• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: ostraluka.com/informer.rs

23.12.2020

08:30

VODA U PLUĆIMA, PRIDRUŽENA POJAVA KOD SRČANIH BOLESNIKA! Gušenje je prvi znak - KAKO REAGOVATI I KAKO JE LEČITI?

Ljubav

VODA U PLUĆIMA, PRIDRUŽENA POJAVA KOD SRČANIH BOLESNIKA! Gušenje je prvi znak - KAKO REAGOVATI I KAKO JE LEČITI?

Podeli vest

Voda u plućima kod starijih osoba ume biti česta pojava. Javlja se uglavnom kod onih koje duži period boluju od srčanih problema.

Ukoliko vam se pojavi otežano disanje zbog koga noću imate osećaj da se gušite, nemojte čekati već pravac kod doktora! Ovo nikako nije stanje sa kojim se smete igrati i čekati kako će samo proći.

Voda u plućima bolest je koja može biti samo pokazatelj drugih zdravstvenih problema. Ali može biti i posledica nekakve povrede ili uticaja spoljašnjih faktora.

Šta je plućni edem i kako nastaje?

Plućni edem, na latinskom Oedema pulmonis je stanje veoma opasno po život, te zahteva brzu i odgovarajuću intervenciju. Najčešće kada se pojavi voda u plućima uzrok je loša funkcija srca. Najpre ćemo pojasniti zbog čega je to tako.

Kao što svi znamo srce ima dve pretkomore i dve komore. Leva pretkomora i komora su funkcionalna jedinica kao i desna, a između te dve strane nema mešanja krvi.

Kakva je zapravo veza između srca i pluća?

U desnu stranu srca dolazi krv iz tela, takozvana venska krv. Ona dalje ulazi u plućni krvotok gde se obogaćuje kiseonikom. Alveole su krajnji ogranci plućnog tkiva u obliku mehurića, u koje ulazi vazduh prilikom udisanja. Na njenim zidovima se nalazi splet tankih krvnih sudova preko kojih se naša krv obogaćuje kiseonikom. Zatim se vraća u levi deo srca, pa ono dalje pumpa tu oksigenisanu krv nazad u sva tkiva.

Odakle nam voda u plućima?

Međućelijska tečnost prirodno postoji svuda u našem telu, koju limfni sistem raznosi po telu. Ali ako dolazi do njenog nagomilavanja u većoj meri od normalne, javljaju se ozbiljne tegobe.

Kada popusti sposobnost levog dela srca da pumpa krv, to dovodi do povišenog krvnog pritiska. Ujedno raste pritisak u kapilarima pluća, toliko da se međućelijska tečnost u plućnom tkivu počne ubrzano taložiti. Sve dok u jednom momentu ne počne ulaziti u same alveole. Do toga dolazi i zbog poremećaja u propuštanju tečnosti između alveola i kapilara.

Delovi pluća koje zahvati edem ne učestvuju više u razmeni gasova. Pa se smanjuje usvajanje kiseonika u telu kao i izbacivanje ugljen dioksida.

U kom se sve obliku javlja edem pluća?

U normalnom fiziološkom stanju u plućima čoveka ima 20 procenata tečnosti. Ako dođe do nakupljanja vode u plućima ta vrednost je preko 30 odsto.

Postoji akutni edem pluća koji nastaje naglo i simptomi se jako brzo pogoršavaju. U ovakvim slučajevima se treba reagovati što je moguće brže i pozvati hitna pomoć, kako ne bi došlo do nepovratinih posledica.

Osoba koja je bolesna treba biti u sedećem položaju i pomalo nagnuta ka napred. Takvim stavom tela se olakšava disanje kada je voda u plućima. Dok ne stigne hitna pomoć treba biti bez unosa vode, hrane i bilo kakvog naprezanja. Sme se uzeti pod jezik nitroglicerin, neki diuretik, pa čak i sedativ.

Akutni plućni edem se ispoljava kroz dve faze.

Najpre se tečnost sakuplja u međućelijskom prostoru, to je intersticijalni edem pluća ili tzv. srčani oblik astme. Problemi sa disanjem i kašalj koji podseća na astmu.
Druga faza je alveolarni plućni edem, gde tečnost ulazi u alveole. U ovom stanju je disanje izrazito teško, zbog toga je ležanje onemogućeno jer uzrokuje gušenje.

Ukoliko se simptomi i tegobe vezane za disanje pojavljuju postepeno, onda je to hronični plućni edem. Počinje sa otežanim disanjem u ležećem položaju, pa se oboleli zbog toga tokom noći često budi. Naravno ukoliko prepoznate ove znake obavezno idite kod lekara. Naročito kada tegobe sa disanjem traju duži vremenski period.

Simptomi vode u plućima kako ih prepoznati

Kada se javi voda u plućima simptomi koji se prvi javljaju su nedostatak daha, ubrzano i otežano disanje. Samo udisanje vazduha zahteva veći napor zbog suženja disajnih puteva. Međutim u prvom stadijumu još uvek limfa dobro protiče, pa telo delimično stiže rasteretiti nakupljenu vodu.

