhija, ali još više reakciju građana na ovo što će se deseti.

MLADI HRVAT IZ VUKOVARA OČITAO LEKCIJU ZAGREBU, ALI I CELOM REGIONU: Hrvati i Srbi zajedno trunu u ovom gradu, LJUDI SU GLADNI, KUĆE PRAZNE, dok nas drugi svađaju! Odlaze i jedni i drugi, idem i ja!

 - Ako svi mi ne budemo čvrsti u odbrani Mitropolije crnogorsko-primorske, a ona bude ugrožena primenom Zakona, nama se ne piše dobro. Moramo aktivno suprostaviti donošenju zakona i staviti do znanja da je on protiv volje građana – poručio je advokat i bivši ministar.

Nijedna vlast u istoriji, nije sakralne objekte proglašavala državnom imovinom, naglasio je Šoć. To nisu radili ni okupatori, ni komunistička vlast, koja je, pojasnio je on, "u okviru opšte nacionalizacije" oduzimala imovinu crkvama, ali nije dirala objekte, pa nijedna crkva, manastir, džamija ni katedrala nije pripadala državi, osim onoj veri koja ih je sagradila.

– Današnja vlast na krajnje perfidan način prelazi tu granicu i pokušava prividno da ispravlja navodne istorijske nepravde, pokušavajući da zauzme navodno neutralan stav. Režim polazi od lažne i netačne pretpostavke da su pre 1918. godine verski objekti pripadali državi. Nikada nisu pripadali, niti postoji ijedan dokument koji to dokazuje – kazao je nekadašnji ministar pravde.

 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
flamantes

pre 4 godine

Dragane, zapravo je MPC ona koja pokušava slomiti kičmu Crnoj Gori, Bog je veliki i kazniće klerofašiste.

flamantes

pre 4 godine

SPC svakako pokušava slomiti kičmu Crnoj Gori, i ako se ne demontira izazvaće ozbiljne probleme, u prvom redu Srbima.

Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!
Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!

Šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" Milenko Jovanov obrazložio je danas predlog izmena Zakona o lokalnim izborima koje su, kako je rekao, podržale poslaničke grupe većine, ali i deo opozicije, i kojima se omogućuje da se beogradski i lokalni izbori, koji nisu održani u decembru, održe istog dana - 2. juna.

22.04.2024

11:58

Vesti

Rezolucija o Srebrenici otvara Pandorinu kutiju! Ruski ambasador izneo jasan stav
Politika

Rezolucija o Srebrenici otvara Pandorinu kutiju! Ruski ambasador izneo jasan stav

Ambasador Ruske federacije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja izjavio je večeras da bi Rezolucija o Srebrenici mogla da otvori "Pandorinu kutiju", ali i da je veoma važno što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio prisutan danas na sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj se raspravljalo o šestomesečnom izveštaju Unmika o situaciji na Kosovu i Metohiji.

22.04.2024

23:44

TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)
Live TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)

Na sednici Saveta bezbednosti UN Vjosa Osmani dala je repliku na reči predsednika Aleksandra Vučića. Gosti "Info dana" bili su analitičar Dejan Miletić, advokat Pavle Staničić, politikolog Marko Šćepanović i pukovnik Veselin Šljivančanin komentarisali su govor Vjose Osmani u Njujorku. Uživo u studio javio se i Lazar Stević, dopisnik Informera sa Kosova i Metohije.

22.04.2024

18:09

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku
Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku

Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

22.04.2024

07:20