26.05.2024.

09:02

Foto: Reuters

Planeta

Zapad brutalno lomi zemlju na južnim ruskim granicama! Uložen je veto: Dani pred nama najopasniji! (FOTO)

Skupštinski odbor za pravna pitanja trebalo bi da se sastane u ponedeljak u 9:00 po lokalnom vremenu, kako bi razmotrio veto predsedsednice na zakon o stranim agentima

Ukoliko komitet pristane da poništi veto, pitanje će biti razmotreno na plenarnoj sednici 28. maja, prenosi TASS. Za poništavanje predsedničkog veta potrebno je odobrenje najmanje 76 od 150 članova jednodomnog parlamenta. 

Vladajuća partija Gruzijski sanDemokratska Gruzija ima 84 poslanička mesta. Ako veto bude poništen, predlog zakona se vraća predsedniku na potpisivanje. 

U slučaju da Zurabišvili ponovo odbije da potpiše dokument, potpisaće ga i objaviti predsednik parlamenta Šalva Papuašvili. 

Nakon objavljivanja, zakon ''O transparentnosti stranog uticaja” će stupiti na snagu. Konačna verzija kontroverznog zakona o "stranim agentima", koji je parlament Gruzije usvojio u trećem i poslednjem čitanju 14. maja, izmenjena je 17. maja, a predviđa novčane kazne za pojedince za neotkrivanje podataka o agentima "stranog uticaja". 

Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili, koja je nestranačka ličnost, 18. maja stavila je veto na ovaj zakon.

Pritisci i pretnje

Podsetimo, gruzijski premijer Irakli Kobakhidze optužio je u četvrtak neimenovanog evropskog komesara za "ucenjivanje" i iznošenje "užasne pretnje", uoči novog glasanja gruzijskog parlamenta o zakonu o tzv "stranom uticaju" koji osuđuju Evropska unija i SAD, protiv kojeg se stalno održavaju demonstracije i na koji je predsednica Gruzije stavila veto.

Prema rečima Kobahidzea, dotični "evropski komesar" je u telefonskom razgovoru naveo mere koje bi Zapad mogao da preduzme ako bi ovaj zakon bio definitivno usvojen.

Tom prilikom je neimenovani komesar navodno pomenuo nedavni atentat na premijera Slovačke: "Videli ste šta se desilo (Robertu) Ficu. Trebalo bi da budete vrlo oprezni".

Pored ove „užasne pretnje“, Kobahidze je pominjao i da „visokorangirani strani političari ucenjuju gruzijski narod i njegovu demokratski izabranu vladu“.

Podsetimo, SAD još davne 1938. godine donelke Zakon o registraciji stranih agenata (FARA) koji zahteva od lobista koji rade u ime stranih vlada da se registruju kod savezne vlade, tj. ministarstva pravde. 

Nevladine organizacije finansirane u inostranstvu moraju periodično javno da objavljuju izveštaje o aktivnositma, odnosu da stranim finansijerom, kao i uplate koje dobija.

FARA ne zabranjuje lobiranje za strane interese, niti zabranjuje ili ograničava bilo kakve specifične aktivnosti. Njegova eksplicitna svrha je promovisanje transparentnosti u pogledu stranog uticaja na američko javno mnjenje, politiku i zakone; u tom cilju, DOJ je dužan da takve informacije učini dostupnim javnosti.

Zakon je donet prvenstveno da bi se suprotstavila nacističkoj propagandi, sa početnim fokusom na krivičnom gonjenju subverzivnih aktivnosti, a od 1966. godine, izvršenje je prešlo uglavnom na građanske kazne i dobrovoljno poštovanje.