• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Novosti.rs/Informer.rs

01.12.2018

10:39

JE*O NAS KO NAS SASTAVI! 100 GODINA OD ROĐENJA PRVE JUGOSLAVIJE: Stvaranje Kraljevine SHS - dan za slavlje ili dan žalosti?!

Društvo

JE*O NAS KO NAS SASTAVI! 100 GODINA OD ROĐENJA PRVE JUGOSLAVIJE: Stvaranje Kraljevine SHS - dan za slavlje ili dan žalosti?!

Podeli vest

Na današnji dan, pre tačno sto godina, stvorena je prva Jugoslavija, država u kojoj je Srbija žrtvovala svoju državnost i o kojoj su mišljenja krajnje podeljena

 

Prilikom zaključenja ove naše mirovne konferencije u Versaju, ja moram da izrazim svoje veliko žaljenje što je s političke pozornice sveta nestalo jedno veliko istorijsko ime, a to je Srbija.

Ove reči izgovorio je Žorž Klemanso, predsednik francuske vlade na kraju Versajske konferencije kojom je okončan Prvi svetski rat. A nekoliko meseci pre tog događaja, Srbija je svoju državnost žrtvovala u korist nove države - Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, koja je kasnije nazvana Kraljevina Jugoslavija. Nova država, u koju je Srbija unela sve svoje resurse, rođena je pre tačno 100 godina - 1. decembra 1918. Proglasio ju je prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević u Palati Krsmanovića u Beogradu. U njen sastav, osim Srbije, Hrvatske i Slovenije, ušle su Crna Gora, BiH i Makedonija.

Foto: Proglašenje Kraljevine SHS, umetničko delo Ivana Tisova

 

Državu koja je nastala sa mnogo nade i oduševljenja, obeležio je čitav niz tragičnih događaja, među kojima je i ubistvo njenog vladara kralja Aleksandra 1934. u Marselju. Trajala je 23 godine, a raspala se u krvavom ratu koji je obeležio genocid nad Srbima u Jasenovcu.

Uprkos tome, istoričari tvrde da je stvaranje prve Jugoslavije bilo ispunjenje sna mnogih generacija koje su težile ujedinjenju južnih Slovena. Navode da u tom trenutku, 1918. godine, ni u Srbiji ni u Hrvatskoj nije bilo nijednog značajnijeg političara i intelektualca koji se protivio ujedinjenju.

Da li je, onda, 1. decembar, kada je formirana prva Jugoslavija - dan koji treba slaviti ili dan žalosti?

- Taj datum treba odvojiti od opšteg istorijskog iskustva u narednih 80 godina zajedničke države - kaže za "Novosti" istoričar Ljubodrag Dimić. - Za tu državu pale su brojne žrtve i ispunjen je san više naraštaja Srba i Hrvata.

VUČIĆ: NE MOGU DA NAPADNEM IDEJU JUGOSLAVIJE

Foto: TANJUG/ DIMITRIJE GOLL/ bk

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nedavno da sa ove istorijske distance ne može da napada ideju Jugoslavije.
Odgovarajući na pitanje da li je Jugoslavija bila najbolji okvir tada za Srbe ili greška, Vučić je kazao da "danas to izgleda kao kobna greška".
- Veoma cenim to što je radio kralj Aleksandar Karađorđević. Reč je o dobrom kralju. Čoveku koji je stradao na užasan način, zaverom u kojoj su učestvovale ustaše, VMRO, i strane službe - objasnio je on.
​Ocenio je da smo posle Drugog svetskog rata pravili veće greške nego posle Prvog, podsećajući da je kralj Aleksandar dobio široke srpske etničke prostore. Naveo je da je srpski narod ubedljivo podneo najveće žrtve.

Dimić smatra da je ujedinjenje bilo važno i da ga treba odvajati od uređenja te države, te da akt stvaranja države i akti o uređenju nisu istog karaktera.

- Iz tog ugla ne može se govoriti kao o danu žalosti. Može se kritikovati uređenje - ističe Dimić. - Posle je ta Jugoslavija bila puna konflikata, sukoba, desio se genocid nad Srbima, i završilo se slomom cele te ideje. Ali ideje su kao feniks - sada ih ima - sada ih nema.

ODLUKE I DEKLARACIJE

Konkretni pregovori o uređenju Kraljevine SHS vođeni su u dva navrata - na Krfu 1917, kada je doneta Krfska deklaracija, i u Ženevi 1918, kada je potpisan Ženevski sporazum. Nakon rata, pod vođstvom Jugoslovenskog odbora u Zagrebu je formirana Država Slovenaca, Hrvata i Srba, a istovremeno su crnogorski delegati na Podgoričkoj skupštini doneli odluku o prisajedinjenju Crne Gore Srbiji. I delegati Velike narodne skupštine Vojvodine 25. novembra, takođe, donose odluku o pripajanju Kraljevini Srbiji. Proglašenje nove države, pod imenom Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, usledilo je 1. decembra 1918. godine.

Dimić smatra da su za razumevanje 1918. godine presudni: Srbija i njena želja da svi Srbi žive u istoj državi, saveznici kojima je bila potrebna nova država na tom prostoru i jugoslovenske ideje koje su tada dominirale.

On pojašnjava:

- Srbi su bili najznačajniji činilac ujedinjenja, oni su osmislili i definisali državu, dali najviše žrtava, vojskom zaštitili granice, omogućili da Hrvatska i Slovenija pređu na stranu pobednika... Tu je i volja saveznika, jer Austrougarska je trebalo da nestane sa mape, da se napravi nova država Jugoslavija kako bi sprečila germanske uticaje ka Mediteranu, da posluži za zaštitu Evrope od uticaja Oktobarske revolucije u Rusiji - da bude stub koji sprečava revizionizam...

Istovremeno u Hrvatskoj je jugoslovenska ideja dugo na crnoj listi. Kažu da Hrvatska nikada nije trebalo da uđe u prvu Jugoslaviju.

- Ali šta je, onda, bila alternativa za Hrvate - pita hrvatski istoričar Hrvoje Klasić. - Kako bi izgedala Hrvatska u teritorijalnom i svakom drugom pogledu da nije ušla u Kraljevinu SHS, jer tada se raspala Austrougarska, koja je izgubila rat.

Takođe, u Hrvatskoj danas niko ne govori da su i mnogi katolički biskupi bili za stvaranje Jugoslavije, poput Štrosmajera, da je veliki zagovornik te ideje bio i Alojzije Stepinac.

Foto: wikipedija.org

Podela Kraljevine na pokrajine do 1922. godine 

Klasić za naš list pojašnjava da su tadašnji hrvatski političari i sveštenici bili uplašni germanizacijom i mađarizacijom društva, pretio im je nestanak i asimilacija, pa su smatrali da je ideja udruživanja u državu u kojoj ćete biti ravnopravni najbolja ideja.

- Ondašnje vreme ne može se gledati iz današnje perspektive - upozorava Klasić. - Na 20. vek ne smemo da gledamo kroz njegov kraj i način na koji smo se razdružili. Raspad države devedesetih ne može biti temelj za procenu Jugoslavije u prethodnih 80 godina. Mi se prema prošlosti odnosimo kao prema samoposluzi - uzimamo ono što nam treba. Iz prošlosti treba nešto da se nauči, a mi smo se pokazali kao loši đaci.

VUK DRAŠKOVIĆ: KRALJ ALEKSANDAR HTEO JUGOSLAVIJU PO SVAKU CENU, a Musolini ga ubio jer je odbio da PODELI JADRAN I OTERA HRVATE!

Klasić dodaje da je Jugoslavija bila jedno iskustvo, ponekad eksperiment koji je narode u njoj iz jednog siromašnog, seljačkog, polupismenog satusa odveo u status srednje razvijenog industrijskog društva.

U Srbiji pak mnogi smatraju da je Jugoslavija bila tamnica srpskog naroda i jedna od najvećih grešaka koju je napravio kralj Aleksandar.

- Dan ujedinjenja, 1. decembar, jedan je od najružnijih dana za Srbe u 20. veku - kaže za "Novosti" profesor Radoslav Gaćinović. - Proglašenjem Kraljevine SHS, te neprirodne tvorevine, proglašena je tzv. država bez pravnog temelja, a za mnoge Srbe tamnica naroda. Mnogi su upozoravali tadašnje rukovodstvo da je jugoslovenstvo pogubno za Srbe i da će ih odvesti potpuno u propast. Jer, stalna težnja da se bude ono što nije, i da Srbe voli onaj ko ih nikada neće voleti, Srbe je dovela do toga da u njihovoj politici nema nikakve realističnosti.

Gaćinović tvrdi da veliki pritisak s teritorija na kojima su živeli Hrvati i Slovenci za stvaranje Kraljevine SHS srpsko rukovodstvo - nije razumelo.

- Odavno su najumniji Hrvati Štrosmajer i Rački smatrali da je njihov životni interes da se nakon razbijanja Austrougarske monarhije stvori takva jedna država, kao prva faza izgradnje njihove državnosti - navodi naš sagovornik. - Srpska naivnost, večiti altruizam, i kraljeva megalomanija nagradili su večite srpske neprijatelje, stvaranjem Kraljevine SHS. Da bi Kraljevina SHS mogla da bude stvorena, Srbi su morali da oproste strašne zločine Hrvata počinjene tokom proteklih decenija.

Foto: wikipedija.org

Jugoslovenski dinar 1935. godine

Gaćinović navodi da je, bez obzira na početni jugoslovenski zanos i romantizam srpske elite, ta euforija brzo prošla i već 1917. godine mnogi intelektualci, pesnici i ugledni Srbi su bili protiv stvaranja Jugoslavije, jer su shvatili da će Srbi postati najveći gubitnici u svakom smislu. Posebno, Jugoslavija je najveći udar ispoljila na srpski nacionalni identitet, kulturu i jezik.

A kolike su šanse da se u budućnosti stvori neka treća Jugoslavija?

- Neko novo okupljanje neće zavisiti od nas - kaže Ljubodrag Dimić.

Radoslav Gaćinović je mišljenja da su te političke avanture za Srbiju završene.

- Takve antisrpske inicijative dolaze iz Velike Britanije - uveren je Gaćinović. - Stvaranje Jugoslavije je protiv srpskih interesa, a Englezi su uvek podupirali ili inicirali sve što je protiv Srba.

A istoričar Predrag Marković nedavno je za "Novosti" ovu ideju metaforički prokomentarisao:

- Praviti novu Jugoslaviju - to je kao kada biste od riblje čorbe pravili ribu.

NEKAD SVEČANA SALA, DANAS UČIONICA


U prelepom ambijentu Palate Krsmanovića na beogradskim Terazijama, gde je proglašena Kraljevina SHS, sada radi Visoka škola socijalnog rada. Na spratu, u sali 2, u kojoj je pre sto godina održano svečano proglašenje nove države, danas studenti slušaju predavanja i polažu ispite.

Znaju li oni šta se pre jednog veka dogodilo na ovom mestu?

- Ne znamo - kažu. Za Kraljevinu SHS su čuli, ali više detalja o državi njihovih pradedova - ne znaju.

Na zgradi nema nikakvog obeležja koje bi upućivalo da se tu odigrao jedan od najvažnijih istorijskih događaja u 20. veku.

