• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

13.05.2024

23:00

Ratne igre, Amerika i Filipini provociraju Peking! Pokazuju silu u kineskom pomorskom dvorštu!

Shutterstock

Vesti

Ratne igre, Amerika i Filipini provociraju Peking! Pokazuju silu u kineskom pomorskom dvorštu!

Podeli vest

Vojske Sjedinjenih Država i Filipina lansirali su projektile Džavelin i ispalili više stotina granata iz haubice tokom vojne vežbe odbijanja pomorske invazije duž obala Južnog kineskog mora! Demonstracija sile održana je u kineskom pomorskom dvorištu, što predstavlja jasnu poruku Pekingu!

Vojske dve države imale su manevre tokom cele nedelje duž obala priobalnog grada Laoag u severnoj filipinskoj provinciji Ilokos, koja je najbliža Kini.

Zajednička vežba američkih i filipinskih trupa ikada pod imenom "Balikatan", ili „rame uz rame“, govori i novim bliskim odnosima Vašingtona i Manile otkako je Ferdinand Markos mlađi postao predsednik 2022. godine.

Tenzije u Južnom kineskom moru su porasle zbog sve učestalijih sukoba između filipinskih brodova i kineske obalske straže 

Američka i filipinska vojska, istina,m nisu imenovale protiv koga se bore, ali sama činjenica da su ovogodišnje vežbe bile koncentrisane oko severnih i zapadnih obala Filipina - blizu Južnog kineskog mora i Tajvanskog moreuza, govori dovioljno.

Foto: Reuters

 

Jedan deo vežbi je, takođe, izveden u vodama izvan teritorijalne granice Filipina, kao i izvan ekskluzivne ekonomske zone Manile, koja se proteže na oko 370 km.

- Filipini i SAD imaju zajedničku viziju slobodnog i otvorenog Indo-Pacifika - rekao je novinarima general-potpukovnik američkih marinaca Majkl Sederholm, komandant zajedničke operativne grupe Balikatan. 

Foto: Tanjug/AP

 

Provincija Ilokos leži jugoistočno od Kine i južno od Tajvana, u blizini Južnog kineskog mora. Ona bi verovatno bila u centru svakog regionalnog sukoba zbog spornih voda.

Igraju se novim oružjem

Po prvi put u azijsko-pacifičkom regionu, američka vojska je rasporedila i novi lanser raketa srednjeg dometa "Tajfun". Onj je sa severa Filipina u stanju da dostigne ciljeve na Tajvanu, ali i  kineske baze i infrastrukturu u Južnom kineskom moru, kao i na kontinentalnoj Kini.

Reč je o prvom takvom oružju raspoređenom u regionu otkako su se SAD 2019. povukle iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa, koji je zabranjivao razvoj balističkih i krstarećih projektila dometa između 500 i 2.500 km.

Foto: Tanjug/AP

 

- Iako iz sistema Tajfun nije dejstvovano tokom Balikatana, njegovo raspoređivanje pomoći će da se identifikuju mesta za lansiranje projektiola u eventualnoim sukobo - rekao je Kolin Koh, viši saradnik na S. Rajaratnam školi međunarodnih studija u Singapuru.

- Tokom rata, sve što treba da uradite je da odete na lansirna mesta i da odmah pucate bez dalje pripreme - rekao je Koh.

Foto: Reuters

 

Vojske SAD i Filipina su na zapadno ostrvo Palavan, u blizini spornih oblasti Južnog kineskog mora, rasporedile i raketni sistem HIMARS .

Prošle godine, vojska nije uspela da iskrca sistem HIMARS u glavnu luku Batanes, pa je ove godine, američka vojska rekonstruisala luku, kao deo napora da razvije funkcionalnu morsku luku za istovar opreme i trupa

Filipinci u strahu od prisustva američke vojske

Prošle godine, Vašington i Manila su najavili da će četiri vojne baze biti dodate Sporazumu o poboljšanoj odbrambenoj saradnji, što će američkim trupama omogućiti da koriste ukupno devet vojnih lokacija na Filipinima za obuku, punjenje gorivom i druge operacije.

Tri od tih baza nalaze se u severnim provincijama Kagajan i Izabela, obe u blizini Luzonskog moreuza između Filipina i Tajvana.

Sve veće prisustvo vojnih trupa u civilnim oblastima uznemirilo je stanovništvo koje je zabrinuto da bi mogli biti na meti ukoliko dođe do rata između SAD i Kine.

- Ne ćelimo da biramo između to dvoje, Ne volim strane snage u mojoj pokrajini jer osećam da bismo mogli da budemo uvučeni u rat koji nije naš - rekao je Manuel Mamba, guverner provincije Kagajan.

Foto: Reuters

 

 

Mamba se glasno protivio razvoju baza u svojoj provinciji za američke trupe i jedan je od malobrojnog, ali tvrdoglavog kontingenta regionalnih i lokalnih političara, koji se protive  okretanju Manile ka Vašingtonu.

Podsetimo, Markosov prethodnik Rodrigo Duterte bio je daleko bliži Pekingu.

 


 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set