27.07.2021.

13:14

Foto: facebook/pixabay

Hronika

KAKO SE ZLATKO, ZDRAV ČOVEK I PLIVAČ, UDAVIO U PLIĆAKU U GRČKOJ Turisti iz Srbije otkrivaju šta su RIP STRUJE I ZAŠTO SU OPASNE PO ŽIVOT

Njega je, iako je bio plivač, ogromni talas koji je udario u plićak povukao pod vodu i udavio ga.


Zlatko je u grčko letovalište na Sitoniji, drugom prstu Halkidikija, stigao 18. jula sa suprugom i sinom i tamo je trebalo da ostanu do kraja ove nedelje. Vest o Zlatkovoj tragičnoj smrti s nevericom su primile kolege i prijatelji jer su znali da je bio dobar plivač.

Tuga u firmi

- O nesreći koja nas je snašla još nemamo dovoljno podataka. Kažu da se Zlatko utopio u plićaku, nedaleko od obale. Da su spasioci brzo stigli i da su ga reanimirali 45 minuta. Neverovatno je da zdrav čovek, dobar plivač tako nastrada. Danas bi trebalo da se u Solunu obavi obdukcija. Svi smo u šoku. Roditelji, njegova braća, ćerka.... - rekao nam je rođak porodice Belić.
Zlatko je bio tehnički direktor Rudnika olova i cinka (ROC) "Kontango", jedne od najuspešnijih firmi u Milanovcu. Njegove kolege za njega imaju samo reči hvale.
- Svi smo u šoku. Došli smo na posao, ali niko nije uspeo da se sabere i radi. Zlatko je bio izuzetan kolega i stručnjak. Za sve nas ovo je veliki gubitak. Iz preduzeća smo obezbedili prevoz u Srbiju njegove supruge, koja takođe radi kod nas, i sina. I oni su van sebe od tuge. Čuo sam da je plaža na kojoj su bili zbog talasa rizična za kupanje. Da je znao za rizik, video obaveštenje ili šta drugo, nikada se tamo ne bi kupao, ni on, ni porodica. Zlatko je bio izuzetan čovek, briljantan inženjerski mozak, rukovodio je u firmi gde se s posebnom pažnjom odnosi prema riziku - kažu kolege.

Informer

Talasi su jedna od opasnosti na plazama

Opasne struje

Srpski turisti koji su letovali u Sartiju kažu da su talasi redovna pojava na tom delu grčkog primorja. Međutim, problem nisu samo talasi već nesvakidašnje struje, koje prave neobična udubljenja na morskom dnu.


- Sarti je poznat po talasima i strujama koji zajedno prave velika udubljenja na morskom dnu. Nema postepenog ulaska u vodu, već, recimo, kada vam je voda do grudi, propadate u dubinu, još ako vas poklopi talas, teško je izbaviti se nazad. Ako ste na sredini plaže, talasi vas bacaju ka obali, a takozvana rip struja vam ne dozvoljava da izađete na obalu, već vas vuče ka otvorenom moru. Od letovanja u Sartiju smo odustali nakon nekoliko godina, jer smo uzastopno gledali ljude koji se dave, bukvalno u plićaku - ispričala je Jelena Zornić, Čačanka koja je i sama iskusila talase ovog dela grčkog primorja.


Na Fejsbuk stranici agencije "Nikana travel" prekjuče se pojavila informacija da je, pored Zlatka, u moru život izgubio još jedan turista. Osvanuli su i komentari turista iz Srbije koji se nalaze ili su bili na letovanju u Sartiju. Svi tvrde da su talasi uobičajena pojava i da kupanje na plaži nije bezbedno.
Čim se pojave talasi, a to obično bude posle 11 sati, spasioci istaknu crvenu zastavu koja je znak da je kupanje zabranjeno.