Foto: google maps/printscreen

Inače, ova građevina napravljena je 1885. godine, a projektovao ju je arhitekta Jovan Ilkić. Poznati trgovac Aleksa Krsmanović u njoj je živeo do svoje smrti 1914. godine, a zgradu, kao i čitavo imanje, zaveštao je srpskom narodu. Odmah posle proglašenja Kraljevine SHS, u zgradu se uselio regent, kasnije kralj, Aleksandar Karađorđević i tu mu je bilo sedište naredne četiri godine.

Za vreme okupacije u Drugom svetskom ratu, objekat je služio kao luksuzna kantina osoblja nemačke uprave grada. Nakon rata, zgrada je bila najviše poznata po tome što se u njoj tri decenije nalazio Protokol Državnog sekretarijata za inostrane poslove SFRJ i Diplomatski klub. I danas je poznata kao zgrada Protokola.

 

NEMA PREKIDA KONTINUITETA

- Država SHS bi bila nova država, ako između nje i Kraljevine Srbije nema pravnog kontinuiteta, a ako toga kontinuiteta ima, onda je to stara država. Na osnovu analize pravnih činjenica, smatram da između Kraljevine Srbije i Kraljevine SHS postoji potpuni kontinuitet, dakle, to nije nova država - pojašnjava profesor Gaćinović.

- Kraljevina SHS je nasledila ceo sistem međunarodnih ugovora Kraljevine Srbije. Između ugovora pod kojima je živela Kraljevina Srbija i ugovora pod kojima živi država Kraljevina SHS nema prekida kontinuiteta. Strane države nisu osetile pojavu države SHS kao pojavu novog pravnog subjekta s kojim treba da uređuju svoje odnose iz početka.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Pik

pre 5 godina

Tada makedonija nije postajala bilo Je to juzna srbija

Nesa

pre 5 godina

Srbi, pamet u glavu, jednom smo mogli a nismo naprvili svoju dežavu zarad Jugoslavije, sad isto radimo zarad EU.

Laki

pre 5 godina

tačno tako, j..o nas onaj ko nas sastavi. j..li ga i hrvati i crnogorci. pa zar nije video šta su nam crnogorci radili prilikom povlačenja prema albaniji.

Marcco

pre 5 godina

Pa naravno da su mnogi katolički biskupi bili za stvaranje Kraljevine SHS. Alternativa je bila velika Srbija nad Bosnom i dobrim delom danasnje Hrvatske, dok bi Dalamcija i Istra pripala Italiji a dve, tri njive u Slavoniji i Posavini bi ostali Ugarskoj.

XXL

pre 5 godina

Srbija je lepo dobila od velikih sila svoje teritorije ono što zlobnici zovu 'Velika Srbija', međutim to je bila - Srbija. Danas se parča od istih tih velikih sila jer srbi nisu umeli da sačuvaju svoju državnost i državu već podelismo to krvnicima i plemenima kojima sadašnje velike sile nisu poklanjale pažnju kao narodima ...

toplica

pre 5 godina

Dan zalosti.Bolje da smo robovali jos 500g.pod turcima ali da smo napravili drzavu SRBIJU kada smo trebali nego jugoslaviju.Bili bi i veci i mnogobrojniji.

Vladimir

pre 5 godina

S jedne strane žalimo zbog nastanka Jugoslavije i nestanka Srbije koja je bila saveznik zapadnih sila, a slavimo nasledstvo komunističke Jugoslavije koje je Srbiju približilo Rusiji. Ako smo za onu prvu, srpsku Jugoslaviju, onda je nelogično da smo na suprotnoj strani zapadnih sila, jer nisu Englezi i Francuzi ubili Kralja Aleksandra.

Mile

pre 5 godina

Činjenice je da su ljudi mogli slobodno putovati i raditi od Jesenica do Đevđelije,birati mjesto rada i boravka gdje im najviše odgovara bez obzira na vjeru i nacionalnost su bili stečevina ujedinjenja u Jugoslaviju, a šta imamo sada?Bolje ili gore!?

