Kako on navodi, određeno je više od 7.000 hitnih mera protiv nasilnika i urađeno oko 4.000 individualnih planova zaštite žrtava nasilja u konkretnim situacijama.
- Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji je stupio na snagu od 1. juna uspešno se primenjuje, što pokazuje mnogo prijavljenih slučajeva, ali i rešavanja problema. Grupa za koordinaciju razmatra svaki pojedinačni slučaj i do sada je izrečeno više od 7.000 hitnih mera protiv osoba koje su počinile nasilje. To znači momentalno udaljavanje nasilnika iz kuće kako bi se žrtvi odmah pomoglo. Za istim stolom sada sede ujedinjeni i državni organi i nevladine organizacije, i policija, i tužilaštvo, i sud, i centri za socijalni rad, i predstavnici zdravstva i prosvete i traže se što bolja rešenja za sprečavanja nasilja - naglasio je Ilić.
Hitne mereIzrečeno je više od 7.000 hitnih mera protiv nasilnika Radomir Ilić, državni sekretar u Ministarstvu pravde |
On se zahvalio UNDP i Britanskom savetu na podršci u primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, a naročito u sprovođenju obuke oko 2.000 sudija, tužilaca i policijskih službenika na Pravosudnoj akademiji.
Zamenica stalne predstavnice UNDP u Srbiji Stelijana Nedera rekla je da vidi spremnost svih institucija da se problem nasilja u porodici reši i da će UN podržati i pomoći Srbiji da se broj nasilja u porodici znatno smanji.
Vođa projekta "Podrška EU Pravosudnoj akademiji" u Britanskom savetu Huan Karlos da Silva naglasio je da je problem nasilja u porodici problem celog društva i da je zato neophodan sveobuhvatan pristup njegovom rešavanju.