06.08.2022.

14:09

Foto: Tanjug/AP

Planeta

ŠOKANTAN IZVEŠTAJ AMNESTIJA 'SAHRANIO' UKRAJINCE, ZELENSKI BESNI, KLJUČA U AMBASADAMA! Iznete teške optužbe, Rusi da su ga pisali ne bi tako ispao... Pala i krupna ostavka!

Pokalčuk je podnela ostavku nakon podnošenja izveštaja te organizacije u kojem je ukrajinska vojska optužena za kršenje međunarodnog humanitarnog prava.

U izveštaju, koji je kritikovao ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ali i zapadne diplomate, uključujući ambasadore Velike Britanije i SAD u Ukrajini, ukrajinska vojska je optužena da dovodi civile u opasnost jer u stambenim oblastima i školama raspoređuje oružane snage zbog čega ruska vojska granatira i raketira urbana područja dovodeći u rizik živote civila, prenosi londonski dnevnik Gardijan.

Ai je naveo da Ukrajina primenjuje taktiku koja krši međunarodno humanitarno pravo i ugrožava civile, jer civilne objekte pretvara u vojne mete.

- Dokumentovali smo slučajeve kada su ukrajinske snage dovodile civile u opasnost i kršile zakone rata dejtsvima u naseljenim područjima. To što se nalazila u odbrambenoj poziciji, ne znači da je ukrajinska vojska bila oslobođenja obaveze da poštuje međunarodno humanitarno pravo - izjavila je Anjes Kalamar, generalni sekretar Amnesti internešnala.

Na nekim drugim lokacijama, kao što su određeni delovi grada Harkova, istražitelji Amnesti internešnala zaključili su da je Rusija počinila ratne zločine, jer nisu pronašli dokaze da su ukrajinske snage bile locirane u civilnim oblastima.

Između aprila i jula ove godine istražitelji Amnesti internešnala proveli su nekoliko nedelja istražujući ruske udare u oblastima Harkova, Donbasa i Nikolajeva, gde su pregledali, satelitske snimke, mesta udara, razgovarali sa preživelima, svedocima i rođacima žrtava napada i izvršili daljinsku detekciju i analizu oružja, a tamo su pronašli dokaze o da su ukrajinske snage izvodile udare iz naseljenih stambenih područja, kao i da su se nalazile u civilnim zgradama u 19 gradova i sela navedenih regiona.

Iako je većina stambenih područja u kojima su se nalazili vojnici bila kilometrima udaljena od linija fronta, utvrđeno je da su ukrajinskim snagama bile dostupne i druge lokacije na kojima civili ne bi bili ugroženi, poput vojnih baza, šumovitih oblasti, i drugih objekata udaljenih od stambenih područja.

U slučajevima koje je dokumentovao Amnesti internešnal nije uočio da je ukrajinska vojska koja se nalazila u civilnim strukturama u stambenim oblastima tražila od civila da se evakuišu iz obližnjih zgrada, što znači da nije preduzela sve mere da ih zaštiti. Istraživači Amnesti internešnala navode da su bili svedoci takvog ponašanja ukrajinske vojske na brojnim lokacijama.

 

Informer

Ukrajinska vojska na položaju

U jednom gradu u Donbasu 6. maja, kao i na mnogim drugim lokacijama, ruske snage su neselektivno koristile zabranjenu kasetnu municiju dejstvujući po uglavnom jednospratnim ili dvospratnim kućama u kojima je bila smeštena ukrajinska artiljerija.

Istražitelji su naveli da su svojim očima videli kako ukrajinske snage koriste bolnice kao vojne baze na pet lokacija, a korišćenje bolnica u vojne svrhe je jasno kršenje međunarodnog humanitarnog prava. U ruskom vazdušnom napadu 28. aprila povređena su dva radnika u medicinskoj laboratoriji u predgrađu Harkova nakon što su ukrajinske snage postavile bazu u kompleksu.

Bahmut i Odesa

Ukrajinska vojska je često postavljala baze u školama u gradovima i selima Donbasa i u oblasti Nikolajeva, navodi se u izveštaju Amnesti intrnešnala i dodaje da su u 22 od 29 pregledanih škola istražitelji te organizacije pronašli ukrajinske vojnike ili dokaze da je vojska u njima boravila.

Ovakve aktivnosti istražitelji su primetili i u okolini Odese i Bahmutu.

- Ukrajinska vlada treba odmah da obezbedi da svoje snage locira dalje od naseljenih mesta, ili da evakuiše civile iz oblasti u kojima vojska deluje. Vojske nikada ne bi trebalo da koriste bolnice za ratovanje, i treba da koriste škole ili civilne domove samo kao poslednje sredstvo kada ne postoje održive alternative - istakla je Kalamar, navodi se u saopštenju Amnesti internešnala.

Amnesti internešnal je u svom saopštenju naveo da je kontaktirao ukrajinsko Ministarstvo odbrane i predočio mu sve činjenice do kojih je došao u svojim istraživanjima 29. jula ove godine i dodao da do objavljivanja tih podataka nije dobio odgovor ukrajinskih vlasti.

Pokalčukova je sada, najavljujući ostavku preko Fejsbuka, rekla da je održala sastanke u Amnesti internešnelu kako bi razgovarala o tome šta će biti objavljeno, ističući da je njen doprinos "neutralizovan" da bi bio zamenjen onim što je organizacija objavila u četvrtak u svom izveštaju.

- Ako ne živite u zemlji koju su napali osvajači i kidaju je na komade, verovatno ne razumete kako je kada osuđujete vojsku branilaca. Ne postoje reči na bilo kom jeziku koje to mogu da prenesu nekome ko nije osetio taj bol - rekla je Pokalčuk i ocenila da ruski mediji koriste ovaj izveštaj da "potkrepe svoje lažne tvrdnje da ruske snage napadaju samo vojne ciljeve u Ukrajini".

Uprkos ovim kritikama Pokalčuk, iz Amnesti internešnel je saopšteno da se osuđuje ruska invazija, ali nalazi izveštaja se zasnivaju na dokazima prikupljenim tokom opsežnih istraga i ističe se da će se i u buduće prijavljivati sva ukrajinska kršenja međunarodnog humanitarnog prava uvek kada to bude uočeno.