03.06.2024.

09:10

Foto: Reuters/AP/Wikimedia

Planeta

Putin video šta se dešava, pa hitno reagovao! Jednim potezom zauvek promenio istoriju, Amerika nije imala šanse!

Dan Evroazijskog ekonomskog saveza (EAEU) obeležen je 29. maja, pošto je tada 2014, u Astani, u glavnom gradu Kazahstana, potpisan Ugovor o osnivanju EAEU, izveštava sajt "Katehon".

Ugovor su potpisali predsednici Rusije, Belorusije i Kazahstana. Godine 2015, pridružila im se Jermenija, a ubrzo potom i Kirgistan.

Put ka bližoj ekonomskoj integraciji EAEU integraciji odvijao se vrlo teško. Jermenija upravo doživljava društvene i političke potrese.

Ukrajina se počev od 2013. godine smatrala kandidatom za članstvo u EAEU, ali se u februaru 2014. u Kijevu dogodio državni udar. Posle referenduma na Krimu, Rusija je izložena zapadnim sankcijama.

Prve sankcije protiv Rusije uvedene su 17. marta 2014. godine, a potom su svake godine uvođene nove.

U Odesi su 2. maja 2014. ukrajinski neonacisti, uz podršku vlasti, izvršili zločin u Domu sindikata, što je dovelo do civilnih žrtava.

Ovo je bio jasan signal. Jedanaestog maja 2014. održani su referendumi u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici o nezavisnosti od Ukrajine.

EAEU je stvorena uprkos suprotstavljanju SAD

Naravno, iza procesa negativne transformacije Ukrajine stajale su SAD. Činjenice pokazuju da je državni udar, između ostalog, pokrenut i kako bi se sprečio ulazak Ukrajine u EAEU.

Hilari Klinton, kao državni sekretar SAD kritikovala je još 2012. evroazijske integracione trendove, nazivajući ih pokušajima da se ponovo stvori SSSR.

- Pokušavamo da pronađemo efikasan način da usporimo ili zaustavimo ovaj proces - rekla je Klintonova.

Viktor Janukovič je 29. novembra 2013. na samitu Istočnog partnerstva u Viljnusu odbio da potpiše sporazum sa Evropskom unijom. U decembru je potpisao rusko-ukrajinski akcioni plan, koji je predviđao smanjenje cena prirodnog gasa i rusku kupovinu ukrajinskih evroobveznica, ali ovaj plan nikada nije ostvaren. Ukrajina je tada već bila zahvaćena protestima, a ulje na vatru su dolivali američki emisari.

Uprkos svemu tome, EAEU je stvorena i funkcioniše. Unija je otvorena za ulazak bilo koje države koja deli njene ciljeve i principe, pod uslovima o kojima su se dogovorile države članice.

EAEU primenjuje Jedinstvenu carinsku tarifu, sprovodi jedinstvenu carinsku regulaciju i slobodno trguje robom, bez carinskih deklaracija i državne kontrole.

Unutar Unije sprovodi se jedinstvena spoljnotrgovinska politika. Zaključivanje sporazuma sa trećim zemljama moguće je samo u ime EAEU i njenih država članica. Pet zemalja članica vode koordinisanu makroekonomsku, industrijsku, agroindustrijsku i transportnu politiku, kao što rade i na stvaranju jedinstvenog digitalnog prostora