• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer

08.12.2021

11:43

EVO šta se dešava sa telom kada nosite ŠTIKLE - ovo sigurno niste ZNALI

Ljubav

EVO šta se dešava sa telom kada nosite ŠTIKLE - ovo sigurno niste ZNALI

Podeli vest

Štikle su oduvek bile ženski aksesoar broj jedan i mnoge dame biraju vrtoglavo visoke potpetice kako bi izdužile figuru i osetile se privlačnije

 Upravo iz želje da izgledaju tip top, zanemaruju činjenicu da takva obuća može da izazove brojne zdravstvene probleme, upozoravaju stručnjaci i ističu da to ne znači da ih nikako ne treba nositi, ali ne treba ni svakodnevno.

- Prema američkoj studiji, 71 odsto anketiranih žena oseća bol prilikom nošenja obuće s visokom štiklom. Dugi sati provedeni u visokim potpeticama izazivaju bol u zglobovima i prstima, ali takva obuća opterećuje ne samo mišiće stopala, već i kolena, kukove i kičmu - kažu američki istraživači.

U ovom istraživanju učestvovalo je 260 žena, od kojih je više od polovine reklo da im je čak i peta od sedam centimetara previsoka. Istraživanje je, takođe, otkrilo da žene koje ne nose redovno visoku štiklu u proseku imaju po devet pari takve obuće.

Obratite pažnju i na model

Stručnjaci upozoravaju da je model obuće veoma bitan. Zglob bolje drže dublji nego plitki modeli, sandale ili papuče. Salonke su dobar izbor obuće na štiklu ako im je visina potpetice umerena. Važno je da obuća s visokim potpeticama bude što više zatvorena, da se prsti ne bi savijali. Ako baš volite da "gledate na svet sa visine", bolji izbor za svaki dan je obuća sa platformom.

Što se tiče visine potpetice, sandale i cipele sa štiklom visine do 7,5 centimetara udobne su i odlične za hodanje. Sve preko toga će vam izazivati probleme.

Naravno, ovo ne znači da uopšte ne bi trebalo da nosite visoke štikle, već samo morate da obratite pažnju na učestalost. Stručnjaci kažu da bi trebalo da visoke štikle nosite jednom ili dva puta nedeljno.

Evo kako nošenje obuće s visokim potpeticama utiče na telo.

Foto: Pixabay

Štikle

Kolena i kukovi

Kada je stopalo u visokim potpeticama, težište se postavlja na prste. Kada se to desi, vi obično nesvesno naginjete kolena, pa su ona pod jačim pritiskom. To može dovesti do bolova u kolenima, ukočenosti i otežanog hodanja, a dugoročno može oštetiti sam zglob.

Kada nosite visoke štikle, dolazi do promene ravnoteže tela, struk se naginje napred, pa se ugao između kukova i kičme menja. Da bi se održala ravnoteža, mišići u kukovima su konstantno napeti. Ako previše vremena provodite u štiklama, ovi mišići mogu trajno da se oštete.

Kičma

Kada nosite štikle, udubljenost lumbalnog dela kičme se takođe menja. To može dovesti i do zakrivljenosti vrata. Kičma neko vreme pokušava da uravnoteži nenormalno držanje tela, ali dugoročno to može dovesti do jakih bolova u leđima i vratu. Joga ili hodanje u ravnoj obući mogu da budu od pomoći kod bolova u kičmi.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa
Društvo

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa

Sporazum o saradnji za aktivno uključenje studenata i nastavnog osoblja u projekat izgradnje beogradskog metroa potpisali su juče dekan Fakulteta primenjenih umetnosti prof. Goran Čpajak i direktor JKP „Beogradski metro i voz” Andreja Mladenović. Ovim preduzeće dodatno razvija saradnju sa fakultetima u cilju unapređenja struke, inovacija i tehnološkog razvoja i, od ustanova iz prvenstveno tehničke struke, proširuje je i na fakultete iz oblasti društveno-humanističkih nauka.

17.04.2024

22:23

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set

Srbija