19.07.2022.

07:00

Foto:

Planeta

RUSIJA ĆE OBARATI AMERIČKE AVAKSE I SATELITE KOJI NAVODE RAKETE BACAČA HIMARS DOSTAVLJENJE UKRAJINI?! Svet nikad bliže kataklizmi...

Bakbi je naveo da su SAD Ukrajini već poslale osam takvih bacača i da će Kijev uskoro dobiti još četiri.

Bakbi smatra da je rusko uništavanje HIMARS -a i Harpuna, koji su najbolji zapadni raketno-artiljerijski, „tužna vest i za Ukrajinu".
       
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su njegove snage HIMARS blizini Krasnoarmejska u Donjeckoj Republici.
       
Isporuke teškog naoružanja Ukrajini od strane zapadnih zemalja povećavaju rizike početka Trećeg svetskog rata - upozorila je poslanica Bundestaga Sevim Dagdelen.
       
Prema Dagdelen, dve trećine Nemaca je zabrinuto zbog toga.
       
- Cilj SAD je dugoročno oslabiti Rusku Federaciju, a da bi se to postiglo, Zapad je spreman za desetine hiljada smrti i bezgranične patnje miliona, kao i za uništenje Ukrajine - rekla je nemačka poslanica.

Vojni analitičar i kolumnista Liam Doile je 29. aprila u članku za Dejli ekspres ocenio da bi Nemačka, Velika Britanija i Sjedinjene Države mogle prve da napadnu Rusiju u slučaju zaoštravanja svetskih tenzija, čime bi pokrenule Treći svetski rat.
       
Isporuka HIMARS-a ima još zloslutniju pozadinu.
       
Ti višecevni raketni sistemi imaju domet do 120 km (kao ruski Smerč), ali su nešto manjeg kalibra.
       
Amerikanci Kijevu (za taj sistem) mogu isporučiti i rakete dometa trista ili čak pet stotina kilometara, ali se zasad uzdržavaju.
       
Međutim, HIMARS je istovremeno i precizno oružje. Njegove rakete mogu biti navođene na cilj pomoću GPS.
       
Pošto SAD obezbeđuju Ukrajini i obaveštajne podatke i označavanje ciljeva preko svojih izviđačkih aviona, kao i korišćenjem sistema satelita, SAD pod maskom raketnih bacača Ukrajinu snabdevaju visoko- precizne raketama kratkog dometa.
       
Ukrajinci su počeli da koriste HIMARS za udare po ruskim skladištima municije i komandnim mestima.
       
Amerikanci su im razradili i taktiku: zasjedno sa dve HIMARS-projektila počeli su da istovremeno lansiraju po nekoliko taktičkih raketa Točka-U i/ili starih sovjetskih projektila za bacače. Zadatak tih projektila je da preopterete ruski sistem PVO i obezbede HIMARS-ima prodor do cilja.
       
Isporuka visokopreciznih raketa dugog dometa Ukrajini značiće prelaak crvene linije.
       
Ukrajina to oružje ne može efikasno da koristi bez direktne američke asistencije. Odnosno, SAD  su već ušle u otvorenu oružanu konfrontaciju sa Rusijom.
       
Pošto su HIMARS znatno povećali efikasnost ukrajinske artiljerije, Rusija će morati da gađa više ciljeva i da poveća broj projektila u po plotunu.
       
Ako Amerikanci počnu da snabdevaju Ukrajinu svojim najnovijim PVO sistemima, kao što zahteva Zelenski, broj raketa u ruskim plotunima će morati da se dodatno poveća.
       
Glavni izvor opasnosti za Ruse je to što američki sistemi za navođenje ostaju van zone mogućeg uzvratnog udara.
       
Isporuka Kijevu raketa dugog dometa koje mogu da stignu bar do Smolenska, pa čak i do Moskovske oblasti, pitanje je vremena jer će Amerikanci svakako želeti da nanesu što više štete Rusiji.
       
Shodno tome, Rusija će se u bliskoj budućnosti suočiti sa problemom uništavanja američkih „Avaksa" koji deluju u zoni sukoba, i potrebom za mogućim udarima na američku satelitsku grupaciju kako bi se bacači HIMARS lišili visoke preciznosti.
       
U stvari, situacija je na ivici direktne, iako još uvek ograničene, konfrontacije Rusije sa Sjedinjenim Državama.