Autor: Informer.rs

17.10.2024.

22:00

Foto: EPA

Planeta

Korak bliže ratu sa Rusijom! NATO zemlja poslala F-16 na ukrajinski front!

Ruben Brekelmans je tvrdio da bi takvi udari predstavljali legitimnu samoodbranu prema međunarodnom pravu.

Holandija je obećala da će Ukrajini obezbediti 24 borbena aviona američke proizvodnje kao deo grupe zemalja članica NATO-a koje su prošle godine uspostavile takozvanu „koaliciju F-16“.

Kolege članice Danska i Norveška obećale su da će isporučiti 19 odnosno šest aviona, dok druge zemlje u grupi – koja uključuje Belgiju, Kanadu, Luksemburg, Poljsku, Portugal, Rumuniju, Švedsku, Grčku, Bugarsku i Francusku – obučavaju ukrajinske pilote.

Prva serija F-16, koja je navodno uključivala manje od desetak borbenih aviona, stigla je u Ukrajinu u avgustu.

Obraćajući se novinarima u Briselu uoči ministarskog sastanka NATO-a u četvrtak, Brekelmans je rekao da „međunarodno pravo ne sadrži nikakva ograničenja u pogledu udaljenosti [i] ... da se ne zaustavlja na granici ili 100 km od granice“.

- Zato dozvoljavamo Ukrajini da koristi F-16 za svoju samoodbranu. Možda će biti potrebno za presretanje projektila ili za pogađanje, na primer, aerodroma u Rusiji. Dakle vojni ciljevi. A to je takođe dozvoljeno na ruskoj teritoriji ili u ruskom vazdušnom prostoru - objasnio je holandski ministar, a citirao ukrajinski državni medij Ukrinform.

Komentarišući dolazak prvih F-16 u Ukrajinu početkom avgusta, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je predvideo da borbeni avioni američke proizvodnje „neće moći značajno da utiču na dinamiku događaja na liniji fronta“.

Prošlog maja, Velika Britanija se obavezala da će Ukrajini isporučiti projektile dugog dometa Storm Shadov, a Francuska i SAD su to sledile nekoliko meseci kasnije.

Jedan od uslova koji su Kijevu prvobitno nametnuli njegovi zapadni pristalice bio je da neće koristiti ove napredne rakete za gađanje ciljeva duboko unutar međunarodno priznate ruske teritorije.

Međutim, poslednjih meseci ukrajinski lider Vladimir Zelenski aktivno pokušava da ubedi Veliku Britaniju, Francusku i SAD da ukinu ograničenja.

Dok su visoki zvaničnici u Londonu sugerisali da nemaju problema sa takvim razvojem događaja, Kijevu očigledno do sada nije data zvanična dozvola.

Prošlog meseca ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da ukrajinska vojska nije sposobna da sama koristi sofisticirane rakete dugog dometa zapadne proizvodnje.

Imajući ovo na umu, svaki takav napad na ciljeve duboko u Rusiji zahtevao bi direktno učešće vojnog osoblja NATO-a, dodao je on. Putin je upozorio da bi to „značajno promenilo samu suštinu, samu prirodu sukoba u Ukrajini“.