• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: novosti.rs

20.06.2017

14:49

KUPUJETE STAN U SRBIJI! Ovih PET KORAKA mora svako da da prođe, NE DAJTE DA VAS VESLAJU AGENTI I DRŽAVA!

Društvo

KUPUJETE STAN U SRBIJI! Ovih PET KORAKA mora svako da da prođe, NE DAJTE DA VAS VESLAJU AGENTI I DRŽAVA!

Podeli vest

Donošenje odluke o kupovini stana, iako se u početku čini kao najteži korak na putovanju do nove nekretnine, ništa je spram papirologija i procedura koje prethode vlasničkom listu

Izbor lokacije, blizina okolnih objekata, linija gradskog saobraćaja ispostavlja se manje bitnim od trenutka kada se susretnete sa prvim papirima, koji garantuju da je objekat legalizovan, u čijem je vlasništvu bio, da li je plaćen porez, pišu Večernje novosti.

 

U narednim redovima predstavićemo glavne faze kroz koje prolaze budući vlasnici stana, 

 1. Odabir nekretnine

Prilikom odabira nekoliko najprivlačnijih stambenih jedinica, arhitekte predlažu da ih stavite na papir upoređujući međusobne prednosti i mane.

Iako se mnogi kupci vode mišlju da je novi stan privlačnija investicija, stručnjaci iz oblasti nekretnina preporučuju eventualno renoviranje kao privlačniju opciju, kojom novi vlasnici imaju priliku da stambenu jedinu prilagode po svojoj meri.
 
- Mnogi mladi parovi ipak se odlučuju za nekretnine u koje se odmah mogu useliti, dok neka sredovečna generacija rado prihvata opciju kupovine starijih objekata uz renoviranje. Ukoliko uzimate nekretninu bez ulaganja, neophodno je proveriti kvalitet prozora i vrata, ali i instalacija i podnih obloga. Skrivenih mana, koje se otkrivaju s vremenom nakon useljenja mora biti u svakom objektu, i na to kupci moraju biti spremni. Stanovi u novoizgrađenim zgradama zahtevaju i proveru urbanističkog plana za okolne ulice kojim kupci mogu unapred da znaju da li će im prozore zakloniti neka nova građevina, koja će biti izgrađena - objašnjavaju iz agencije za prodaju nekretnina iz Novog Beograda. 

@xposure

2. Provera katastra nepokretnosti

Provera dokumentacije odabrane nekretnine kreće sa adrese službe za katastar nepokretnosti, gde se proveravaju zemljišno-knjižni status odabranog stana ili kuće. U ovoj službi kupci dobijaju informaciju ko je vlasnik nekretnine, da li je i kada uknjižena, da li se nalazi pod hipotekom.
 
Mnogim kupcima ovaj proces deluje komplikovano, pa se u ovom koraku odlučuju za angažovanje stručnjaka. Ipak, ukoliko ste naoružani strpljenjem i imate dovoljno vremena, službenici u katastarskoj službi pružiće vam sve neophodne informacije i proveriti u kakvom statusu je objekat.

3. Predugovor uslov kredita

Stambeni kredit, kao najčešći vid novčane pozajmice za kupovinu nekretnine zahteva sklopljen predugovor između kupca i vlasnika nekretnine sa prepisom lista nepokretnosti na njegovo ime.
 
Banke pred klijente kao obavezan zahtev postavljaju da datum potpisa predugovora i prepisa lista nepokretnosti bude isti. Ukoliko je na prepisu u kratkom periodu došlo do nekih iznenadnih promena, stručnjaci u oblasti trgovine nepokretnostima savetuju detaljnu proveru vlasničkog lista.
 
Zaključenje pedugovora zahteva i kaparu prodavcu, ali i provizuju ukoliko je agencija posrednik u kupovini stambene jedinice.
 
Sva procedura oko kupovine stana mnogo je jednostavnija ukoliko kupcima nije potreban kredit od banaka za kupovinu nepokretnosti. U tim slučajevima odmah se sklapa kupoprodajni ugovor.

4. Kupoprodajni ugovor i porez

Sklapanje kupoprodajnog ugovora vrši se između kupca i direktnog prodavca, odnosno vlasnika nekretnine. Ugovor se definiše po gotovo ustaljenom šablonu, a taj posao u velikoj meri olakšavaju i agencije za nekretnine, koje nude opciju posredovanja u sklapanju i kasnijoj overi ugovora kod javnih beležnika. Overa ugovora podrazumeva i plaćanje takse za overu, koja u najvećem broju slučajeva ide na teret kupca, a ona zavisi od vrednosti nekretnine koja je navedena u samom ugovoru.
 
Overen kupoprodajni ugovor kupcima ostavlja i rok od najviše 10 dana, kada moraju platiti porez na kupljenu nekretninu. Porez se plaća u opštini na čijoj teritoriji je nekretnina, a visina poreza na ime prenosa apsolutnih prava iznosi 2,5 odsto od tržišne vrednosti nekretnine, odnosno vredosti koju proceni nadležna poreska uprava.

Beta

Porez se plaća u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja. Poreski obveznik je po zakonu prodavac, ali u praksi troškove poreza gotovo uvek plaća kupac. Svi kupci koji do tog trenutka nisu imali nekretninu na svom imenu, a ispunjavaju za to zakonske uslove, mogu iskoristiti odredbe o oslobađanju od plaćanja poreza za kupca prve nekretnine.
 
Kupovinom nekretnine postajete i poreski obveznik poreza na imovinu pa je potrebno da u nadležnoj opštinskoj poreskoj službi podnesete prijavu za porez na imovinu.

5. Upisivanje nekretnine u katastar

Korak koji sledi nakon overe kupoprodajnog ugovora je i podnošenje zahteva nadležnom sudu za promenu vlasništva nad kupljenom nekretninom. Podnesak mora sadržati jedan originalan primer overenog ugovora, potvrdu o plaćenoj taksi, fotokopije potvrde elektronskog čitača ličnih karata i kupca i prodavca kako bi stan ili kuća bili uknjiženi u katastar. U što kraćem roku, najčešće oko sedam dana, kupci mogu očekivati rešenje iz katastra da je nekretnina upisana na njihovo ime.
 
Izvod iz katastra nepokretnosti, odnosno vlasnički list omogućava i konačno prebacivanje računa za komunalne usluge na ime kupca, kao i promenu prebivališta za sve članove porodice novog vlasnika.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

Niko ne priča o tome šta se desilo u Kravicama ili Bratuncu! Nemačka po svaku cenu hoće da opere sve što je radila tokom 20. veka! (VIDEO)
Live TV

Niko ne priča o tome šta se desilo u Kravicama ili Bratuncu! Nemačka po svaku cenu hoće da opere sve što je radila tokom 20. veka! (VIDEO)

Zašto se pitanje navodnog genocida u Srebrenici poteže danas, 29 godina kasnije, dok na Bliskom istoku Izrael svakodnevno ubija veliki broj palestinskih civila? Ko stoji iza sramne rezolucije i šta je skriveni motiv za nju? Na ovu temu, u "Info jutru" Informer TV, govorio je Vladimir Marinković, predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva.

23.04.2024

10:06

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija