Autor: Informer.rs

14.05.2024.

18:48

Foto: EPA

Planeta

Najveći trgovinski rat ikada! Bajden udario na Peking - uvodi carine i do 100%

Bela kuća je saopštila da će ove godine biti uvedena nova carina od 100% na kineska električna vozila, što je četiri puta veće povećanje u odnosu na trenutnu stopu od 25%, kao i udvostručenje postojeće stope od 25% na solarne ćelije.

Tarife na litijumske baterije za električna vozila takođe će biti povećane, sa 7,5% na 25% ove godine, saopšteno je, a povećanje tarifa će se proširiti na sve litijumske baterije do 2026. godine.

Bela kuća je takođe najavila nove carine na medicinske proizvode poput respiratora i maski, kao i na proizvode od čelika i aluminijuma, koje će skočiti sa 0 do 7,5% na 25% u 2024. godini, kao i nova tarifa od 25% za ključne minerale, i 50% na poluprovodnike u 2025. godini, dvostruko više nego što je trenutna stopa.

Nova stopa će uticati na robu vrednu 18 milijardi dolara, saopštila je Bela kuća.

Iako će ovaj potez verovatno dodatno pogoršati već napete odnose između Pekinga i Vašingtona, Bela kuća je rekla da su nove mere neophodne kako bi se suzbile „nepravedne trgovinske prakse Kine“, posebno kineska „krađa intelektualne svojine“ i navika "poplave globalnih tržišta veštački niskim cenama izvoza".

Ovaj potez dolazi nakon „temeljne analize“ ove teme od strane trgovinskog predstavnika SAD ambasadorke Ketrin Taj, a mere su "pažljivo usmerene na strateške sektore“ gde administracija Bajdena sprovodi "istorijske investicije", rekla je Bela kuća.

Nove Bajdenove carine predstavljaju najnoviji korak u višegodišnjem trgovinskom ratu između Pekinga i Vašingtona. U poslednjih nekoliko meseci, prekomerna ponuda kineskih proizvoda u ključnim sektorima poput potrošačkih dobara, elektronike, čelika i građevinarstva, baterija i solarnih panela posebno su izazvale zabrinutost.

Kina, druga najveća ekonomija sveta i najveći izvoznik, okrenula se proizvodnji kao sredstvu da izađe iz ekonomskih problema. To je u suprotnosti s rastućim upozorenjima ekonomista da zemlja mora preurediti svoju tradicionalnu zavisnost od stranih tržišta kako bi rasla.

Međutim, Peking je odbacio komentare da je izvoz viškova na globalna tržišta pretnja drugim ekonomijama, optužujući zapadne vlade za protekcionizam, a u odgovoru na zabrinutosti koje je iznela sekretarka za finansije Dženet Jelen u aprilu, državni mediji su rekli da su zapadne zemlje vekovima primenjivale iste taktike.