• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Zaštitnik potošača

09.07.2018

08:31

EVO GDE I KAKO ZAMENITI OŠTEĆENE NOVČANICE: Za pocepanih 100 evra, BANKA UZIMA ČAK 5 EVRA!

Zaštitnik potrošača

EVO GDE I KAKO ZAMENITI OŠTEĆENE NOVČANICE: Za pocepanih 100 evra, BANKA UZIMA ČAK 5 EVRA!

Podeli vest

Oštećenu novčanicu, bilo u stranoj ili domaćoj valuti, možete je zameniti u bilo kojoj banci. Međutim, morate biti spremni da za to platite proviziju koja se kreže i do pet procenata 

Ukoliko u novčaniku imate oštećenu novčanicu, bilo u stranoj ili domaćoj valuti, možete je zameniti u bilo kojoj banci. Međutim, morate biti spremni da za to platite proviziju. Istina, u pojedinim bankma neće vam naplatiti proviziju ukoliko je reč o dinarskim novčanicama, ali ćete za na primer oštećenih 100 evra u većini banaka morati da iskeširate 5 evra. 

Novčanice koje se ne menjaju:

- ako su ispisane
- polivene mastilom
- obojene bojom bilo kog porekla
- kontaminirane
- lepljive
- oštećene vatrom, truljenjem ili hemikalijama
- ako je oštećen ili nedostaje jedan od zaštitnih elemenata  

"Kamatica" i Zaštitnik potrošača su istraživali gde se menja oštećeni novac, kao i koliko je za to potrebno platiti.

- Prva stanica za zamenu oštećenog novca mogu da budu banke. Za to je u većini banaka potrebna lična karta, kao i da je osoba punoletna - kažu stručnjaci portala "Kamatica". 

Sledeća adresa, kako kažu su, menjačnice, ali tu je izbor prilično sužen. 

- Naime, to ne rade sve menjačnice već samo one koje imaju ugovore sa bankama koje menjaju oštećeni novac. Sve oštećene novčanice se nakon preuzimanja od građana povlače iz dalje upotrebe. Po preuzimanju, Narodna banka Srbije ih prvo poništava, a zatim i uništava.

AKO ZA PRAZNIKE PUTUJETE VAN SRBIJE, OVO MORATE DA ZNATE: Banke deru na korišćenju kartica u inostranstvu!

Spisak oštećenih novčanica koje se ne mogu zameniti prilično je dug. Banke ih ne prihvataju, jer ni Narodna banka Srbije takve novčanice ne preuzima od banaka. Pa tako, nije moguće zameniti novčanice koje su ispisane, polivene mastilom, obojene bojom bilo kog porekla, kontaminirane, lepljive, ili oštećene vatrom, truljenjem ili hemikalijama. Takođe, ne primaju se ni novčanice koje su umrljane upozoravajućom bojom kojom se vrši hemijska zaštita novčanica od krađe, odnosno kojom se novčanice boje u slučaju nasilnog otvaranja pakovanja novca. Nije moguća ni zamena novčanica kojima je oštećen ili nedostaje jedan od zaštitnih elemenata.   

Kako naglašavaju u bankama, osnovni uslov je da oštećena novčanica ima najmanje 51 odsto prvobitne površine. 

Eurobanka obavlja zamenu oštećenih novčanica i kovanica na šalteru ekspozitura i to kada se na zamenu podnese najmanje 51 posto površine ispravne novčanice, zatim kada novčanici nedostaje deo ili delovi uzduž makar jedne njene ivice i u slučaju korozije na kovanicama.

- Za zamenu oštećenih novčanica banka naplaćuje proviziju od tri procenta vrednosti novčanice. U slučajevima u kojima je oštećenje novčanice veće od 51 odsto, mi novčanicu šaljemo Narodnoj banci Srbije, koja dalje odlučuje da li postoji osnov za zamenu iste, ili ne - kažu u Eurobanci.

PET RAZLOGA DA TUŽITE BANKU! Proverite dobro sve ugovore O KREDITIMA KOJE STE PODIZALI!

U UniKredit banci kažu da je proces zamene oštećenih novčanica vrlo jednostavan, a od dokumenata je potrebna važeća lična karta. Maloletna lica ne mogu da vrše zamenu.

- U svim ekspoziturama naše banke građani mogu da zamene originalnu, a oštećenu novčanicu dinara i evra za novu. Provizija za zamenu dinara iznosi dva procenta od nominalne vrednosti novčanice, dok je za evro nešto veća i iznosi pet procenata, a naplaćuje se u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije - objašnjavaju u UniKredit banci.




Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!
Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!

Šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" Milenko Jovanov obrazložio je danas predlog izmena Zakona o lokalnim izborima koje su, kako je rekao, podržale poslaničke grupe većine, ali i deo opozicije, i kojima se omogućuje da se beogradski i lokalni izbori, koji nisu održani u decembru, održe istog dana - 2. juna.

22.04.2024

11:58

TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)
Live TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)

Na sednici Saveta bezbednosti UN Vjosa Osmani dala je repliku na reči predsednika Aleksandra Vučića. Gosti "Info dana" bili su analitičar Dejan Miletić, advokat Pavle Staničić, politikolog Marko Šćepanović i pukovnik Veselin Šljivančanin komentarisali su govor Vjose Osmani u Njujorku. Uživo u studio javio se i Lazar Stević, dopisnik Informera sa Kosova i Metohije.

22.04.2024

18:09

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku
Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku

Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

22.04.2024

07:20