05.08.2022.

21:05

Foto: Printscreen/Fotomontaža

Planeta

RUSI SU OVO SPREMALI U TIŠINI, ISPLIVALE SKICE, NEPRIJATELJ NEĆE NI ZNATI KO MU JE IZNAD GLAVE! Tupoljev je podneo dokumenta za Putinovog "izaslanika", svetsko nebo više neće biti isto...

Nacrt nove letelice podneo je Tupoljev – ruski proizvođač bombardera, od kojih su najpoznatiji Tu-95 i Tu-160.

Patent se odnosi na promenu usisnog ventila. U ovom slučaju, usisni ventil je prikazan unutar aviona. Ulaz je prikazan sa prednje, gornje i bočne strane. Još jedna zanimljivost je sličnost ruskog bombardera sa američkim B-2 Spirit – oštar kljun, kokpit je takođe pomeren napred, otvori motora su na istom mestu kao i B-2 Spirit – na gornjim površinama krilo/trup.

Nema zvaničnih dokaza da je to koncept dugo razvijanog "PAK DA" bombardera, kodnog naziva "Izaslanik".  Ali na osnovu dostupnih zvaničnih i nezvaničnih informacija prikupljenih tokom godina, nacrti se uklapaju u navodni ruski koncept. Rusija razvija PAK DA od 2007. godine.

Informer

Međutim, postoje i razlike između ovog ruskog bombardera i američkog B-2 Spirit. Ruski bombarder ima naglašeno zakrivljeno krilo, dok B-2 ima izraženu nazubljenu zadnju ivicu krila. Zadnja ivica ruskog bombardera je takođe drugačija i više liči na zadnju ivicu ruskog jurišnog drona S-70 Ohotnik. Najverovatnije, koncept i pi (odnos obima i prečnika) slede istu liniju razvoja.

Američki analitičari primećuju i razliku u konceptu pogona. Ruski bombarder će najverovatnije imati dva motora, koji će izduvne gasove izbacivati kroz zadnju ivicu. Nije tako dobro prikriven kao B-2, koji ne samo da dobro skriva svoja četiri turboventila, već dizajn B-2 omogućava da budu prikriveni, što je dobro za smanjenje radarskog poprečnog preseka. Stručnjaci kažu da je pri slaboj vidljivosti najteže postići preciznost u dizajnu konstrukcije motora – ne samo kod ovih bombardera već uopšte.

U ovom trenutku je nemoguće reći koliko će radarska vidljivost ovog ruskog bombardera biti niska. Na crtežima nisu prikazani premazi, dizajn otvora ili konstruktivna rešenja koja bi potisnula radare. Stručnjaci kažu da će ruski inženjeri najverovatnije nastojati da postignu balans između tehnologije, performansi i cene po jedinici.

Koncept sa ovim vrstama stelt bombardera je da ne samo da izbegnu nadzorne radarske sisteme, već i da izbegnu radare više frekvencije, preciznije angažovanje, obezbeđujući da letelicu neće biti samo teško ili nemoguće pogoditi, već i da ostane potpuno neotkrivena. Ideja je da protivnici "čak i ne znaju da im je bombarder iznad glave“.

Informer

Za sada se o najavljenom "PAK DA" zna samo ono što su Rusi dozvolili da znamo:

Bombarder će leteti na udaljenosti od 15.000 kilometara bez dopunjavanja goriva u rezervoar. Trebalo bi da bude težak 160 tona i da nosi 33-35 tona naoružanja. Najverovatnije će "PAK DA" biti opremljen najnovijim ruskim raketama, raketama sledeće generacije, raketama dugog dometa poput "Kh-101/102", konvencionalnim oružjem kao što je "Kh-101" (poznat u NATO kao AS-23A Kodiak) i nuklearnim projektilima tipa "Kh -102".

Prema izveštaju Izvestija za 2020. godinu, očekuje se da će tri prototipa "PAK DA" biti spremna za preliminarno testiranje do aprila 2023. godine, a državni testovi će početi u februaru 2026. Očekuje se da će avion ući u serijsku proizvodnju 2027. godine. Zbog modernizacije koja je u toku, sadašnje ruske flote bombardera i masovne kupovine unapređenih Tu-160M2, veruje se da će rusko Ministarstvo odbrane u početku nabaviti samo mali broj bombardera "PAK DA".