02.08.2023.

21:00

Foto: Reuters

Planeta

Nigeru isključena struja, sprema se haos?! Najveći gradovi u mraku, spominje se "vojna opcija" - krvavi scenario pred Afrikom?!

Ekovas je uveo sankcije Nigeru i saopštio da bi mogao da odobri upotrebu sile ako organizatori državnog udara ne vrate na vlast demokratski izabranog predsednika Mohameda Bazuma u roku od sedam dana počev od prošle nedelje.

Istovremeno, jedan od lidera Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOVAS) rekao je u sredu da će vojna intervencija u Nigeru, posle puča, biti "poslednja opcija na stolu", ali je neophodno da se pripremi za ovu "eventualnost".

Načelnici štabova zemalja ECOVAS sastaju se od srede do petka u prestonici Nigerije Abudži, na temu puča u Nigeru, saopštila je u utorak uveče ova regionalna organizacija. 

- Vojna opcija je poslednja opcija na stolu, poslednje sredstvo, ali moramo da se pripremimo za ovu mogućnost - rekao je komesar ECOVAS-a zadužen za politička pitanja i bezbednost Abdulfatar Musa.

Na osnovu sankcija koje su doneli zapadnoafrički susedi Nigera, Nigerija je prekinula snabdevanje električnom energijom, saopštio je izvor blizak menadžmentu Nigerijske elektroenergetske kompanije (Nigelec).

Nigerija je od juče (utorak) isključila visokonaponsku liniju kojom se struja prenosi u Niger“, saopštio je izvor.

Saopšteno je da se Nijamej, glavni grad Nigera, "snabdeva lokalnom proizvodnjom“. 

Niger je u velikoj meri zavisan od svog bogatijeg suseda na jugu, Nigerije, kao glavnog snabdevača električnom energijom. U 2019. godini, Nigelecov izvršni direktor izjavio je da se Niger oslanja na Abudžu za do 70% snabdevanja električnom energijom. ECOVAS je u nedelju dao Nigeru, nakon samita, jednonedeljni ultimatum za uspostavljanje ustavnog poretka, suspendovao finansijske transakcije sa Nigerom i naredio zamrzavanje "svih transakcija u oblasti usluga, uključujući energetske transakcije".

Vojni udar u Nigeru bio je sedmo vojno preuzimanje vlasti za manje od tri godine u zapadnoj i centralnoj Africi, što je dovelo do rascepa u pomenutom bloku, jer su susedni Mali i Burkina Faso, takođe pod vlašću vojne hunte, naveli da će bilo kakvu intervenciju u Nigeru smatrali objavom rata u toj zemlji i uključili se u njenu odbranu.

Niger je bio ključni saveznik zapadnih država u borbi protiv islamističkih pobunjenika, a državni udar su osudile SAD, Francuska i druge strane sile.

Vođe državnog udara objavile su preko noći da su ponovo otvorili kopnene i vazdušne granice sa Alžirom, Burkinom Faso, Malijem, Libijom i Čadom, pošto su ih zatvorile prošle srede nakon uklanjanja Mohameda Bazuma sa vlasti.

Granice koje su ponovo otvorene uglavnom su u udaljenim pustinjskim oblastima, dok ključni ulazi Nigera za trgovinu ostaju zatvoreni zbog sankcija koje je uveo Ekovas.