07.11.2022.

14:01

Foto: AP/Photo

Planeta

NEKOM RAT, NEKOM BRAT! Američke naftne kompanije nikad bogatije, od početka sukoba u Ukrajini zaradile VIŠE NEGO IKADA U ISTORIJI!

Ukupni neto prihod javnih naftnih i gasnih kompanija koje posluju u Sjedinjenim Državama premašio je 200 milijardi dolara za drugi i treći kvartal ove godine, prema analizi izveštaja o zaradi i procenama koje je sproveo S&P Global Commodity Insights za Fajnenšel tajms.

Mediji su tokom vikenda objavili, pozivajući se na analizu, da su američki proizvođači nafte unovčili period geopolitičkih previranja zbog sukoba u Ukrajini koji je uzdrmao globalno energetsko tržište i digao cene u nebo.

Cifra od 200 milijardi dolara, koja uključuje supervelike, srednje velike integrisane grupe i manje nezavisne operatere naftnih škriljaca, označava "najprofitabilnijih šest meseci u ovom sektoru", piše Fajnenšnel tajms. „Operativni novčani tok će verovatno biti rekordan – ili barem vrlo blizu njega – do kraja godine“, rekao je za izvršni direktor za istraživanje kapitala S&P-a Hasan Eltori.

U izveštaju se takođe navodi da je prošle nedelje američki predsednik Džo Bajden optužio kompanije za „profitiranje” u sukobu. Bajden je zapretio da će od Kongresa zatražiti da proizvođače udari višim porezima osim ako ne ulože novac u ispumpavanje više nafte kako bi snizili cene na pumpama. Odgovarajući na ovaj neočekivani porez, Daren Vuds, izvršni direktor kompanije EkonMobil, koja je imala najprofitabilniji kvartal ikada, navodno je rekao da bi krupnu dividendu njegove kompanije trebalo smatrati načinom da „vrati deo profita direktno američkom narodu“.

Fajnenšel tajms takođe navodi da je referentna cena nafte tipa Brent u proseku iznosila više od 105 dolara po barelu tokom drugog i trećeg kvartala – znatno iznad proseka od oko 70 dolara po barelu u poslednjih pet godina. Brent je početkom marta dostigao maksimum od skoro 140 dolara po barelu. U međuvremenu, Vol strit je navodno zahtevao da kompanije daju prioritet prinosu akcionara u odnosu na skupe kampanje bušenja u potrazi za sve većim rastom proizvodnje.

Prema procenama investicione banke Rejmond Džejms, koju citira FT, kapitalna potrošnja 50 najvećih svetskih proizvođača iznosiće ove godine oko 300 milijardi dolara, što je otprilike polovina onoga što je bilo 2013, kada su cene poslednji put bile na slilčnom nivou.