17.01.2023.

21:20

Foto: Printskrin video

Planeta

Ispravka: Poljska televizija nije prikazala mapu s priključenim ukrajinskim teritorijama

Na portalu Fakti 17. januara 2023. godine objavljen je članak u kom se tvrdi da je na jednom televizijskom kanalu u Poljskoj emitovana vremenska prognoza u kojoj je korišćena izmenjena mapa te države. Navodno su mapi pridodate neke teritorije Ukrajine i predstavljene kao deo Poljske, a Informer je taj članak preneo.

Mapa se pojavila u trenucima emitovanja vremenske prognoze, navedeno je u prvobitnom tekstu za koji je utvđeno da ne odgovara činjenicama.

Kako nam je ukazao portal "Raskrinkavanje.ba" TVP1 je televizijski kanal poljskog javnog emitera Telewizja Polska S.A. (TVP). Logo ovog kanala vidi se u gornjem desnom uglu slike na osnovu koje je nastao tekst. Mapa prikazuje crvenom bojom označenu teritoriju Poljske, koja pokriva i delove Ukrajine. 

U teksu smo prvobitno naveli netačne tvrdnje da je TVP1 Poljskoj priključila čak devet današnjih oblasti Ukrajine: Ternopoljsku, Ivano-Frankivsku, Volinsku, Černovecku, Rovensku, Žitomirsku, Hmeljnicku, Vinicku i Zakarpatsku.

Ipak, utvđeno je da ova slika ne prikazuje kadar iz vremenske prognoze emitovane na kanalu TVP1. O tome su pisali francuska platforma The Observers i ukrajinski StopFake. 

Na portalu poljskog javnog emitera TVP Info 18. januara 2023. objavljen je demanti tvrdnji koje su se pojavile u medijima, i na društvenim mrežama. Kako su istakli, takva mapa nikada nije prikazana na ovom televizijskom kanalu, a ove tvrdnje nazvali su "ruskom propagandom".

Kako nam je ukazno analizom raskrinkavanje.ba navodni ekran sa vremenske prognoze na poljskoj televiziji u kojoj Poljska pokriva veliki deo Ukrajine deli se na mrežama. Takav materijal nikada nije bio na TVP-u, a logo je zalepljen.

Pozadina koju TVP1 koristi u emisijama vremenske prognoze izgleda drugačije.

TVP Info takođe navodi da je na slici stvarna voditeljka vremenske prognoze sa televizijskog kanala Trwam iz Poljske, ali je iza nje stavljena drugačija pozadina. Slika voditeljke najverovatnije je, navodi The Observers, preuzeta iz snimka vremenske prognoze emitovanog na ovoj televiziji u martu 2020. godine. Slika je naknadno okrenuta i izmenjena joj je pozadina.

The Observers takođe ističe slovne greške na mapi koja se dijeli uz tvrdnje da prikazuje teritorije Ukrajine u sklopu Poljske. Ove greške ukazuju na to da ovakva mapa nije prikazana na poljskoj televiziji. Nazivi država na više mjesta ispisani su bez poljskih dijakritičkih znakova. Na mapi je, tako, ispisano SLOWACJA i BIALORUS, a ispravan način pisanja na poljskom je SŁOWACJA i BIAŁORUŚ. 
 
Dalje u tekstu je takođe bilo navedeno da je u martu 2022. godine, isti TV kanal predstavio mapu podele Ukrajine, za šta je utvđeno da je netačno.

Na njoj su, kako smo naveli, kao deo Poljske, bile označene Lavovska, Ivano-Frankovska, Volinska, Rovenska i Ternopoljska oblast. Na toj mapi je deo ukrajinske teritorije - Černovecka oblast -"otišao" Rumuniji, a Zakarpatje - Mađarskoj. Ukrajini su bili ostavljeni samo njeni centralni i severni delovi, navedeno je u prvobitnom tekstu.

Međutim, kako objašnjava platforma AFP Provera činjenica, tada se tvrdilo da je na ovom kanalu prikazana mapa podele Ukrajine “na koju je Zapad spreman”. Ipak, navodi AFP, takva mapa nije prikazana u to vreme i u tom kontekstu, već 2014. godine, a predstavljala je ilustraciju “zvanične ponude koju je Poljskoj poslao nedavno preminuli ruski lider ekstremne desnice i poslanik ruske Dume Vladimir Žirinovski”. 

U tekstu su ispravljeni prehodno objavljeni netačni navodi, a čitaocima se izvinjavamo zbog prenošenja neproverenih informacija.

Dalje u tekstu stajalo je i da je desetog januara Marek Galas, kolumnista poljskog lista Niezalezny Dziennik Polityczny, napisao da je moguće uključivanje pet zapadnoukrajinskih teritorija u sastav Poljske jer su nekada bile deo Reči Pospolite (poljsko-litvanskog komonvelta).
       
Čak je naglasio da se vojna pomoć Poljske Kijevu može isplatiti samo na taj način.
       
Moskva je više puta upozoravala na agresivne namere Varšave prema Ukrajini.
       
Vladimir Putin je 7. decembra rekao da „nacionalistički elementi Poljske sanjaju da vrate takozvane istorijske teritorije, koje je Ukrajina dobila posle Drugog svetskog rata".
       
Ruski lider je tom prilikom napomenuo da jedini pravi garant teritorijalnog integriteta Ukrajine može biti jedino Rusija.