18.07.2023.

09:00

Foto: Printscreen Twitter

Planeta

Rusi ga pustili, on će ih opet ubijati?! Komandant zloglasnog Azova uzeo oružje u ruke, vraća se u rat!

Prokopenko je juče obišao vojni kamp Azova, a na fotografijama se vidi da je obučen u vojnu uniformu i naoružan.

– Dok sam bio u zarobljeništvu, rekao sam da za mene rat neće prestati dok ne vratimo našeg poslednjeg borca iz zatočeništva i vratimo granice Ukrajine u stanje iz 1991. godine. Ja sam vojnik. Ne zanimaju me nikakve aktivnosti osim vojnih. Moje srce, moja duša i moje telo pripadaju Azovu – rekao je Prokopenko pripadnicima jedinice.

Borci Azova čekali njegov povratak više od godinu dana

Posle pada Mariupolja, Prokopenko je uhvaćen sa ostalim preživelim borcima Azova. Četiri meseca je bio u ruskom zatočeništvu, a zatim je, zajedno sa 215 ukrajinskih boraca, razmenjen za Viktora Medvedčuka, ukrajinskog političara i prijatelja Vladimira Putina. Dok je većina razmenjenih vraćena u Ukrajinu, pet komandanata Azova ostalo je u kućnom pritvoru u Turskoj.

Informer

 

- Nalaze se u zatvorenom objektu. Čak ni mi ne znamo tačno gde. Nisu u letovalištu ili na moru. Imaju određeni režim, regulisane pozive, dnevni raspored. Nisu mučeni kao u Rusiji, ali, ipak, nisu ni potpuno slobodni... Zahvalan sam svima koji su učestvovali u njegovoj razmeni i što su ga izvukli iz tog pakla - istakla je pre nekoliko meseci Katarina Prokopenko, koja je samo jednom uspela da poseti muža kada su tek stigli iz ruskog zatočeništva.

U međuvremenu, šefove Azova posetili su ukrajinski zvaničnici, a prekretnica se dogodila 8. jula, kada su zajedno sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim seli u avion i odleteli kući.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan uverio je Putina da će ostati u Turskoj do kraja rata. Ali, kao što smo videli, to se nije dogodilo. Avionom u Ukrajinu vratila su se petorica šefova Azova: Denis Prokopenko, glavni šef Azova, njegov zamenik Svjatoslav Palamar i trojica komandanti Serhij Volinski, Oleh Homenko i Denis Šleh.

Njihovo puštanje iz Rusije u Tursku već izazvalo veliku bes među Rusima

- Hoće li neko objasniti šta se upravo dogodilo? Hoće li neko odgovarati za sve ovo? Šteta što Staljin više nije sa nama -  komentarisali su tada.

Vojni bloger Igor Girkin tada se obrušio na ruske vlasti, zamerivši im da su „oslobodile ukrajinske naciste”, prokomentarisao je situaciju oko razmene zarobljenika.

- Ovo je ozbiljan udarac našem ugledu kako god vi na to gledali - rekao je Girkin.

Informer

 

Nakon što su pušteni iz Turske oglasio se portparol Kremlja Dmitrij Peskov koji je rekao da je Erdogan prekršio dogovor o zadržavanju zatvorenika u Turskoj, a Moskvu nije ni obavestio o njihovom povratku u Ukrajinu. On je ocenio da se sve to dogodilo pod pritiskom NATO-a na Erdogana, a uoči samita u Viljnusu.

Nakon što su se komandanti Azova vratili u Ukrajinu, Prokopenko je već na prijemu u Lavovu najavio da namerava da se vrati u borbu. Denis Prokopenko je fakultetski obrazovan, diplomirao germansku filologiju i engleski jezik na Kijevskom nacionalnom univerzitetu. Pre revolucije na Majdanu i ruske aneksije Krima 2014. godine, kada se pridružio ukrajinskim oružanim snagama, bio je poznat kao fanatični „ultras“ i vođa navijača Dinama iz Kijeva. On je poreklom Finac iz Karelije, pokrajine koju su okupirali Staljinovi Sovjeti tokom Zimskog rata pre 80 godina. Njegov deda je bio jedini član porodice koji je preživeo sovjetsko-finski rat i okupaciju, služeći u finskim odbrambenim snagama od 1939. do 1940. godine.

Mnogo kontroverzi je povezano sa Azovom. Jedinica je stekla slavu nakon ruske aneksije Krima 2014. godine, a do tada ju je pratio glas ultranacionalističke, neonacističke paravojne organizacije čije su jezgro činili fudbalski huligani.Danas se distanciraju od nekadašnje neonacističke ideologije, a njihova jedinica je uključena u šest ključnih udarnih brigada koje vode sadašnju kontraofanzivu.

- Pre izbijanja rata mnogi ljudi u svetu nisu znali ko smo mi, ko ste vi, šta se može očekivati od nas i ko su naši heroji. Sada svi to dobro razumeju - rekao je Zelenski.