10.03.2024.

22:40

Foto: Shutterstock

Planeta

(VIDEO) Procureo šok scenario! Napad SAD i NATO počeće iznenadnim globalnim udarom! Rusija nije spremna za to?!

U članku objavljenom u časopisu Vojna misao navodi se da bi „verovatni neprijatelj", najverovatnije Sjedinjene Američke Države ili NATO, mogao da ispali veći broj projektila na ključnu rusku infrastrukturu.

- Napad bi mogao da počne brzim globalnim udarom sa nekoliko masivnih raketnih i vazdušnih udara na administrativno-političku i vojno-industrijsku infrastrukturu zemlje - navodi se u članku.

U članku se takođe kaže da stratezi predlažu da se poveća i količina opreme koja je dostupna Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije i broj zadataka koje obavljaju.

Ne zna se tačno kako bi NATO izveo takav iznenadni napad. Ruski analitičari u članku su očigledno opisali napad kao ono što bi američka vojska okarakterisala kao „operaciju sa više domena".

U članku se pominju „zajedničke operativne formacije" koje se sastoje od „kompaktnih, mobilnih višenamenskih brigada sposobnih da nanesu veliku štetu administrativno-političkoj i vojno-industrijskoj infrastrukturi". Ove neprijateljske brigade bi morale da budu u stanju da napadnu na kopnu, na moru, u vazduhu, u svemiru i u sajber prostoru.

Pre takvog napada dogodile bi se provokacije koje bi ga opravdale, a vojne jedinice bi morale da se približe Rusiji.

„Neprijatelj će preduzeti potencijalno agresivne akcije, uključujući i provokacije, kako bi kontrolisao situaciju, kao i intenzivirao sve vrste obaveštajnih aktivnosti. Osim toga, pod plaštom vežbi može da počne da raspoređuje udarne grupe nosača aviona i brodove sa vođene rakete. Neprijateljske letelice, uključujući strateške bombardere i bespilotne letelice, počeće da obavljaju redovne letove u blizini državnih granica Rusije", navodi se u članku.

Napad bi započeo masovnom vazdušnom ofanzivom (svemirske snage bi mogle da budu uključene u takve ofanzive do 2030. godine) koja bi se sastojala od „brzog globalnog udara" i „nekoliko velikih raketnih i vazdušnih udara" (ne manje od dva i ne više od sedam).

Ova strategija NATO-a mogla bi naterati Rusiju da posegne za nuklearnim oružjem, posebno taktičkim.

Bivši direktor američke Centralne obaveštajne agencije i general u penziji Dejvid Petreus upozorio je Rusiju da će NATO potopiti njenu crnomorsku flotu i eliminisati vidljive kopnene snage u Ukrajini ako napadne nuklearnim oružjem.

Ruski stručnjaci koji su tvrdili da su Rusiji potrebni snažniji odbrambeni sistemi traže od ruskih vlasti da počnu da izdvajaju više za odbranu. Želeli bi da Rusija počne da razvija naprednije bespilotne letelice i drugo oružje, da gradi sofisticiranije artiljerijske radare i sisteme za gađanje i paljbu, i da unapredi sisteme nadzora i drugu infrastrukturu kao što su aerodromi i servisne stanice.

Raketni napad koji su ruski eksperti opisali u članku u Vojnoj misli identičan je onom u koji bi Rusija učestvovala. „Rusko vojno razmišljanje se u velikoj meri približilo ideji 'aktivne odbrane' u slučaju rata između NATO-a i Rusije", rekao je za Business Insider Džulijan Voler , ekspert za ruska pitanja u Centru za pomorske analize, istraživačkom centru. . „Zbog očekivanja snažnih kinetičkih udara sa Zapada u početnim fazama, Rusija mora biti u stanju da ih održi, istovremeno uzvraćajući udar na kritičnu vojnu i civilnu infrastrukturu", dodao je Voler.