Najbolje je ako se primeti zdravstveni problem u ovoj početnoj fazi, odmah se obratiti lekaru, kako bi se blagovremeno odreagovalo. Ukoliko to ne uradite, vremenom postaje gore i može dovesti do veoma velikih komplikacija. Dakle, čim primetite simptome početka razvoja plućnog edema odmah odreagujte!

Foto: Pixabay

Kakav se to kašalj javlja?

S početka suv kašalj koji guši. Međutim kada se ne leči na vreme ili ako je teži oblik edema dolazi do iskašljavanja plućnog sekreta. On je penast sa pojavom krvi u njemu.

Kada je voda u plućima javlja se još i ubrzan puls. Krvni pritisak zna biti povišen, a ukoliko je nizak to nije dobar znak. Disanje je bučno i potreban je veliki napor što opterećuje rad srca, tada počinje i zastoj limfne drenaže. Lakše je kada osoba sedi uspravno. Pojavljuju se anksioznost, strah od gušenja nekad i gubitak svesti.

Zatim, javlja se bol u grudnom delu ispod rebara, osoba postane bleda i oblije je znoj. Mogu se javiti osećaj hladnoće i povraćanje. Može doći do otečenih vena po vratu. Ako je akutni edem pluća, to se sve brzo odvija i oboleli poplavi najpre oko usta, potom i po ekstremitetima.

Kakav je tok lečenja kod plućnog edema

Kada se pojavi voda u plućima terapija zavisi i od toga kakav je krvni pritisak pacijenta. Kada je on visok daju se bronhodilatatori za proširivanje disajnih puteva (nitroglicerin, natrijumnitroprusid). Za nizak pritisak dopamin, a ako je isti normalan, ondah dobutamin.

Nitroglicerin kao i morfijum imaju vazodilatatorni efekat, te smanjuju otpor u arterijama. Morfijum ujedno smanjuje dotok krvi u srce iz tela, pa olakšava rad srčanog mišića. Pored toga ima i analgetsko dejstvo i opušta telo koje refleksno reaguje na teskobe sa disanjem grčem.

Daju se diuretici da bi telo pojačano izbacivalo vodu iz tela. Jedan od najčešćih diuretika koji se koristi je Lasiks. Pored toga, ovakve supstance su uglavnom i redovan deo terapija za povišen krvni pritisak.

Takođe se mora normalizovati srčani rad. Lekovima se smanjuje dotok krvi do srca kako bi se ono rasteretilo. Ako se utvrdi neko srčano oboljenje, ono se dalje mora lečiti čim se obolelom stanje stabilizuje. A ako je voda u plućima nastala od upale pluća, dobiju se antibiotici.

Kako sprečiti nakupljanja vode u plućima?

Nastojte uvrstiti u svoju ishranu namirnice koje pospešuju izbacivanje viška tečnosti iz tela. Da se ne bi pojavila voda u plućima narodni lek su tinkture, kapsule i čajevi od lipe, ruzmarina i belog luka. Oni će pomoći i boljoj funkciji srčanog mišića.

Važno je unostiti dovoljne količine vitamina B6 i B1, oni sprečavaju preterano zadržavanje tečnosti u telu. Ima ih najviše u integralnom pirinču i crvenom mesu.

Maslačak je bogat kalijumom pa smanjuje povišen pritisak jer neutrališe višak natrijuma u telu.

Kašičicu sušenog cveta, lista i korena prelijte šoljom vrele vode, pa ostavite desetak minuta. Procediti i piti tri puta na dan. Deluje kao diuretik.

U opšte poznate diuretike spada peršunov list.

Dve kašičice njegovog osušenog lišća prelitjte sa šoljom vode. Ostaviti deset minuta nek odstoji, pa procedite i pijte dnevno tri puta.

Kopriva je takođe jak diuretik, te sprečava zadržavanje tečnosti u telu. Isto kao i seme komorača pomoću kog se izlučuje natrijum i voda iz tela.

Potrebna je kašičica semenki na šolju vrele vode, a priprema se i koristi isto kao prethodni čajevi.

Za zdravlje pluća jako se dobro pokazao i podbel.

Šta je još važno znati za kraj?

Voda u plućima kod dece nije normalna pojava i na žalost može ukazivati na veoma teške bolesti poput limfoma. Ako dete otežano diše, odmah se obratite lekaru, kada je pneumonija u pitanju takođe je važno što pre otpočeti lečenje.

Foto: Pixabay

Plodova voda u plućima bebe nije baš tako retka pojava. Važno je ići dalje na snimanja i obaviti čak i intervencije ukoliko je potrebno. Desi se i prilikom porođaja ako se beba naguta vode. To se srećom stabilizuje i isčisti kroz par dana u inkubatoru. Bilo kako bilo, ukazatelj je na teža stanja. Nadamo se da je malo onih kojima se događaju ovakve komplikacije.

Smrtnost kod edema pluća je prilično visoka ako se ne reaguje blagovremeno. Ali je najčešće to usko povezano sa težim bolestima srca. Ako je voda u plućima rakom uzrokovana može se lečiti ali su to najteži oblici ovakvih bolesti.

Za ovu pojavu povećan rizik imaju osobe koje boluju od bilo koje bolesti srca. Posledice usled nelečenja edema pluća za vrlo kratko vreme mogu biti fatalne. Ako imate tegobe koje slute na ovu pojavu obavezno se pod hitno obratite lekaru!


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set

Srbija