DEDA KOLE

pre 5 godina

Kralj aleksandar Karađorđević je svojim megalomanskim potezom uništio SRBIJU i njen narod. Morao je da bude optimisičniji.

Miki

pre 5 godina

Najveca greska u itoriji. Aleksandar Karadjordjevic je dobijao Veliku Srbiju. Zasto se o tome malo zna? Zbog cega se o tome ne vodi polemika, inarod da se upozna. Karadjordjevic je prisjedinjeem zeleo da vlada vecom teritorijom bez obzira na suprotna misljenja pogotovo Hrvata koji ni tad nisu hteli da udju u sastav Kraljevine,ali su usli pod silom. Sto dovodi do toga da e Karadjordjevic gledao svoj inte res a ne svog naroda. On licno je dobio mnogo vise, a Srbi su izgubili ono sto nikada vise nece dobiti. E to je zalosno.

Kimi

pre 5 godina

Što vam smeta drzava u kojoj je 90-95% srba zivelo u jednoj drzavi..Neka "nasa braca" nikad ne bi imali "svoje drzave" da nije bilo te i one druge Yuge za koje su najskuplju cenu platili ludi,slobodoljubivi SRBI..

pera

pre 5 godina

Kralj Aleksandar je najveći idiot u istoriji Srba.Mogli smo da imamo Srbiju sa granicama koje su potpisane i priznate na mirovnoj konferenciji u londonu 1915 godine,ali,zahvaljujući nerazumu i nedržavničkom razmišljanju Aleksandrovom,mi smo ušli u tu proklrtinju Kraljevinu SHS,a tu njegovu glupost smo platili i plaćaćemo dok je sveta i veka!!!

dragan Dubonjac

pre 5 godina

Mislim da su Srbi i naša politička "ELITA" naučili "LEKCIJE" iz zadnjeg Veka. Ne postoje večiti "Saveznici" a još manje "BRAĆA" po oružiju. Postoji SAMO interes u datom momentu . Mi smo to kao Nacija naučili na teži način "99te. više nam ne trebaju vojni savezi niti "braća" ili koje " drugo oko " u glavi.U se i u SVOJE kljuse. i "41ve smo mogli proći lakše da je bilo pameti.

Sreten

pre 5 godina

Kako moze da ne bude dobro da budes deo neceg veceg a da ja dobro da ostanemo mali i nemocni.Mi zivimo na balkanu i nismo ni Monako ni Luksemburg ni Lihtenstajn je oni su negde tamo a mi smo negde vamo juznije i 500 godina su turci ostavili trag na nas i smo i dan danas slicni po mentalitetu Sirijcima nego sto smo fincima svedima ili dancima iako smo i mi deo Evrope.U tu nekadasnju kjraljevinu Jugoslaviju ili SHS su srbi uvek po pravilu imali prvu i zadnju rec najvise zbog toga sto kralj je bio srbin a sve drzavne institucije su se nalazile u Srbiju (Beogradu) i veliki deo bas srba je bilo uposljeno u tim institucijama plus cela ta logistika i infrastruktura koja je opet bila i gradila se bas u Srbiju i zadnja stvar je da su u tu kraljevinu svi srbi ziveli u jednoj te istoj drzavi a sada mi vi kazite dali je srbima danas bolje ili lakse u Crnoj Gori ili u Sloveniji a za Hrvatku i Kosovo i da ne govorim po pitanje srpstva i nacionalnog opstanka u tim zemljama !!!

SS

pre 5 godina

Kakvo crno slavlje,to je bilo sklapanje srpske propasti zbog nečijeg ega,slave,vlasti,diktature i ko zna čega još.

Kompleksi

pre 5 godina

Ipak, dozvolite da gledamo i od kraja...jer" kraj delo krasi". Nama, ovde, je život uništen i svaki dan nas sam život podseća šta su nam pripojeni narodi uradili i rade i dalje. Ne vidim kraja njihovoj osveti za dobročinstvo Srbije.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija