• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Kurir

15.02.2024

09:37

Koliko košta krečenje stana: Ovo je detaljna računica, poskupela i usluga i materijal

Shutterstock

Društvo

Koliko košta krečenje stana: Ovo je detaljna računica, poskupela i usluga i materijal

Podeli vest

Za krečenje i sređivanje stana mnogi biraju proleće kao idealno godišnje doba. Pošto nam se bliži lepše vreme, mnogi već,sada planiraju ovaj kućni posao i kreću u potragu za majstorima.

Dobro je, međutim, pre svega da se raspitate kolike su cene materijala i ovih usluga na tržištu.

Ko želi da prođe jeftinije i zna kako se farbaju zidovi, odlučiće se za vrijantu "uradi sam". To će biti nešto isplativije, ali će zahtevati dodatno vreme i trud. Osim toga, profesionalca nije lako ni naći, jer se svi radovi se zakazuju i mesec dana unapred.

Krečenje metra kvadratnog košta od dva evra pa naviše sa vašim materijalom, odnosno četiri, pa naviše uz materijal koji obezbedi majstor. Tu treba dodati i cenu pripreme koja varira u zavisnosti od stanja zidova, pa se svakako treba dobro unapred dogovoriti sa majstorima.

Jedna naša sugrađanka ostala je u neverici kada se kod molera raspitivala koliko će je koštati krečenje stana od 90 kvadrata.

Foto: freepik

 

 

- Jedan je tražio 850 evra za krečenje i gletovanje i to je cena bez materijala, bez zaštite i pomeranja nameštaja. Znači da bukvalno samo dođe da okreči i izgletuje. Taj majstor je bio "preko veze" i rekao nam je da nam daje najnižu moguću cenu - navela je ona.

Posebno je zaprepastila ponuda molera koja uključuje zaštitu krep trakom i folijom sa pomeranjem nameštaja koja košta čak 200 evra! Dakle, ovo je cena samo za zaštitu i pomeranje nameštaja, bez materijala i "ruku".

- Drugi majstor je izneo detaljnu računicu - materijal za površinu od 90 kvadrata, ruke, pomenutu zaštitu nameštaja. Ukupna računica za to iznosi 1.360 evra - priča Beograđanka.

S druge strane, moleri iz Beograda poskupljenje svojih usluga pravdaju inflacijom i tvrde da je nabavna cena proizvoda je skočila od 20 do 40 odsto.

- Naše usluge su u odnosu na prošlu godinu skuplje za oko 15 odsto i praktično ne prate rast cene materijala, nego inflaciju, odnosno, raste cena goriva i hrane - objasnio je moler.

On je naveo i da nikome od njegovih kolega ne pada na pamet da radi ispod dva evra po kvadratu i to je samo cena za krečenje u belo. Ali, na primer, struganje, gletovanje i krečenje u prestonici košta 6,5, dok je gletovanje i krečenje 5,5 evra po kvadratu što su, kako napominje majstor, „minimalne cene za beogradske uslove“.

Računica je jasna, ako sami krečite stan u belo prosečne površine od 60 kvadratnih metara koštaće vas minimalno 6.000 dinara, a ako angažujete majstore trošak drastično raste, pa to može da vas košta i više od 65.000 dinara.

Detaljan cenovnik materijala za krečenje:

Poludisperzivne boje (15kg) 1.800 - 2.500 RSD
Disperzivne boje (15kg) 3.500 - 5.500 RSD
Akrilne bolje (kg) 900 - 2.000 RSD
Valjak 350 - 900 RSD
Četka 100 - 350 RSD
Špahtla 250 - 500 RSD
Gips (2kg) 100 RSD
Teleskop za valjak 650 RSD
Traka za zaštitu 90 -140 RSD
Najlon za zaštitu nameštaja 65 RSD
Gleterica 700 RSD
Rešetka za ceđenje boje 120 RSD

Koliko košta renoviranje kupatila?

 

Podsetimo, ako ovog proleća planirate obnovu kupatila, treba da znate da najjeftinije uvođenje hidroizolacije u Srbiji više ne košta 60, nego 80 evra po kvadratu. Najviša cena ove vrste radova u Srbiji je ostala na prošlogodišnjem nivou od 120 evra po kvadratu, ali taj posao vas u Beogradu može koštati i svih 150.

Minimalna cena za jedno kupatilo je oko 550 evra, 350 za grub rad i 200 za finu montažu sanitarija i elemenata. Što više sanitarija i elemenata znači i višu cenu, pogotovo ako je reč o kupatilima sa tuš kabinom, pa je moguće da trošak bude od 100 do 200 evra viši.

Ako, pored hidroizolacije, obnavljate i pločice, a to je najčešće slučaj kod renoviranja kupatila i tu su cene porasle od 30 do 50 odsto.

- Na cenu keramičara po kvadratu će uticati mnogo faktora, poput vrste pločica, lokacije, stanja podloge i ostalo. Ugradnja klasičnih pločica kreće se od 8 do 12, pločica debljine 2-3 centimetra od 12 do 14, priprema podloge je od 4 do 6, a izrada košuljice od 12 do 16 evra po kvadratu. Cene su, naravno, bez materijala. Dok su donje cene prosek za Srbiju, gornje su beogradske, ali one u ekstremnim slučajevima, od usluge do usluge, idu još za 1 do 2 evra – objašnjava keramičar iz Kraljeva koji radi po celoj Srbiji.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Brnabić: Građanima dugujemo pristojan dijalog među strankama!
Izbori 2024

Brnabić: Građanima dugujemo pristojan dijalog među strankama!

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je razgovor između vlasti i opozicije lekovit za parlament, a da je pristojan dijalog političkih stranaka koje drugačije misle nešto što političari duguju svim građanima Srbije, bez obzira na to da li su oni glasali za vlast, opoziciju ili možda nisu uopšte izašli na izbore.

30.04.2024

09:48

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Oduzimanje vozila pun pogodak! Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević o "super radarima", gledanju "kroz prste", električnim trotinetima...
Pravo u metu!

Oduzimanje vozila pun pogodak! Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević o "super radarima", gledanju "kroz prste", električnim trotinetima...

Privremeno oduzimanje vozila, mera koju smo počeli da sprovodimo od sredine februara ove godine, predstavlja pun pogodak i jednu od najozbiljnijih izmena u Zakonu o bezbednosti saobraćaja. Nismo očekivali da ćemo za vrlo kratko vreme oduzeti veliki broj vozila i čini mi se da će toga tek biti. Molim sve vozače da obrate pažnju na saobraćajne propise i ne dozvole sebi da u dužem vremenskom roku ostanu bez auta.

30.04.2024

13:21

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija