• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Ljubav&Zdravlje

29.07.2019

22:03

SVE O LETNJIM BOLESTIMA! Od uboda do trovanja!

Ljubav

SVE O LETNJIM BOLESTIMA! Od uboda do trovanja!

Podeli vest

Istraživali smo kako da se zaštitite od najčešćih letnjih bolesti, koje se kao po pravilu javljaju baš kada smo na odmoru...

Sunce prži, vi se znojite, bakterije se razmnožavaju i eto bolesti od kojih su neke manje, a neke više opasne. Najčešće letnje bolesti, koje se kao po pravilu javljaju baš kada smo na odmoru, jesu trovanje hranom, ujedi insekata, infekcije tetanusom, polne bolesti, ojedi i gljivične infekcije kože, ali i sunčanica i dehidratacija. Istraživali smo kako da se od njih zaštitite, odnosno prepoznate kada treba da se javite lekaru, te svoje brige oko zdravlja, barem dok ste na letovanju, svedete na minimum.

Sunčanica i dehidratacija

Sunčanica nastaje kao posledica preterane izloženosti glave suncu, kao, primera radi, kada ste po čitav dan na plaži. Već vam zvuči poznato? Prate je mučnina, povraćanje, glavobolja, a može se javiti i povišena temperatura. Po pojavi simptoma treba se javiti lekaru i nikako ne treba piti običnu vodu. Najbolje je konzumirati limunadu s malo šećera i prstohvatom soli kako biste nadoknadili deo elektrolita koji se gubi znojenjem. Ukoliko budete pili samo čistu vodu bez ovih elemenata može vam biti još gore, upozoravaju lekari.

Foto: Shutterstock

Kada smo već kod povišenog znojenja i shodno tome lakog gubitka tečnosti, ako se ona ne uzima u dovoljnoj količini, nastaje dehidratacija. Simptomi (koji su posledica pada pritiska) različiti su u zavisnosti od uzrasta i prethodnog zdravstvenog stanja. Može biti praćena vrtoglavicom, glavoboljom, mučninom, bezvoljnošću, teškim kretanjem i kolapsom. Zbog toga ne treba olako shvatiti česte apele da se leti uzima što više tečnosti u bilo kom obliku - kroz običnu vodu, prirodne sokove, čajeve, supice, čorbice...

NE TRČKARAJTE U APOTEKU! Evo kada lekovi NISU POŽELJNI!

Trovanje hranom

Na prvom mestu najčešćih trovanja hranom tokom letnjeg perioda je već ozloglašena bakterija salmonela. Leti je aktuelna zbog povišene temperature pogodne za njeno razmnožavanje, a izvor zaraze su nedovoljno termički obrađeno meso i jaja. Inkubacija traje od 8 do 48 časova, a bolest se javlja naglo u vidu malaksalosti, bola u trbuhu, mučnine, povraćanja i dijareje (do dvadeset stolica na dan). Lekaru se treba javiti odmah zbog moguće dehidratacije, a ovo naročito važi za decu koja teže nadoknađuju izgubljenu tečnost. U cilju preventive jedite samo ono što je dobro kuvano i pečeno, izbegavajte nedovoljno termički obrađene namirnice, a voće i povrće pre upotrebe dobro operite.

Trovanje krvi tetanusom

Zbog boravka ljudi na otvorenom leti dolazi do češćih povreda, te je i infekcija tetanusnom češća. Ova bakterija se nalazi u zemlji, a ako vam se desi da se opečete, ujede vas pas, ogrebe mačka ili zadobijete otvorenu povredu bilo koje vrste, odmah se javite lekaru kako biste primili odgovarajući serum. U protivnom nakon tri do pet dana javlja se temperatura (37-38C) i jaki grčevi poput udara struje ili groma uz drmusanje celog tela. Bez adekvatnog lečenja bolest se završava smrću.

