• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: E. I.

23.12.2018

18:08

DOBRE PROGNOZE ZA NACIONALNU VALUTU I U SLEDEĆOJ GODINI! DINAR OSTAJE STABILAN U 2019: neće iznad 119, ni ispod 118!

Društvo

DOBRE PROGNOZE ZA NACIONALNU VALUTU I U SLEDEĆOJ GODINI! DINAR OSTAJE STABILAN U 2019: neće iznad 119, ni ispod 118!

Podeli vest

Domaća valuta je ove godine bila nastabilnija u odnosu na evro u poslednjih 15 godina, a taj trend će se nastaviti i u 2019. Dinar može da poljulja samo neka ozbiljna ekonomska ili politička kriza u regionu, kažu ekonomisti

Dinar će i u 2019. godini ostati veoma stabilan, neće ići iznad 119, ni ispod 118 u odnosu na evro, prognoziraju u Narodnoj banci Srbije, a potvrđuju stručnjaci. Domaća valuta ove godine bila je najstabilnija u poslednjih 15 godina, a zahvaljujući niskoj inflaciji, dobrom privrednom rastu i stranim investicijama taj trend će se nastaviti i u 2019.

Jedino što bi, prema mišljenju stručnjaka, moglo da poljulja vrednost nacionalne valute jeste neka eventualna velika ekonomska ili politička kriza u našem regionu ili na svetskom nivou.

Dobri parametri

U NBS prognoziraju da će domaća valuta i tokom 2019. godine zadržati stabilnost, baš kao što je i tokom ove godine, kada je u odnosu na evro oscilirala samo jedan dinar, između 118 i 119.

Foto: Tanjug

Optimistične prognoze

Uz očekivani privredni rast i nisku inflaciju, i uz najavljene strane investicije, nema razloga da dinar ne ostane stabilan
Milan Kovačević, ekonomista

- Zahvaljujući merama u oblasti monetarne i fiskalne politike, makroekonomski pokazatelji naše zemlje su znatno poboljšani - inflacija je niska i stabilna duži niz godina, javni dug je smanjen, uspešno se sprovodi fiskalna konsolidacija, znatno je smanjen udeo problematičnih kredita. Može se očekivati da će faktori koji su delovali na stabilna kretanja na deviznom tržištu u prethodnom periodu nastaviti da deluju na isti način i tokom naredne godine. NBS će i u narednoj godini nastaviti da prati sve domaće i faktore iz međunarodnog okruženja koji utiču na kretanje kursa dinara i po potrebi će reagovati radi smanjenja prekomernih kratkoročnih oscilacija kursa dinara, očuvanja stabilnosti domaće valute i obezbeđenja normalnog funkcionisanja domaćeg deviznog tržišta - kažu u NBS-u.

 

I ekonomista Milan Kovačević kaže da, prema sadašnjim pokazateljima, odnos dinara prema evru ne bi trebalo da se osetno menja tokom 2019. godine.

Bez oscilacija u 2018.

najbolji kurs
2. mart 118,0084
najslabiji kurs
5. januar 119,0027

- Ako privredni rast i inflacija budu na projektovanom nivou, ne vidim razlog da evro u narednoj godini raste. Bankarski sektor nam je stabilan, očekuje se i veliki priliv deviza od stranih investitora, što dodatno uliva optimizam da se po pitanju odnosa evra i dinara u narednoj godini neće ništa bitnije menjati. Sa druge strane, ni državi ni privredi ne odgovaraju velike turbulencije i oscilacije kursa, tako da NBS, s obzirom na to da raspolaže solidnim rezervama, može da, u slučaju da zatreba, "malo pogura" dinar - kaže Kovačević i naglašava da bi stabilnost dinara, ukoliko sve ostane kako je sada, jedino mogla da poremeti neka kriza u svetskim okvirima:

- Samo bi neke ozbiljne političke tenzije na planetarnom nivou ili u našem regionu mogle da poljuljaju jak dinar.

Krulj: Stabilan kurs važan za ekonomiju

Foto: Tanjug

Dr Vladimir Krulj, saradnik Instituta za ekonomske odnose iz Londona, kaže da je, s obzirom na ostvarene rezultate srpske ekonomije u ovoj godini, realno očekivati da neće biti nekih značajnijih fluktuacija kursa dinara u 2019.
- Stabilan kurs dinara je jedan od najvažnijih elemenata ekonomske politike za narednu godinu. Treba istaći da je to rezultat odmerene monetarne politike Narodne banke Srbije, ali i dobrih makroekonomskih rezultata koje je Srbija ostvarila, pre svega u segmentu fiskalne konsolidacije i privrednog rasta - objašnjava dr Krulj.

Reakcija NBS

Sa njim je saglasan i ekonomista Ivan Nikolić, koji ističe da dinar, ukoliko ne bude dramatičnih vanrednih okolnosti, svakako ostaje stabilan.

- Ne verujem da će u 2019. godini doći do neke drastične promene, već je gotovo izvesno da će dinar zadržati trenutnu vrednost. Prema procenama, domaća valuta će se, kao i ove godine, kretati u rasponu od 118 do 119 dinara za jedan evro. Jedini rizik koji bi mogao da utiče na drastičniju promenu odnosa dinara prema evru jeste zaoštravanje globalne monetarne politike ili rast političkih tenzija u regionu. Čak i ako se nešto desi, NBS može da reaguje, kao što je i ove godine sprečila dinar da previše ojača - smatra Nikolić.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!
Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!

Otpadnici od tajkuna Dragana Đilasa, lažni ekolozi Aleksandar Jovanović Ćuta, Dobrica Veselinović i Radomir Zanzibarićanin Lazović, nedavno su obelodanili da izlaze na izbore u prestonici i otkrili da će nastupati pod sloganom "Biram borbu", ali je - s obzirom na njihove koloritne biografije i nastupe u javnosti - slogan "Biram flašu" svakako mnogo prikladniji.

24.04.2024

12:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!
Kataklizma u najavi!

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!

Nova studija objavljena u časopisu Science otkriva da skoro polovina velikih kineskih gradova tone, stavljajući milione stanovnika u opasnost od poplava. Istraživači su analizirali 82 kineska grada sa populacijom većom od dva miliona koristeći satelitske podatke kako bi pratili promene nadmorske visine između 2015. i 2022. godine.

24.04.2024

22:11

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija