26.06.2024.

21:10

Foto: pixabay.com

Planeta

Rusija i Amerika na nogama! Kinezi su doneli nešto sa nevidljive strane Meseca! Hoće li Peking otkriti šta su pronašli?!

Spuštanje kapsule za vraćanje uzorka je emitovano uživo, prikazujući kako pada na zemlju uz pomoć padobrana. Nakon sletanja, stručni tim je odmah pregledao kapsulu i u blizini svečano razvio kinesku zastavu .

Chang'e-6, lansiran početkom maja, poznat je po tome što je prva robotska misija koja je sletela i poletela sa druge strane Meseca. Takođe, prvi put su doneti lunarni uzorci sa te, dalje strane našeg prirodnog satelita .

- Misija za istraživanje Meseca Chang'e-6 bila je potpuni uspeh - najavio je Zhang Kejian , direktor Kineske nacionalne svemirske administracije (CNSA). Kineski predsednik Si Đinping čestitao je timu misije.

Plan leta misije poklapa se sa letom svemirske leteliceChang'e-5, koja je 2020. godine uzimala uzorke sa bliže (vidljive) strane Meseca, odnosno one koja je okrenuta ka Zemlji. Chang'e-6 je ciljao na Južni pol-Aitken basen na drugoj strani.

Nakon što je stigao u lunarnu orbitu, lender se spustio da prikupi uzorke koristeći ugrađenu bušilicu i robotsku ruku. Takođe je prikupljao podatke o životnoj sredini pomoću detektora radona, detektora negativnih jona i mini-rovera. Komunikaciju između Chang'e-6 i Zemlje omogućio je kineski satelit Kuekiao-2.

Podsetimo, Chang'e-6 je 04. juna lansiran sa površine Meseca da bi se sastao sa svemirskim brodom u orbiti. Prikupljeni uzorci su prebačeni u kapsulu za ponovni ulazak, a letelica je pre nekoliko dana počela da se vraća na Zemlju. Kapsula za ponovni ulazak puštena je oko 5.000 km iznad južnog Atlantskog okeana.

Nakon početne obrade na mestu sletanja u Unutrašnjoj Mongoliji, kapsula će biti prebačena u Peking. Tamo će naučnici pažljivo ukloniti i analizirati uzorke za koje se očekuje da uključuju vulkanske stene i druge materijale.

Ovi uzorci bi mogli da pruže novi uvid u poreklo Meseca i razlike u sastavu njegove bliže i dalje strane. Osim toga, istraživači se nadaju da će dobiti informacije o južnom polarnom regionu Meseca, za koji se veruje da sadrži naslage vodenog leda, ključne za buduća lunarna naselja.

NASA se takođe fokusira na južni polarni region Meseca za predstojeće robotske misije, koje će kulminirati sletanjem Artemis 3 sa posadom zakazanom za 2026. U međuvremenu, Kina planira da pošalje astronaute na površinu Meseca do 2030. godine, unapređujući svoje ambiciozne ciljeve istraživanja svemira .