18.04.2021.

16:56

Foto:

Planeta

(VIDEO) AMERI, ŠTA ĆETE SAD?! RUSIJA SE POVLAČI IZ PROJEKTA MEĐUNARODNE KOSMIČKE STANICE - PRAVI SVOJU!

Odluka je doneta na sastanku sa predsednikom 12. aprila, na Dan kosmonautike.

Ruska kosmička agencija "Roskosmos" je saopštila da su moduli MKS-a iscrpili svoj radni vek.

- Imamo radni period na stanici dogovoren sa našim partnerima na MKS-u do 2024. godine. Nakon ovog perioda, odluka će biti doneta na osnovu tehničkog stanja modula stanice, koji su u osnovi iscrpeli svoj vek trajanja, kao i naših planova za razmeštanje nacionalne orbitalne stanice nove generacije", saopštila je pres služba "Roskosmosa - prenose RIA Novosti.
 
Rusija će nastaviti radove na svojoj stanici. Šef Ruske akademije nauka Aleksandar Sergejev je na sastanku prezidijuma akademije rekao da početak finansiranja projekta očekuje nakon 2025. godine.

Pre toga, potrebu za stvaranjem nove stanice zbog tehničkih problema na ruskom segmentu MKS-a saopštio je direktor leta Vladimir Solovljev. Tamo su pronađene pukotine kroz koje izlazi vazduh. Oni su zapečaćeni, ali malo curenje se nastavlja.

BAJDENOV SAVETNIK UPUTIO OTVORENU PRETNJU RUSIJI: Biće posledica ako Navaljni premine u zatvoru!

Posle 2025. godine Sololjev je predvideo lančane probleme na segmentima MKS-a.

U oktobru je Solovljev otkrio izgled nove ruske orbitalne stanice. Planirano je da sadrži najmanje pet modula. Stanica je dizajnirana sa otvorenom arhitekturom i neograničenim životnim vekom. Razvoj vrši raketno-kosmička korporacija "Energija".

Inače, projekat MKS-a uključuje 15 članica, od kojih je pet glavnih: Rusija, SAD, Kanada, Japan i Evropska kosmička agencija. Izgradnja stanice započeta je 1998. godine, a prva stalna ekspedicija započela je sa radom 2000. godine.

JUŽNA KOREJA POKAZALA PROTOTIP KF-21! Višenamenski borbeni avioni "Jastreb" biće spreman da poleti 2022. godine!

Prema podacima kompanije "Energija", operatora ruskog segmenta stanice, ukupni troškovi izgradnje i upravljanja MKS-om na kraju 2016. procenjeni su na 121,6 milijardi dolara. Rusija je za projekat platila oko deset odsto ukupnog iznosa, ali je prema međunarodnim ugovorima dobila pristup korišćenju oko trećine njnih resursa. Godišnji troškovi održavanja stanice su do pet milijardi dolara godišnje. U početku je bilo planirano da stanica radi do 2015. godine, a zatim je dva puta produžen period njenog rada - do 2020. i 2024. godine.