• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Blic

08.08.2020

09:03

OVO JE SPISAK PREVARA KOJIMA SE SLUŽI DRUMSKA MAFIJA U SRBIJI! Dobro obratite pažnju ako vam neko ponudi "POMOĆ"

Društvo

OVO JE SPISAK PREVARA KOJIMA SE SLUŽI DRUMSKA MAFIJA U SRBIJI! Dobro obratite pažnju ako vam neko ponudi "POMOĆ"

Podeli vest

Svi oni koji se nađu za volanom, a desi im se da im neko poudi pomoć nakon oštećena automobila treba dobro da obrate pažnju o čemu je reč kako ne bi bili prevareni.

Pojedine privatne šlep službe, radi sticanja materijalne koristi, na kolovozne trake postavljaju opasne predmete i izazivaju nesreće, upozoravaju iz Auto-moto saveza Srbije.

Naime, na pojedinim deonicama, duž putne mreže Srbije pojavljuju se razni opasni predmeti koje postavljaju divlje šlep službe. Prvo izazivaju kvarove na automobilima i saobraćajne nezgode, a onda dolaze "u pomoć". I tu pomoć papreno naplaćuju. A, kako za "Blic" kaže Milan Nikolić, generalni sekretar Auto-moto saveza Srbije, ti "pirati" imaju razrađene metode i prevare se dešavaju svake godine u špicu letnje sezone.

- Apelujemo na vozače da odmah obaveste policiju ili AMSS ukoliko primete opasne predmete na kolovozu ili su žrtve prevare. Kako bi vozači bili sigurni da će dobiti adekvatnu pomoć na putu ili proverili da li je određena šlep služba ovlašćeni partner AMSS-a, potrebno je da kontaktiraju operativni centar na broj 1987, gde mogu dobiti sve neophodne informacije i jasne instrukcije o daljem postupanju u skladu sa situacijom u kojoj se nalaze. Napominjem da je bilo izazvanih nesreća sa ozbiljnim posledicama.

Kakvim se sve prevarama služi drumska mafija?

- Posipaju ulje po putu, buše hladnjake na zaustavnim i benzinskim stanicama, postavljaju razne metalne predmete koji buše pneumatike, podižu takozvane češljeve kod nadvožnjaka... Tako izazivaju nezgode, a onda se pojave kao "spasioci" nudeći pomoć. Imaju, nažalost, razrađene metode, auto prevoze do svog servisa, a onda naplaćuju i stvarne i fiktivne popravke. A, te popravke su vrlo često neadekvatno urađene uz pomoć "štapa i kanapa". Ako žrtva shvati da je reč o prevari, oni menjaju taktiku, naplaćuju šlepovanje i dijagnostiku, a popravke daju na "popust". Nije to slučaj samo kod nas, to se dešava i u nekim zemljama regiona.

Ko su žrtve drumske mafije?

- Njihova ciljna grupa su stranci, ali su na meti i domaći vozači. Zato je važno članstvo u AMSS jer to sužava prostor za manipulacije i prevare lažnih šlep službi. Kada našim članovima priđe neko da ponudi pomoć, oni istog sekunda kažu da su naši članovi ili članovi stranih saveza koji su naši partneri i automatski "piratima" prestaju da budu predmet interesovanja. Pomoć na putu koju AMSS pruža u Srbiji ili u bilo kom delu kontinentalne Evrope preko naših partnera stiže za najviše 20 minuta. Članarina je 2.500 dinara godišnje, praktično 200 dinara mesečno, imamo više od 100.000 članova, ne proslavljamo sledeće godine slučajno 100 godina postojanja i nismo slučajno članica Svetske međunarodne automobilske asocijacije.

Foto: printscreen TV Prva

 

Koje su rizične deonice? Gde sve vreba drumska mafija?

- Tokom proteklog vikenda naša ekipa je opasne predmete pronašla na ulazu u Niš na isključenju za Ražanj. Vozači moraju da budu oprezni i na drugim deonicama i zato je važno da poštuju propise i prilagode brzinu.

Kako vozači mogu da se zaštite? Da li mogu da odbiju da plate usluge tih lažnih šlep službi?

- Ništa ne moraju da plate. Inače, "pirati" na osnovu paušalne ocene koliko je vozač uplašen određuju cenu usluga. Ukoliko se vozači nađu u tom njihovom servisu, treba da pozovu policiju ili AMSS. Dešavalo se da "pirati" uključe ometač pa da deluje kao da nema mreže, ali vozač treba da se pomeri 20 do 30 metara i dobiće signal na svom mobilnom i može da pozove policiju ili nas.

Krivično delo

Kakva je reakcija nadležnih, da li je bilo hapšenja, koliko se postupaka vodi pred sudovima?

- Imamo odličnu saradnju sa "Putevima Srbije", sa Upravom saobraćajne i Upravom kriminalističke policije. Mnogi "pirati" su procesuirani, postupci su u toku i ne sumnjam da će ih stići zaslužene kazne, jer je reč o ozbiljnom krivičnom delu.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
milano

pre 3 godine

kažete drumska mafija hara u regioni koga briga za region bezbednoste službe valjda postoje u Srbiji da sam na vlasti pohapsio bi tu bagru za 24 sata nego neko radi u dogovoru sa policijom?

sledeća vest

Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!
Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!

Otpadnici od tajkuna Dragana Đilasa, lažni ekolozi Aleksandar Jovanović Ćuta, Dobrica Veselinović i Radomir Zanzibarićanin Lazović, nedavno su obelodanili da izlaze na izbore u prestonici i otkrili da će nastupati pod sloganom "Biram borbu", ali je - s obzirom na njihove koloritne biografije i nastupe u javnosti - slogan "Biram flašu" svakako mnogo prikladniji.

24.04.2024

12:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!
Kataklizma u najavi!

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!

Nova studija objavljena u časopisu Science otkriva da skoro polovina velikih kineskih gradova tone, stavljajući milione stanovnika u opasnost od poplava. Istraživači su analizirali 82 kineska grada sa populacijom većom od dva miliona koristeći satelitske podatke kako bi pratili promene nadmorske visine između 2015. i 2022. godine.

24.04.2024

22:11

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija