01.12.2019.

14:40

Foto:

Džet set

DAN KADA JE JUGOSLAVIJA ZAVIJENA U CRNO! Pre 38 godina desila se NAJSMRTONOSNIJA NESREĆA u istoriji našeg vazduhoplovstva! (VIDEO)

Poginulo je 178 ljudi, a niti jedan putnik, ni član posade nije preživeo ovu strašnu nesreću.

Bila je to najveća katastrofa jugoslovenskog vazduhoplovstva do tada.

Avion “DC-9 super 80” udario je levim krilom u 7.52 ujutru u planinu San Pjetro u blizini Ajačija na Korzici, dok je kružio čekajući dozvolu za sletanje. Potpuno oštećen, uspeo je da pređe još 700 metara, ali je onda udario u brdo i srušio se.

Spasioci su uspeli da se probiju do mesta nesreće tek oko 16 časova.

Ono što je bilo zapanjujuće vezano za tragediju bilo je to što je avion "DC9-80" bio u to vreme "čudo tehnike". Bio je star samo godinu dana, i nosio je oznaku “super”. Bio je opremljen automatizovanim uređajima za letenje, i taj tip aviona do tada nije imao nijednu nesreću.

Putnici su bili uglavnom Slovenci, koji su krenuli na odmor, jer je avion poleteo iz Ljubljane, na promotivnom letu agencije Kompas. 

(VIDEO) Evo kako je u poslednjem momentu IZBEGNUTA NAJVEĆA AVIONSKA NESREĆA U ISTORIJI!

Spisak putnika je više puta menjan, a među njima je trebalo da bude i čuveni gimnastičar Miroslav Cerar i njegova supruga Zdenka. Ipak, njihova tada jednogodišnja ćerka Vesna se razbolela i niko nije krenuo na put. Glas Istre podseća da 1. decembar od te 1981. godine poznata slovenačka gimnastička porodica slavi kao novi rođendan.

Dugo se istraživao uzrok tragedije. Prema francuskim izvorima mogući izvor nesreće je navodno bila nedovoljno opremljena radarska služba na aerodromu u Ajačiju, preneo je ovih dana Glas Istre, odnosno zbog nesporazuma u komunikaciji između posade i kontrole leta.

Iako je ovo bila najveća nesreća jugoslovenskog vazduhoplovstva ikad, prolazile su godine i godine, a mesto pada aviona nije bilo sređeno. Tu su se još uvek nalazila raspadnuta tela, lična dokumenta, stvari poginulih...

NAJVEĆA NESREĆA U ISTORIJI 38 godina od tragedije na Tenerifima

Tek 2008. godine grupa spasilaca se, uz dozvolu italijanskih vlasti, probila i naredne dve nedelje čistila ostatke nesreće i pronašla posmrtne ostatke poginulih, kao i 27,5 tona ostatka aviona.

Nakon 28 godina, posmrtni ostatci su bili u Institutu za sudsku medicinu u Ljubljani, a sahranu je predložila građanska inicijativa, dok je sve troškove preuzela skupština Ljubljane.

Ova tragedija je proglašena za najsmrtonosniju u istoriji Slovenije, ali i Jugoslavije, kao i za drugu po veličini u Francuskoj.

Nije proglašena najsmrtonosnijom zbog broja poginulih, već zbog toga što je u njoj nastradalo nekoliko porodica.

Tagovi: