• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Ljubav&Zdravlje/J.Ž.

22.07.2019

17:18

ALERGIČNI STE NA SUNCE? Da letovanje ne bude noćna mora!

Ljubav

ALERGIČNI STE NA SUNCE? Da letovanje ne bude noćna mora!

Podeli vest

Crvenilo, svrab, osip, mehurići ili bolni čvorići na koži mogu da budu ne samo vrlo neprijatni već i uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema. Alergija se javlja nekoliko minuta do nekoliko dana od prvog izlaganja kože suncu, zbog čega je mnogi ne prepoznaju

Iako se mnogi od nas raduju letu i odlasku na plažu, sve je veći broj onih za koje leto predstavlja pravu noćnu moru. Razlog? Sve učestalije alergije na sunce. Crvenilo, svrab, osip, mehurići ili bolni čvorići na koži mogu da budu ne samo vrlo neprijatni već i uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema. Alergija se javlja nekoliko minuta do nekoliko dana od prvog izlaganja kože suncu, zbog čega je mnogi ne prepoznaju.

Dva tipa

Najčešći oblik alergije je takozvana polimorfna svetlosna erupcija. Statistike pokazuju da od ovog tipa alergije oboli svaka četvrta osoba. Najčešće pogađa mlađe žene, dok je kod muškaraca relativno retka pojava. Simptomi podrazumevaju osip, svrab i crvenilo kože, uz pojavu otoka, slično kao posle uboda insekata, a javljaju se na donjem delu vrata, dekolteu, zadnjoj strani ruku, pregibima ruku i nogu, svega nekoliko sati nakon izlaganja kože suncu.

PRAVA ISTINA O KAFI! Naučna istraživanja o vašem omiljenom jutarnjem ritualu!

Na tanjiru

Foto: Shutterstock

Vitamini E i C, beta-karoten, selen i kalcijum podižu otpornost ćelija kože na delovanje UV zraka, pa dermatolozi predlažu da već nekoliko nedelja pre odlaska na odmor ishranu bazirate na namirnicama koje obiluju tim sastojcima, odnosno antioksidansima. Uvrstite u jelovnik što više crvenog, žutog i zelenog povrća i voća. Beta-karotenom bogate su šargarepa, paprika, spanać, brokoli. Vitamina C i E ima u kiviju, limunu i lisnatom povrću.

Drugi najčešći oblik alergije je fotoalergijska erupcija. Simptomi su crveni osip, koji svrbi, i sićušni plikovi, koji se javljaju tek dan ili dva nakon izlaganja suncu. Alergija nastaje u sadejstvu sunčeve svetlosti i nanošenja određenih hemikalija na kožu, bilo da se one nalaze u kremama za zaštitu od sunca, parfemima, sapunima, šamponima, losionima ili šminki. Lekovi kao sto su antibiotici, analgetici, lekovi za povišen krvni pritisak ili kontraceptivne pilule takođe mogu da uzrokuju fotoalergijsku reakciju.

DA LI STE PROBALI LUBENICA DIJETU? Vitak stas u poslednji čas!

Sve je u genima

Šta je to što dovodi do toga da osunčanu kožu organizam doživi kao stranu, nije do kraja razjašnjeno, ali se smatra da je za veći procenat odgovorna genetska predispozicija. Uglavnom se javlja kod osoba osetljive kože i svetlije puti, ali o onih koje boluju od autoimunih bolesti. Ipak, određene reakcije ne moraju da budu povezane ni sa kakvim spoljnim faktorima, bolestima ili kremama, a jednom kada se jave, najčešće se ponovo javljaju iz godine u godinu.

Foto: Shutterstock

Smirite upalu

Ako se javi blaga alergijska reakcija, simptome najbolje smiruju hladni oblozi i uobičajene mere zaštite od UV zračenja. Naravno, izbegavajte sunce nekoliko dana. Ukoliko su simptomi intenzivniji, trebalo bi se javiti lekaru, a terapija podrazumeva antihistaminike i kortikosteroidne kremove. Ukoliko ova terapija ne zadovolji kontrolu alergijske reakcije, pre izlaganja suncu može se celo telo izložiti UVB lampama, odnosno primeniti fototerapija kako bi se napravila tolerancija na sunčevo zračenje.

Nega posle sunčanja

Sunce i so isušuju kožu, te je nega kože nakon sunčanja vrlo važna. Birajte proizvode sa pantenolom, koji će podstaći regeneraciju kože, kao i one koji sadrže aloja vera gel, neizostavan sastojak za umirivanje iritacija i crvenila.

Prevencija i priprema

Kao i uvek, najbolji lek je prevencija. Nosite odeću od laganih materijala i svetlih boja, šešir, naočare i obavezno koristite hipoalergenske (za osobe sklone alergijama) kreme sa zaštitnim faktorom 50. Nanosite ih na svaka dva sata, kao i po izlasku iz vode. Ukoliko ste na moru, posle svakog kupanja se istuširajte, jer so dodatno nagriza iritiranu kožu.

Izbegavajte direktno izlaganje sunčevim zracima i držite se pravila senke, odnosno potražite hladovinu kada primetite da je vaša senka kraća od vašeg tela, što je najčešće između 10 i 16 časova.

SVE O LEKOVITOM BILJU! Prepoznajte, uberite, osušite i popijte čaj!

Postepeno izlaganje kože suncu u velikoj meri smanjuje mogućnost stvaranja alergijskih reakcija - postepeno povećajte količinu vremena koju ćete provesti na otvorenom, tako da vaše ćelije kože imaju vremena da se prilagode suncu.

U apotekama možete da pronađete odgovarajuće preparate za pripremu za izlaganje suncu, poput beta-karotena (biljni pigment), koji pomažu telu u stvaranju melanina, prirodne zaštite od sunčevih zraka. Uzimajte po jednu tabletu 15 dana pre letovanja, kao i na samom letovanju. Na sličan način možete uzimati i tablete kalcijuma, koji reguliše propusnost krvnih sudova i tako ublažava alergijsku reakciju.
 

 

 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Vesti

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa
Društvo

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa

Sporazum o saradnji za aktivno uključenje studenata i nastavnog osoblja u projekat izgradnje beogradskog metroa potpisali su juče dekan Fakulteta primenjenih umetnosti prof. Goran Čpajak i direktor JKP „Beogradski metro i voz” Andreja Mladenović. Ovim preduzeće dodatno razvija saradnju sa fakultetima u cilju unapređenja struke, inovacija i tehnološkog razvoja i, od ustanova iz prvenstveno tehničke struke, proširuje je i na fakultete iz oblasti društveno-humanističkih nauka.

17.04.2024

22:23

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set

Srbija