VREME DA SE UKRAJINA NATERA NA TERITORIJALNO PRILAGOĐAVANJE?! Ali, ako Zapad nastavi da istrajava, pretvoriće i Rusiju u "kinesku Belorusiju"! Nova analiza "NI"
Podeli vest
Konzervativni časopis The National Interest (NI) snažno je podržao Kisindžerovu poziciju o Ukrajini, pozivajući Kijev na „teritorijalno prilagođavanje“
Ceo smisao članka, profesora Damjana Krnjevića Miškovića, izvršnog direktora u Centru za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD) i bivšeg urednika NI, uperen je protiv „maksimalista Zapada“koji teže totalnoj pobedi nad Rusijom. Zaustavite se i gledajte na svet očima realiste - kaže on.
Кo pobeđuje u krvavom ratu u Ukrajini? Od početka ruske invazije 24. februara na ovo pitanje nikada nije bilo važnije, a ni teže odgovoriti. Niz kontradiktornih informacija sa terena i žestoki sukob narativa svakako ne pomažu. Međutim, primetno je da u javnosti raste utisak da je Rusija ta koja će neminovno pobediti, pa čak i da je dalji ukrajinski otpor uzaludan
11.06.2022
18:47
On ih poziva da gledaju na svet očima realista i prestanu da guraju svet ka globalnoj nuklearnoj katastrofi.
Rat nije holivudski film gde dobar momak uvek pobeđuje na kraju, a diplomatija nije igra morala. Sukob je doba civilizacije, nema „večnog mira“. Samo odnos snaga između sila vodi stabilnosti na planeti, a ne vaš crno-beli pogled na ukrajinske događaje kao na borbu Dobra i Zla.
"Prestanite da mešate geopolitiku sa eshatologijom, poziva Mišković.Koliko god neprijatno zvučalo, Ukrajina je bila i ostaje objekat odnosa velikih sila, a ne subjekt međunarodnog poretka“, piše autor NI.
Foto: Tanjug/AP
„Ali sada maksimalisti žele da svoju spoljnu politiku prenesu na državu koja je skoro u potpunosti zavisna od zapadne velikodušnosti!“
Profesor smatra da je najrealniji način za to da se Ukrajina primora na teritorijalne ustupke. Međutim, bez obavezujućeg dokumenta za Kijev i sa nadom u „herojski preokret” nekada u budućnosti.
Ako maksimalisti nastave da istrajavaju, onda, prema Miškoviću, Rusija može da se pretvori u „kinesku Belorusiju“, a Ukrajina „rizikuje da bude nepopravljivo onesposobljena“.
Drugim rečima, ako se vojna situacija u Ukrajini oduži, onda povratka neće biti, što će izazvati eventualno potpuno rasparčavanje Ukrajine po jugoslovenskom scenariju. Istovremeno se izražava nada da Moskva može da se zadovolji Krimom i LDNR, vraćajući Hersonsku i Zaporošku oblast i ne pokušavajući da zauzme Odesu i Nikolajev.
Ovakav pristup je potpuno u američkom duhu, zaključuju ruski mediji – suprotna strana se poziva da se odrekne onoga što je već u njegovim rukama, i to bez zvanične saglasnosti Kijeva.
A za ovo je dužan da da teritoriju. Ipak, pozitivni pomaci su evidentni – Amerika se postepeno kreće od rata „do poslednjeg Ukrajinca” ka svom uobičajenom cenkanju, u kojem na sve moguće načine pokušava da prevari Rusiju.
Nemački Bundestag je primetio da izjave bivšeg američkog državnog sekretara Henrija Kisindžera i objave u američkoj štampi ukazuju na promenu stava Vašingtona o situaciji u Ukrajini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Rade R
pre 3 godine
Jedini normalan i trajan završetak rata je da se rat završi! A to znači, da Ukrajinu oslobodi od Ukrajine i ovakve ukrajinske vlasti!
Zapadne zemlje gube liderske pozicije i postepeno ustupaju mesto novim centrima rasta, uključujući države Globalnog juga, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Zapad je Rusiji objavio otvoreni rat i koristi kijevski režim i ukrajinsku državu kao geopolitičkog "udarnog ovna", izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Кo pobeđuje u krvavom ratu u Ukrajini? Od početka ruske invazije 24. februara na ovo pitanje nikada nije bilo važnije, a ni teže odgovoriti. Niz kontradiktornih informacija sa terena i žestoki sukob narativa svakako ne pomažu. Međutim, primetno je da u javnosti raste utisak da je Rusija ta koja će neminovno pobediti, pa čak i da je dalji ukrajinski otpor uzaludan
Žaklina Tatalović, tajkunska novinarka antisrpske televizije N1, uhvaćena je u laži koja je izazvala skandal godine u našoj zemlji, a sada cure nove informacije o ovom slučaju koji je teško racionalno objasniti i koji bukvalno postaje gigaskandal.
Tajkunska novinarka Žaklina Tatalović našla se usred skandala kada je otkriveno da se lažno predstavalja kao unuka pokojnog akadermika Nikole Hajdina. A sada su društvene mreže preplavljene raznim duhovitim slikama i komentarima na ovu temu.
Lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević oglasio se na društvenoj mreži Iks, poručivši da se Srbija zalaže za mir, ali da mora biti spremna da zaštiti svoju državu i narod u svakom trenutku.
Okoreli opozicionar i akademik Dušan Teodorović gostujući na tajkunskoj televiziji, izneo je niz oštrih i kontroverznih ocena na račun građana Srbije i državnog vrha.
Predsednik Srbije je danas govorio o razlozima formiranja vojnog saveza Zagreba, Prištine i Tirane kao i o srpskim studijama za koje kaže da su dobre, jer polako gubimo i ćirilično pismo.
Premijera treće sezone serije "Kuća zmaja" ("House of the Dragon") zakazana je za 22. jun na HBO Max striming platformi, dok će se istog dana u 21.00 sat emitovati i na HBO kanalu.
Ako živite sa mačkom, verovatno ste već videli kako stvari misteriozno završavaju na podu. Iako deluje kao nestašluk, to ponašanje ima sasvim logično objašnjenje.
Pojavljivanje Melanije Tramp u Beloj kući izazvalo je buru komentara, ali ne zbog samog događaja već zbog njenog izgleda, posebno jagodica koje su mnogima zapale za oko.
Nova poza privlači sve više pažnje jer parovima nudi drugačiji doživljaj bliskosti i zajedničkog istraživanja. Namenjena je onima koji žele da unesu osveženje u intimne trenutke i izađu iz ustaljene rutine.
Voditeljka Nina Radulović podelila je na svom Instagram profilu emotivan trenutak sa sinom Lavom, kojeg je dobila u braku sa glumcem Branislavom Lečićem.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar