12.11.2023.

10:07

Foto: Reuters/Printscreen Twittter

Planeta

(VIDEO) Rusija ne prašta! Britanija dobila uranijumsku osvetu! Nisu slušali Putina, sada trpe najstrašnije posledice!

Prema nekim tvrdnjama, tamo su stigli vazdušnim masama koje su oterane iz zapadne Ukrajine, gde su dignuta u vazduh skladišta sa uranijumskom municijom. 

Skladišta sa uranijumskom municijom našla su se na udaru ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga u maju 2023. To se dogodilo u Hmeljnickoj oblasti.  U septembru je udarac ponovljen. Na društvenim mrežama pojavili su se spektakularni snimci detonacije municije. 

Ova priča počela je u martu ove godine. Tada je zamenica britanskog ministra odbrane Anabel Goldi rekla da će London preneti municiju sa osiromašenim uranijumom u Ukrajinu:

- Uporedo sa obezbeđivanjem eskadrile, kao i borbenih tenkova Challenger-2 Ukrajini, mi ćemo isporučivati municiju, uključujući i oklopne granate, koje sadrže osiromašeni uranijum.

Ova odluka Londona izazvala je talas negodovanja čak i među NATO saveznicima.

Britansko ministarstvo odbrane je u odgovoru navelo da Britanija nije odgovorna za upotrebu čaura sa osiromašenim uranijumom isporučenih Ukrajini, i da ne prati njihovu upotrebu i nije odgovorna za posledice.

Doktor Bazbi je rekao da je količina čestica uranijuma koje Britanci udahnu mala ali i da bi takva doza mogla imati ozbiljne štetne posledice po zdravlje žrtava i njihovih potomaka.

Istovremeno, prema njegovim podacima, nivoi kontaminacije u Poljskoj, Nemačkoj i svuda duž rute vazdušnih masa od Ukrajine do Engleske su mnogo veći.

Podsetimo, ruski predsednik Vladimir Putin oštro je zapretio Velikoj Britaniji nakon prvih vesti o slanju municije sa osiromašnim uranijumom.

- Velika Britanija… objavila je ne samo snabdevanje tenkova Ukrajini već i granata sa osiromašenim uranijumom. Ako se to dogodi, Rusija će biti prinuđena da reaguje - rekao je Putin novinarima posle razgovora sa kineskim liderom Si Đinpingom u Kremlju.

Prethodno je Military Watch Magazine upozorio Britance i celu Alijansu na opasnost isporuke uranijumskih granata Ukrajini. Osiromašeni uranijum je jedan od najtežih hemijskih elemenata. Dobija se iz niskoradioaktivnog otpada. U municiji se za veći prodor koristi osiromašeni uranijum.

Poznate su štetne posledice upotrebe ovakvih granata u Iraku i Jugoslaviji. Tako je, posle Zalivskog rata, komandant britanske kraljevske mornarice, Robert Grin, izvestio o „neobjašnjivom porastu raka i urođenih genetskih deformiteta među Iračanima… u blizini bojnih polja“. Komisija UN je u maju 1999. došla do sličnog zaključka.

Jugoslovenski naučnici su posle rata 1999. godine, kada je i NATO koristio uranijumsku municiju, primetili da ove granate ne samo da ubijaju, već zagađuju životnu sredinu i izazivaju rak kod ljudi koji žive na ovim prostorima.

Uranijumske granate su uključene u municiju američkih tenkova Abrams, nemačkih Leopard-2 i britanskih Challenger-2. Pored toga, takve granate se koriste u topovima američkih borbenih vozila pešadije Bredli, koje se u velikim količinama isporučuju Ukrajini.