• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer.rs

21.12.2022

09:39

KINA IZGRADILA BROD KOJI MOŽE DA DOSTIGNE DUBINE DO 10.000 METARA! U potrazi za vrednim sirovinama, "Dajang" će moći da dopre do svakog morskog dna

youtube.com/printscreen

Vesti

KINA IZGRADILA BROD KOJI MOŽE DA DOSTIGNE DUBINE DO 10.000 METARA! U potrazi za vrednim sirovinama, "Dajang" će moći da dopre do svakog morskog dna

Podeli vest

Dajang od 42.000 tona napustio je brodogradilište u Guangdžou. Ima devet velikih laboratorija i trebalo bi da bude završen 2024. godine.

U sklopu svojih napora da postane velika pomorska sila, Kina je predstavila Dajang, brod koji će bušilicama moći da dopre do dna gotovo svakog mora u svetu. Zahvaljujući novoj tehnologiji, Kina će imati pristup prirodnim resursima ispod najdubljih svetskih okeana, objavio je londonski Tajms.

Dajang od 42.000 tona napustio je brodogradilište u Guangdžou. Dajang ima devet velikih laboratorija. Trebalo bi da bude završen 2024. Namenjen je za istraživanje mora, naučne i tehnološke projekte.

Kada bude završen, moći će da dostigne dubine do 10.000 metara, kažu kineski zvaničnici. Ovo je više nego duplo više od dubine olupine Titanika, koja je potonula na dno Atlantskog okeana, na dubini od oko 3.840 metara.

Najdublja tačka u moru je Marijanski rov u zapadnom Tihom okeanu, na dubini od 11.034 metra. Dajang će moći da stigne do skoro svih ostalih morskih dna, a samim tim i naslaga vrednih sirovina, tvrdi Peking. Kineski lider Si Đinping ima ambicije da Kina postane velika pomorska sila koja može slobodno da traži naftu i gas van svojih teritorijalnih voda, piše Tajms. Kineska centralna televizija objavila je da će Dajang moći da vadi gas i naftu, kao i da buši morsko dno za naučna istraživanja. To će nam pomoći da postanemo pomorska sila, kaže zvanična novinska agencija Sinhua.

U Istočnom kineskom moru Peking je u sukobu sa Tokijem oko prava na istraživanje podvodnih gasnih polja, Kina ima sporove i sa susedima u Južnom kineskom moru, podseća britanski list.

Izgradnja Dajanga počela je u novembru 2021. Naručio ju je Geološki institut pri Ministarstvu prirodnih resursa. Brod je dizajnirala China State Shipbuilding Corporation i gradi se u brodogradilištu Huangpu Venchong u Guangdžouu, gde se gradi većina kineskih istraživačkih brodova.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija