20.06.2023.

12:34

Foto: AP/Tanjug

Planeta

KINESKI ULTIMATUM AMERICI: BIRAJTE, SARADNJA ILI RAT! Odnosi dve supersile na najnižoj tački u istoriji i nema mnogo pomaka!


Kina je poručila Americi da bira između saradnje dve zemlje ili rata! Najviši kineski diplomata Vang Ji primio je juče u Pekingu američkog državnog sekretara Entonija Blinkena i rekao mu da Vašington mora da prekine sa optužbama da Kina predstavlja pretnju, da ukine nelegalne sankcije Kini, da prestane da sputava kineski razvoj i da prekine da se meša u kineska unutrašnja pitanja. U suprotnom, saradnje između dve zemlje neće biti.

Koren problema

Blinken, koji je tokom dvodnevne posete Kini u nedelju skoro šest sati iza zatvorenih vrata razgovarao sa kineskim ministrom spoljnih poslova Ćin Gangom, juče je imao sastanak sa Vangom, inače direktorom kancelarije Komisije za spoljnu politiku Centralnog komiteta Komunističke partije Kine. Najviši kineski diplomata rekao je da je Blinkenova poseta Pekingu došla u kritičnom trenutku za kinesko-američke odnose, te da je neophodno da SAD naprave izbor.

- Moraju izabrati između dijaloga i konfrontacije, saradnje i konflikta. Istorija uvek ide napred, te će i kinesko-američki odnosi na kraju krenuti napred. Ne postoji način da se točak istorije vrati unazad, a još je manje preporučljivo krenuti ispočetka. Iz odgovornosti prema narodu, istoriji i svetu, moramo preokrenuti pravac kinesko-američkih odnosa, koji su krenuli nizbrdo. Moramo ih izgurati nazad na zdrav i stabilan put i raditi zajedno da nađemo ispravan način da se Kina i SAD sporazumeju u novoj eri - kazao je Vang.

I Si Đinping razgovarao sa Blinkenom

Blinkena je nakon razgovora sa Vangom primio i kineski predsednik Si Đinping. Maltene do samog sastanka nije se znalo da li će Si razgovarati sa američkim diplomatom, ali je na kraju kineski predsednik ipak rešio da primi američkog diplomatu. Si je nakon toga izjavio da je "veoma dobro da su dve strane načinile određeni napredak i postigle dogovore po određenim pitanjima".
On, međutim, nije pojasnio o kakvom dogovoru je reč. Objavljeno je jedino da je tokom Blinkenove posete Pekingu dogovoreno da kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang otputuje u SAD, kao i da će biti više letova i kulturne razmene između dve države.
Kineski predsednik je Blinkenovu posetu generalno ocenio kao pozitivnu.
- Odnosi dveju država treba da budu bazirani na obostranom poštovanju i iskrenosti. Nadam se da ćete, gospodine Blinken, tokom posete dati pozitivniji doprinos u stabilizaciji kinesko-američkih odnosa - istakao je Si.

On je dodao da koren problema u odnosima između dve zemlje leži u pogrešnoj američkoj percepciji Kine, koja vodi pogrešnoj politici prema Kini.

- Bilateralni odnosi su prošli kroz turbulencije, te je neophodno da SAD duboko promisle i rade sa Kinom da zajedno prevaziđu razlike i izbegnu stratešku nesreću. Kako bi naši odnosi krenuli dalje, najvažnije je slediti principe međusobnog poštovanja, mirnog suživota i saradnje na obostranu korist, što je predsednik Si Đinping predložio predsedniku Džozefu Bajdenu na samitu na Baliju - istakao je Vang.

Informer

Entoni Blinken i Si Đinping

Bez kompromisa o Tajvanu

Kineski diplomata je pozvao SAD da ne projektuju svoju hegemonističku sliku na Kinu i da ne misle da jaka zemlja mora da teži hegemoniji, te da ne koriste istoriju zapadnih zemalja za procenu Kine. Kako je naveo, to je ključ da se politika SAD prema Kini zaista vrati objektivnosti i racionalnosti.

On je, takođe, objasnio Blinkenu suštinu tajvanskog pitanja, naglašavajući da će nacionalno ujedinjenje uvek biti suštinski kineski interes, te da se on tiče sudbine celog kineskog naroda i da je nepokolebljiva istorijska misija Kine.

- O tajvanskom pitanju nema kompromisa. Amerika se zaista mora pridržavati 'principa jedne Kine', postavljenog u tri zajednička dokumenta, mora poštovati kineski suverenitet i teritorijalni integritet i jasno se protiviti nezavisnosti Tajvana - istakao je Vang.

Blinken: Amerika ne podržava nezavisnost Tajvana?!

Državni sekretar SAD Entoni Blinken tvrdi da Vašington ne podržava nezavisnost Tajvana, te da poštuje "politiku jedne Kine", iako naoružava to odmetnuto kinesko ostrvo i šalje svoje najviše zvaničnike u Tajpej bez odobrenja Pekinga.

- Ta politika se nije promenila. Ne podržavamo tajvansku nezavisnost, Amerika ne želi da promeni status kvo - rekao je Blinken.

On je dodao da je, ipak, preneo predsedniku Kine Si Đinpingu američku zabrinutost zbog kineskih "provokativnih akcija" u Tajvanskom moreuzu.

Blinken je izjavio da su njegovi razgovori sa kineskim državnim vrhom bili konstruktivni i naglasio da je došao u Kinu da ojača komunikaciju između dve zemlje i da razjasni po kojim pitanjima su saglasne, a po kojima ne.

- Sve to smo razrešili. Postoji potreba da se stabilizuju odnosi između dve zemlje - rekao je Blinken, istakavši da takmičenje sa Kinom nikad ne sme da se pretvori u konflikt.