11.06.2022.

22:40

Foto: AP/Tanjug

Planeta

RUSKE SNAGE NAPREDUJU, A IPAK NE IDE SVE NA RUKU KREMLJA! Putin postavio rok za pobedu, ovo je vremenski okvik u kom očekuje trijumf

Ruske snage su u maju ponovo pokrenule ofanzive na tri glavne tačke kako bi opkolile ukrajinske branioce kod Izjuma na severu, Severodonjecka na istoku i Popasne na jugu.

Кod Popasne, kombinovane snage ruskih regruta i plaćenika iz grupe Vagner probile su ukrajinsku odbranu, zauzevši nekoliko naselja 20. maja. Tri dana kasnije zauzele su Mironovski, početnu tačku autoputa koji vodi ka Slavjansku, gde se spajaju sva tri kraka ruske ofanzive. Napredovanje ruske vojske od tada nastavljeno je u pravcu severoistoka, ka Severodonjecku i Lisičansku.

Informer

Na severnom frontu, ruska artiljerija kod Izjuma se aktivirala u onome što su ukrajinske vlasti opisale kao početak punog napada. Čini se da ruske snage pokušavaju da izoluju celu taktičku vojsku Ukrajine od oko 50.000 ljudi u oblastima Luganska i Donjecka.

Sredinom maja počela je ozbiljna bitka za Severodonjeck, najistočniji ukrajinski grad. Iako su ruske snage osvojile veći deo grada i u međuvremenu napredovale, ukrajinska vojska pružala je otpor zbog čega Severodonjeck nakon nekoliko nedelja napada nije pao u ruske ruke.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je tada da rusko bombardovanje pretvara Donbas u "pakao".

- Situacija je jako teška i, nažalost, postaje sve gora. Postaje sve gore iz dana u dan i iz sata u sat. Granatiranje se pojačava, ruska armija je odlučila da u potpunosti uništi Severodonjeck - naveo je u snimku objavljenom na Telegramu, a prenosi "Al Džazira".

Ukrajina se borila žestoko i proterala Ruse iz severnih gradova Kijeva, Černigova, Sumija i Harkova u prvim nedeljama invazije, ali kontraofanziva nije održana jer Ukrajincima treba vremena da uključe zapadnu vojnu opremu u svoj sistem, navodi penzionisani komandant NATO-a.

- Tenkovima i oklopnjacima treba početna faza obuke osoblja i timova vozača, topnika, punjača i komandanta. Potrebna im je taktička obuka, testno gađanje i vežbe, a to ne može da se izvede za nekoliko nedelja - kazao je general-pukovnik Konstantinos Loukopoulos koji je predavao tenkovsko ratovanje na vojnim akademijama u Kijevu i Moskvi.

Kako je objasnio za "Al Džaziru", ciklus obuke traje najmanje šest meseci i to se ne menja ni u ratnim uslovima.

- Nakon iluzija ruskog predsednika Vladimira Putina da će da pobedi za 96 sati, počele su iluzije i na strani Zapada - dodaje.

Informer

Amerika, Velika Britanija, Kanada, Francuska, Nemačka i Češka su najavile slanje raznih vrsta oklopnjaka i artiljerije i to komplikuje situaciju, ističe Loukopoulos. Na primer, od 90 komada topova M777 koje je Vašington poslao u Ukrajinu, 18 je uvršteno u borbe, kazao je i dodao kako nije poznato koliko je samohodni Cezar, od 12 ili 14 koje je poslala Francuska, u upotrebi.

- Ukrajini treba osam do devet meseci da integriše zapadno oružje u svoje snage i da ono bude operativno, kao i da formira ispravne jedinice i da ih obuči. Ne može da povuće aktivne jedinice sa fronta kako bi ih obučavala - rekao je NATO komandant.

Dodaje kako je to vremenski okvir u kojem ruski predsednik Vladimir Putin mora da pobedi u ratu na terenu ili kroz pregovore.

- Prema trenutnom balansu snaga, opšti trend ide u korist Rusa i trenutno to ništa ne može da promeni. Nakon nekoliko meseca, uz obuku rezervnih snaga, može doći do ukrajinske strateške kontraofanzive koja bi mogla da protera Ruse - osenjuje.

Loukopoulos veruje kako bi to moglo da se uradi ako Ukrajina osvoji rusku teritoriju koju bi razmenila za vlastitu u pregovorima.

- Mogu li Ukrajinci na terenu da kontriraju ruskim osvajanjima? Trenutno ne mogu. Sviđalo nam se to ili ne, Rusija ima političku i vojnu inicijativu, Zapad reaguje na delovanje Putina - naveo je.