Na drugom mestu je trovanje stafilokokama, a izvor bolesti je osoba koja priprema hranu ili rukuje namirnicama. Bakterija može da se nađe u siru, mleku i mesu (zabeležena su masovna trovanja burekom usled kontaminiranog sira ili mesa), zatim sladoledom (kontaminacija mleka ili jaja u prahu tokom proizvodnje ili transporta), a svako mleveno meso je takođe pogodna sredina za razmnožavanje (ćevapi često mogu da budu izvor zaraze). Inkubacija traje 2-6 sati, a simptomi se javljaju veoma brzo. Trovanje prati mučnina, nelagodnost u stomaku, nezadrživo povraćanje (sve uzete hrane, želudačnog soka i na kraju žuči), jaki grčevi i učestale stolice (10-30 dnevno). Razlika u odnosu na trovanje salmonelom je što nije praćeno temperaturom. Lekaru se javite odmah, a sir, mleko i meso kupujte samo na proverenim mestima.

JOGA ZA POČETNIKE! Naučite osnovnu vežbu - pozdrav suncu!

Foto: Shutterstock

Na trećem mestu, ali najopasniji od svih, jeste botulizam, trovanje bakterijom koja deluje na nervni sistem. Bolest se prenosi preko suhomesnatih proizvoda, mesnih i ribljih konzervi koje su zaražene bakterijom iz creva životinja prilikom klanja ili konzerviranja. Inkubacija traje 3-36 sati ili duže, a simptomi nisu karakteristični za trovanje hranom, odnosno nema nelagode u stomaku (povraćanje i proliv su retki). Javljaju se glavobolja, malaksalost i zatvor, osoba dvostruko vidi, govori šapatom, teško guta, a lučenje pljuvačke, suza i znoja je smanjeno. ODMAH se javite lekaru kako biste primili antibotulinski serum, u protivnom zbor respiratorne insuficijencije u roku od 2-4 dana nastupa smrt.

Ubodi insekata

Leti nisu retki ni ugrizi insekata, počevši od komaraca, preko pčela i osa do krpelja. Pčele i ose mogu biti potencijalno opasne samo ako ste alergični na njihov ubod. U slučaju lokalne alergije, oteklo, crveno i bolno mesto namažite antialergijskom kremom. Ako, međutim, crvenilo krene da se širi po celom telu, zahvati usne ili se javi otežano disanje, odmah se javite lekaru ili pozovite hitnu pomoć.

Foto: Shutterstock

NE MOŽETE DA SPAVATE OD VRUĆINE? Ventilator okrenite ka prozoru!

Krpelji su druga priča, s obzirom na to da su mogući prenosioci bakterije koja izaziva lajmsku bolest. Da biste se zaštitili od njih, tokom letnjih meseci, kada ih na zelenim površinama ima u najvećem broju, izbegavajte kretanje kroz nekultivisane, nepokošene predele, a nakon povratka kući temeljno se pregledajte. U slučaju da vas je neki ujeo, pažljivo ga izvucite (nije strašno ako glava i ostane, otpašće kasnije, nemojte je vaditi na silu), a mesto ujeda pratite u narednih 15 dana. Ako se na pomenutom mestu pojavi crvenilo i otok, javite se lekaru kako bi vam prepisao odgovarajuću terapiju antibioticima. U slučaju blagovremene intervencije, opasnost od pojave lajmske bolesti je minimalna.

Kožne i polne infekcije

Kod gojaznih osoba leti mogu da se jave ojedi između butina izazvani trenjem i u tom slučaju zahvaćeno mesto treba očistiti i posuti talkom, odnosno truditi se da stalno bude suvo. Eventualne komplikacije mogu da budu bakterijske i gljivične infekcije.

Foto: Shutterstock

Od kožnih infekcija tu je i kandidijaza, gljivična infekcija koja se javlja usled pojačanog znojenja na prevojima između nožnih prstiju, pazuha, prepona, prevojima na prednjoj strani lakta i zadnjoj strani kolena. Prepoznaćete je po crvenilu sa okolnim perutanjem uz neprekidan svrab, a često je udružena sa bakterijskom infekcijom. Po pojavi simptoma treba se javiti dermatologu.

Leti su učestalije i polne infekcije iz jednostavnog razloga jer je i seksualna aktivnost u to doba godine veća. S obzirom na to da se ove bolesti prenose kontaktno, jedina prava i odgovarajuća zaštita je upotreba kondoma. Po pojavi prvih simptoma u vidu promenjenog (obim, boja, miris) sekreta ili svraba javite se svom ginekologu.



 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set

Srbija