05.10.2024.

06:40

Foto: Foto: Printscreen/X, AP Photo, Reuters

Planeta

(VIDEO) Nije nuklearka! Ako Putin baci ovo, od Kijeva će ostati samo krater! Svet zaboravio kakvu zver Rusija čuva u arsenalu!

Portal napominje da bi Moskva, u slučaju daljeg pogoršanja situacije, mogla upotrebiti ne-nuklearno oružje kako bi sravnila ukrajinsku prestonicu, Kijev, s zemljom.

FOAB – „otac svih bombi“, je, kako mnogi smatraju. najmoćnija konvencionalna bomba na svetu.

Zvaničan naziv ove bombe je ATBIP, što znači „Aviation Thermobaric Bomb of Increased Power“, a u Rusiji je poznata pod oznakom AVBPM (Avijaciona vakuumska bomba povećane snage).

Ova bomba je prvi put javno predstavljena 11. septembra 2007. godine, kada je saopšteno da ima ogromnu eksplozivnu snagu od 44 tone u ekvivalentu TNT-a, s mogućnošću uništavanja ciljeva u radijusu od 300 metara.

Uprkos ogromnoj razornoj snazi, ruski vojni zvaničnici su naglasili da ova bomba ne zagađuje okolinu poput nuklearnog oružja, što je čini jedinstvenom u svetu modernog konvencionalnog naoružanja.

Takođe, članak se osvrće na moderni ruski strateški raketni sistem „Sarmat“, za koji se tvrdi da može nositi kako konvencionalne, tako i nuklearne bojeve glave, uključujući i FOAB.

Grčki portal pretpostavlja da bi ova raketa, koja je dizajnirana da nosi više bojevih glava, mogla nositi i više FOAB bombi, čineći je izuzetno moćnim oružjem u ruskom arsenalu.

Na strateškom planu, tekst ukazuje da konvencionalni odgovor Moskve na potencijalnu eskalaciju u Ukrajini, kao što su napadi zapadnim oružjem unutar Rusije, ne mora uključivati upotrebu taktičkog nuklearnog oružja.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je na sastanku Saveta za nuklearno odvraćanje, održanom 25. septembra, izneo predlog za ažuriranje državne politike u oblasti nuklearnog odvraćanja.

Ova politika se sada odnosi na mogućnost upotrebe nuklearnog oružja ne samo u slučaju direktne agresije na Rusiju, već i ako neprijatelj stvori ozbiljnu pretnju suverenitetu zemlje korišćenjem konvencionalnog oružja.

Putin je takođe ranije izjavio da zemlje NATO-a ne raspravljaju samo o isporuci dugometnog naoružanja Ukrajini, već o mogućnosti direktnog uključivanja u sukob.

U tom slučaju, kako je naveo Putin, priroda sukoba bi se promenila, a Rusija bi bila primorana da odgovori na odgovarajući način.