03.11.2020.

17:15

Foto:

Društvo

U KIKINDI SE DIŠE PUNIM PLUĆIMA: Na Svetski dan čistog vazduha Kikinđani IMAJU ČIME DA SE POHVALE

Jedan je od retkih gradova u Vojvodini gde, ne samo što se sprovodi kompletna procedura planskih dokumenata po Zakonu o zaštiti vazduha, nego se radi i kontinuirani monitoring, poručeno je danas na Svetski dan čistog vazduha.

Informer

 

Merenje kvaliteta vazduha u Kikindi obavlja se više od 25 godina u saradnji Zavoda za javno zdravlje koji ima akreditovanu laboratoriju za monitoring i Grada Kikinde. Poslednji rezultat  merenja pokazuju da stanovnici na severu Banata udišu relativno dobar vazduh čiji je kvalitet zadovoljavajući, rekla je dr Sanja Brusin Beloš, načelnica Odeljenja higijene i humane ekologije u kikindskom Zavodu za javno zdravlje.

Informer

Dr Sanja Beloš

- Takav kvalitet vazduha se ne menja i u poslednjih šest meseci. Tek povremeno imamo iskakanje pojedinih zagađujućih materija kao što su recimo suspendovane čestice. Kada su u pitanju čađ, sumpor-dioksid, azotni oksidi, taložne materije i ukupne suspendovane čestice čiji se parametri prate, rezultati pokazuju da se nalaze u dozvoljenim granicama-istakla je dr Brusin Beloš.

Informer

 

Od ukupno 12 mernih mesta za proveru kvaliteta vazduha, merenje se svakog meseca radi na tri, a
svakog drugog obavlja se i u selima. Osim mernih mesta na kojima se obavlja merenje zagađujućih
parametara koji utiču na životnu sredinu i na zdravlje ljudi, u Kikindi postoje i dve automatske
stanice. Jedna služi za merenje industrijskog vazduha i nalazi se na potezu ulice Šumica i to je stanica

Agencije za zaštitu životne sredine gde se jednočasovnim očitavanjem u toku čitavog dana mogu pratiti rezultati zagađujućih materija. Druga automatska stanica Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine nalazi se u Mikronaselju, u neposrednoj blizini Osnovne škole „Žarko Zrenjanin“.

- Godišnji izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine pokazuje da vazduh u Kikindi pripada prvoj
kategoriji, a to znači čist ili neznatno zagađen vazduh. Jedan je od retkih gradova u Vojvodini gde, ne samo što se sprovodi kompletna procedura planskih dokumenata po Zakonu o zaštiti vazduha, nego se radi i kontinuirani monitoring.

Informer

 

Osim gradova u Vojvodini koji se nalaze u zelenoj zoni i prvoj kategoriji, po pitanju zagađenosti vazduha Subotica, Novi Sad i Beočin spadaju u najzagađenije gradove u Vojvodini-rekla je Miroslava Krnić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave Kikinda.

Informer

MIroslava Krnić

U zavisnosti od plana inspekcijskog nadzora i prijavljivanja građana rade se i vanredne kontrole
zagađenosti vazduha u Kikindi. Industrijske komplekse kontrolišu lokalne Inspekcije za zaštitu životne sredine, ali i pokrajinske i republičke. Rezultati kvaliteta vazduha u Kikindi mogu se pratiti na zvaničnom internet sajtu Zavoda za javno zdravlje i stranici Grada Kikinde.

Informer

 

Zbog epidemiološke situacije, ove godine je izostala edukacija učenika osnovnih škola kako se i na koji način meri kvalitet vazduha, kao i njegov značaj za životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Kazne i do milion dinara

Ukoliko ne ispoštuju odredbe Zakona o zaštiti vazduha, pravna lica mogu novčano da se kazne od 500.000 do 1.000.000 dinara. Za preduzetnike koji prekrše Zakon predviđena je kazna od 250.000 do 500.000 dinara, a sankcije su predviđene i za prekršaje odgovornih lica u organu državne uprave, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, u iznosu od 25.000 do 50.000 dinara. Za određene prekršaje može se izreći i zaštitna mera zabrane vršenja određene delatnosti u trajanju do tri godine.