• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Politika

13.07.2022

23:33

KAKO KONTROLISATI TROŠKOVE U INOSTRANSTVU? Gotovinu podižite i plaćajte samo na OVAJ NAČIN! U suprotnom...

shutterstock/Informer

Društvo

KAKO KONTROLISATI TROŠKOVE U INOSTRANSTVU? Gotovinu podižite i plaćajte samo na OVAJ NAČIN! U suprotnom...

Podeli vest

Ukupni troškovi tokom odmora mogu biti uvećani za deset od sto ukoliko se ne vodi računa o načinu plaćanja karticom u inostranstvu

Izbori koje prave građani mogu dovesti do dodatnih troškova - plaćanja visokih naknada u inostranstvu, pa je zato važno koju karticu koriste, biraju li plaćanje u lokalnoj valuti ili u dinarima, podižu li novac na bankomatu, navodi se u Finansijskom vodiču Erste banke.

Kada planiraju odmor, građanima je lako da plate smeštaj i prevoz, ali je mnogo teže kontrolisati troškove prilikom kupovine ili podizanja gotovine u drugoj zemlji.

Foto: Darko Cvetanović

Ukoliko primetite sumnjivu transakciju obavestite banku

Koristite debitnu karticu

- Plaćanje karticom omogućava da sa sobom ne nosite mnogo novca u gotovini, što istovremeno pomaže da se opustite i ne proveravate stalno gde vam je novac. Ipak, i karticu morate čuvati. Nemojte je ostavljati bez nadzora - čak i kada plaćate - već insistirajte da se plaćanje izvrši pred vama. Zbog eventualnih komplikacija dobro je da čuvate sve slip isečke sa odmora i na kraju meseca proverite izvod plaćanja po stavkama. Ukoliko primetite neku sumnjivu transakciju, odmah obavestite svoju banku - savetuju u ovom vodiču.

Dok su u inostranstvu, građani mogu koristiti i kreditnu karticu za podizanje novca, ali je preporuka da se ovo izbegava i da se koristi debitna kartica, jer su u tom slučaju provizije za podizanje gotovine po pravilu niže.

Mnoge banke koje posluju u Srbiji prisutne su i na tržištima zemalja regiona, te bi bilo dobro da pre polaska na put proverite da li je vaša matična banka prisutna na odabranoj destinaciji. Ukoliko jeste, preporuka je da se gotovina podiže isključivo s tog bankomata jer je velika verovatnoća da provizija neće biti naplaćena.

Inače, uvek se preporučuje da plaćanje karticom bude u valuti zemlje u kojoj se obavlja transakcija.

Foto: Darko Cvetanović

Sprečite neželjene transakcije

Šta uraditi pre puta

Dakle, ukoliko vam bankomat ili prodavac ponude konverziju valute u originalnu (na primer, u dinare), odbijte jer je to za vas nepovoljnija opcija. Vaša banka će uraditi kon verziju po neuporedivo povoljnijim uslovima od onih koje biste dobili na ovakav način.

Najbolje ćete proći na kursnim razlikama ukoliko novac podižete ili plaćate sa kartice koja je povezana s deviznim računom - navodi se u vodiču.

Oni podsećaju da, u slučaju da u inostranstvu kartica bude ukradena ili je izgubljena, vlasnik treba odmah da pozove svoju banku i prijavi gubitak, kako bi kartica bila blokirana, a sve neželjene transakcije sprečene.

- Pre nego što krenete na odmor, zapišite broj korisničkog centra vaše banke koji obično radi 24 sata dnevno za ovakve slučajeve i koji će biti izuzetno koristan u ovoj, ali i drugim mogućim vanrednim situacijama. Osim toga, generalno je korisno da odaberite opciju SMS obaveštenja o stanju na tekućem računu. Na ovaj način u realnom vremenu možete primetiti prilive na račun i izvršena plaćanja, te tako uvek, pa i u inostranstvu, imati u vidu stanje računa i transakcije plaćanja - na vode ovi finansijski stručnjaci.

Uplata putnog osiguranja

Jedna od važnih stvari koje je treba obaviti pre odlaska na put je uplata putnog osiguranja. Vlasnici računa bi trebalo da se informišu i o tome da li mogu da imaju besplatno putno osiguranje uz tekući račun u banci ili neku od kartica koje koriste.

- Neke banke pružaju različite vrste osiguranja uz tekući račun. Ako često putujete s porodicom, raspitajte se da li postoji mogućnost uplate porodičnog putnog osiguranja za određeni period jer na taj način možete uštedeti novac, a tu sumu iskoristiti za neku drugu, lepšu stvar, recimo, kupovinu novog porodičnog dušeka za more. Ukoliko putujete automobilom, dobrodošlo je osiguranje pomoći na putu. Ukoliko je pak vaš izbor putovanje avionom, možda je rešenje za vas osiguranje od kašnjenja leta, gubitka ili krađe prtljaga, ili pak gubitka povezanog leta - navodi se u ovom vodiču.

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Priprema za odmor je investicija u sigurnost
Društvo

Priprema za odmor je investicija u sigurnost

Dobra priprema će nam omogućiti bezbedan odmor i sigurnu vožnju. Kako? Pa, imamo prijatelja. Taj prijatelj je ozbiljan i pouzdan. I da, ima ga u raznim gradovima i delovima Srbije. On brine o automobilima, to mu je posao. I obezbeđuje sve što je četvorotočkašu potrebno: servise, tehnički pregled, registraciju vozila, uz posebnu pogodnost otplaćivanja u 12 mesečnih rata.

13.07.2022

13:00

sledeća vest

Izbori 2024

TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima!
Live TV

Šta će biti sa parkovima po Beogradu? Opozicija pokušava da manipuliše građanima!

Pred beogradske izbore članovi opozicije pokušavaju da izmanipulišu građane Beograda. Malo, malo dižu paniku netačnim informacijama: tvrde da će pešački prelazi nestati sa mesta na kojima su neophodni, spinuju da je država dozvolila građenje stambenog objekta na mestu dečijeg parka, dižu paniku gde je nema. Sa druge strane, kada zađete među građane i kada popričate sa njima uglavnom komentarišu da Beograd nikada lepše nije izgledao. Gost "Info jutra" bio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić sa kojim smo razgovarali o EXPU koji će se održati u Beogradu 2027. godine, ali i drugim važnim temama vezanim za naš glavni grad.

28.03.2024

10:35

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država!
Live TV

Dinko Gruhonjić decu od 8 godina nazivao genocidnim! Nikada neće odgovarati za svoje reči jer je duboka država!

Predsenik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su vitalni nacionalni interesi naše zemlje ugroženi. "U ovom trenutku, nije lako da kažem kakve smo vesti dobili u poslednjih 48 sati. Direktno nam ugrožavaju vitalne nacionalne interese i Srbije i Srpske. Narednih dana upoznaću narod Srbije sa svim izazovima koji su pred nama. Biće teško, najteže do sad. Borićemo se. Pobediće Srbija", napisao je Vučić na svom Instagram profilu. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je novinar Tomislav Lovreković.

28.03.2024

10:11

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)
Live TV

Potpukovnik protivvazduhoplovne odbrane o obaranju "nevidljivog": Prva dva pokušaja bila su neuspešna, ali nismo gubili nadu! (VIDEO)

Na današnji dan pre 25 godine, četvrte noći NATO agresije na našu zemlju, Vojska Jugoslavije oborila je američki bombarder F-117A. Do tada se smatralo da ovaj tip aviona, koji je zbog smanjenog radarskog odraza zvan „nevidljivi”, nije moguće locirati na nebu. Ipak, to je uspelo Trećem raketnom divizionu 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije, 27. marta 1999. u 20.42 časa. Dva projektila tipa „neva” ispaljena su iz atara Šimanovaca, a jedan je pogodio F-117A, koji se posle bombardovanja podzemnog komandnog centra u brdu Straževica u Beogradu zaputio ka vazdušnom prostoru Mađarske. Letelica u plamenu sunovratila se na njive u ataru sremskog sela Buđanovci. Pilot se katapultirao i prizemljio pomoću padobrana. Ostaci oborenog F-117A „noćni soko”, što je pun naziv aviona, danas se čuvaju u Muzeju vazduhoplovstva, kao trofej kojim nijedna vojska na svetu ne može da se podiči. O ovom poduhvatu Vojske Jugoslavije za Informer TV govorio je Đorđe Aničić, potpukovnik protivvazdušne odbrane, u emisiji "Info jutro".

27.03.2024

10:15

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija