• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: K. P. - A. C.

25.04.2018

18:43

SAMO OSAM ODSTO SRBA REDOVNO ČITA! Ovo su rezultati istraživanja Eurostata i Centra za PROUČAVANJE KULTUROG RAZVITKA!

Društvo

SAMO OSAM ODSTO SRBA REDOVNO ČITA! Ovo su rezultati istraživanja Eurostata i Centra za PROUČAVANJE KULTUROG RAZVITKA!

Podeli vest

Tek svaki 11. stanovnik Srbije mesečno pročita bar jednu knjigu, dok polovina muškaraca i trećina žena u našoj zemlji to ne učini ni za godinu dana. Prosečan Srbin čita šest minuta dnevno

Samo osam odsto građana Srbije pročita bar jednu knjigu mesečno i po tome smo dosta ispod proseka Evropske unije, koji iznosi 10,5 odsto populacije, pokazuju podaci agencije Eurostat. Prema ovoj statistici, prosečan Srbin čita samo šest minuta dnevno!

Zanimljivo je da je istraživanje Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka pokazalo da čak polovina muškaraca i trećina žena u Srbiji za godinu dana ne uspe da pročita ni jednu jedinu knjigu! Uprkos tome, stručnjaci kažu da se situacija u našoj zemlji na ovom polju poslednjih godina još i popravlja, u odnosu na to kakva je bila ranije.

Na dnu tabele

Prema istraživanju koje je sproveo Eurostat povodom Svetskog dana knjige, Srbi su pri dnu tabele ljubitelja čitanja među zemljama "starog kontinenta".

mojugao

Dragan Koković sociolog

Iako mnogi tvrde da će zbog razvoja novih tehnologija kompjuteri zameniti knjige, mislim da to nije tačno! Mladi će čitati zbog lektire, a stariji za svoju dušu.

- U Srbiji tek svaki 11. stanovnik, ili nešto više od osam odsto populacije, pročita barem jednu knjigu mesečno. Po tom pitanju, Srbi su bolji samo od Francuza, Rumuna, Austrijanaca i Belgijanaca, ali su neuporedivo iza, recimo, Norvežana i Finaca, gde gotovo petina stanovništva ima redovne čitalačke navike. Procena je da Srbi dnevno provedu oko šest minuta za knjigom, po čemu su takođe ispod evropskog proseka - kaže se u izveštaju Eurostata.

U Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka kažu da su žene u Srbiji dosta veći ljubitelji knjiga nego muškarci.
- Polovina muškaraca u Srbiji, tačno 49,3 odsto, tokom godine ne uspe da pročita ni jednu jedinu knjigu. Kod žena je taj procenat daleko manji - 29,4. Takođe, podaci pokazuju da žene daleko češće kupuju knjige i posećuju biblioteke nego što to rade muškarci. Najčešće su u pitanju mlade i visokoobrazovane pripadnice lepšeg pola - objašnjavaju u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka.

Informer

U ovoj organizaciji dodaju da zbog obavezne školske literature među čitaocima dominiraju mladi, a knjigu u ruke najmanje uzimaju zaposleni između 30 i 49 godina života.

- Dve trećine mladih između 15 i 29 godina pročita bar jednu knjigu godišnje. Posle njih, najviše čitaju stariji od 50 godina (60,4 odsto). Logično zvuči podatak da najmanje volje i vremena za knjigu imaju građani između 30. i 49. godine života, jer su oni najviše zaposleni i posvećeni zasnivanju porodice - kažu u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka.

Popravljamo se

Ministar kulture Vladan Vukosavljević napomenuo je da postoje podaci koji potvrđuju da Srbi, uprkos ne baš sjajnoj statistici, sve više čitaju.
- Iz godine u godinu sve je veća posećenost Sajmu knjiga, ali raste i broj članova biblioteka širom Srbije. To govori da Srbi sve više čitaju. Beleži se i porast izdatih knjiga. Pored toga, svi vidimo da su knjižare pune novih naslova, što znači da naši ljudi kupuju knjige. Sve to pokazuje da se kultura čitanja u Srbiji polako razvija, a to je ohrabrujuća vest! Prema našim podacima i iskustvima, Srbija prednjači u regionu po razvijenosti kulture čitanja - smatra ministar Vukosavljević.

Informer




Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija