• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer.rs

26.09.2017

15:08

NOVA KOLUMNA VESELINA JEVROSIMOVIĆA! IT ugao: Jesi li to ti?

Kolumne

NOVA KOLUMNA VESELINA JEVROSIMOVIĆA! IT ugao: Jesi li to ti?

Podeli vest

Tehnologija prepoznavanja lika predstavlja sposobnost računara da detektuju o kojoj se osobi radi na osnovu karakterističnih crta lica

Tehnologija prepoznavanja lika predstavlja sposobnost računara da detektuju o kojoj se osobi radi na osnovu karakterističnih crta lica. Viđali smo to često u filmovima, a već neko vreme postoje i praktične primene dostupne široj publici, pre svega za prijavu na računare i mobilne uređaje. Nekoliko modela koje sam imao priliku da koristim ovaj posao obavljaju dobro, ali nisu dovoljno precizni pošto koriste prednju kameru i softver koji "tumači" dvodimenzionalnu sliku. Nešto su bolji rezultati koje postiže skener Kinekt kontrolera za video-igrice, ali je njegova primena ograničena relativno velikim dimenzijama. Čini se, međutim, da je došlo vreme u kome će prepoznavanje lica postati uobičajena pojava.

"Epl" je predstavio novi telefon koji koristi senzor za detekciju lica

Kako to znamo? Jednostavno, jedan od glavnih tehnoloških trendsetera, američki "Epl" nedavno je predstavio novi model telefona koji koristi napredni senzor za trodimenzionalnu detekciju oblika lica. Odranije znamo da bezmalo svako novo rešenje koje oni ponude tržištu ubrzo postaje standard koji zatim svi koriste. Zanimljivije je pitanje praktične primene ovog modula na mobilnim i drugim uređajima, kao i nova softverska rešenja koja će koristiti njegove mogućnosti. Prva i najočiglednija prednost je dodatna bezbednost podataka, kao i udobnost aktiviranja uređaja bez potrebe za kucanjem lozinki. Očekuje se isto tako da će kreatori video-igrica pronaći način da svoje proizvode obogate detaljima koji koriste prepoznavanje lika - od kreiranja originalnih avatara, do upravljanja elementima igara. Komunikacija je takođe oblast gde bi se moglo naći mesta za ovu tehnologiju, a već smo videli kako izgledaju animirane ikonice za prikaz emocija. Nazire se čak i primena u medicini, kao pomoć ljudima sa poremećajem prepoznavanja lica bliskih osoba. Naravno, biće mnogo prostora i za inovativne primene koje još ne možemo ni da zamislimo.

Prepoznavanje lica sa sobom nosi i neke negativne konotacije, pre svega vezane za mogućnost neželjenog nadzora i zloupotreba od strane hakera. "Epl" za svoje rešenje tvrdi da je otporno na zamke poput podmetanja fotografije vlasnika. Budući da su mnogi zainteresovani da ispitaju krajnje granice mogućnosti novog ajfona, verujem da ćemo ubrzo znati koliko su pomenute tvrdnje tačne.

 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija