06.07.2024.

16:16

Kraj: Englezima penal drama, Akanđi tragičar Švajcarske!

Nakon jučerašnjeg dana poznato je da će prvi kostur polufinala činiti Francuzi i Španci, dok su domaćin Nemačka i Portugal završili sa takmičenjem.

ENGLESKA - ŠVAJCARSKA 1:1 (0:0) (PP - 5:3)

Strelci: Endoj 75, Saka 80

Stadion: Merkur špil arena

Grad: Diseldorf

Kapacitet: 47.000

Sudija: Danijele Orsato (Italija)

ENGLESKA (3-4-3): Pikford - Voker, Stouns, Konsa (od 77. Palmer) – Tripije (od 77. Šo), Rajs, Maino (od 77. Eze), Saka - Belingem, Kejn (od 108. Toni), Foden (od 114. Aleksander Arnold)

Trener: Geret Sautgejt

ŠVAJCARSKA (3-4-3): Zomer – Šer, Akanđi, Rodrigez – Rider (od 63. Zuber), Frojler (od 118. Amduni), Džaka, Ebišer (od 118. Sijero) – Endoje (od 98. Zakarija), Embolo (od 108. Šaćiri), Vargas (od 63. Vidmer)

Trener: Murat Jakin

Kartoni: Šer 32, Kejn 67, Vidmer 84

PENALI:

5:3 - Gotovo je! Aleksander Arnold ne ostavlja šansu Zomeru i odvodi svoju selekciju u polufinale!

4:3 - Hladnokrvan je Amduni! Plasira loptu po sredini gola i uspeva da održi Švajcarce u životu.

4:2 - Ajvan Toni je dobio priliku i iskoristio je! Sjajno plasirana lopta u "malu mrežu".

3:2 - Jedva! Šaćiriju je pročitao stranu Pikford, ali je udarac bio previše precizan.

3:1 - Bukajo Saka zaokružuje savršeno veče. Pogađa i penal.

2:1 - Drugi štoper mnogo sigurniji od kolege, Šer uspeva da produži penal seriju.

2:0 - Kakav mat Belingema. Potpuno je prevario Zomera. Vode Englezi!

1:0 - Akanđi jako loše i Pikford dovodi Engleze u prednost!

1:0 - Prvi se lopti i beloj tački približio Kol Palmer i maestralno pogodio! Nije imao šansu Zomer.

Šutiraće se ispred tribina gde su smešteni navijači Engleske.

DRUGI PRODUŽETAK:

120+1. minut - Penali! Nije bilo dovoljno pola sata dodatnog fudbala, moraće bela tačka da odredi polufinalistu.

120. minut - Samo minut nas deli do penala!

118. minut - Nova prilika za Švajcarce! Amduni je, samo što je ušao u igru, dobro gađao, ali se dobro pozicionirao čuvar mreže Evertona.

116. minut - Au, šta se desilo! Šaćiri je iz kornera pogodio prečku, uspeo je nekako Pikford da izbaci loptu.

113. minut - Šo sprečava katastrofu! Jako dobra pozicija Šera i dodavanje ka Vidmeru, ali je odlično reagovao defanzivac Mančester junajteda.

112. minut - Kapitensku traku preuzeo je Kajl Voker.

110. minut - Napušta kapiten Engleske teren, a na njegovo mesto će Toni. Izgleda da je umor odradio svoje, pa će izabranici Gereta Sautgejta bez napadača Bajerna čekati penale.

108. minut - Grčevi su počeli da stvaraju probleme akterima na terenu. Hari Kejn se žali na bolove u listu.

106. minut - Nastavlja se borba u Diseldorfu, ili bolje rečeno, iščekivanje penala.

103. minut - Stiže Saka i u odbrani da pomogne i otima loptu Zuberu.

101. minut - Nekako se izborio za šut Belingem, uspeo da gađa u okvir, ali je dobro pozicioniran Zomer.

100. minut - Zanimljivo je što je Šer i dalje na terenu, uprkos žutom kartonu koji je dobio još u 32. minutu.

98. minut - Odlučio je da nešto promeni i Jakin posle dužeg vremena. Zakarija je na terenu umesto Endoja.

95. minut - Napokon! Sjajan udarac preskupog Deklana Rajsa iz daljine i još bolja reakcija Zomera. Ovakav fudbal se očekivao od prvog minuta.

94. minut - Ponovo je igra na "Merkuru" usporena i ne dešava se gotovo ništa.

92. minut - Zanimljiv pokušaj Šera. Uspeo je da iznenadi Pikforda, ali ne i da pogodi.

91. minut - Švajcarci imaju prvi loptu i priliku da prvi zaprete.

PRVI PRODUŽETAK:

90+3. minut - Kraj regularnog dela, idemo u dodatnih pola sata igre!

90+2. minut - Kakva šansa za Švajcarce! Prvo je Šer imao izvrsnu poziciju, ali mu je zasmetao Embolo, a onda je očajno reagovao Zuber i loptu poslao nebu pod oblake.

90+1. minut - Odlučio je italijanski arbitar da meč produži još tri minuta, ali je sva prilika da će pobednika odlučivati produžeci, ili verovatnije, penali.

88. minut - Zagreva se pored aut linije i Bouven. Izgleda da je Sautgejt spreman za novu promenu u napadu.

86. minut - U prvi mah se čini da je dobro postupio Sautgejt sa izmenama. Eze i Palmer su jako brzo skrenuli pažnju na sebe.

84. minut - Nadamo se da su ova dva pogotka razmrdala aktere na terenu. Oseća se da su i navijači živnuli.

80. minut - Potpuno "mrtav" napad Engleza i onda prava majstorija Sake! Kakav udarac levom nogom i pogodak od stativu protiv nemoćnog Zomera.

79. minut - Gori pod nogama Sautgejtu i svestan je da mora nešto da se promeni. Čak tri izmene je napravio i iz igre izveo Belingema!

75. minut - GOL! Gužva u kaznenom prostoru Engleske odbila je loptu na nogu Endoja, a ovaj je uspeo da je usmeri iza leđa Pikforda. Ogroman je ovo problem za Engleze, koji su jako malo prikazali do sada.

72. minut - Deluje kao da su oba tima odlučila da čekaju penale i da žele sa bele tačke da reše pitanje pobednika. Nikakvog uzbuđenja nema u Diseldorfu.

69. minut - Hari Kejn u ovim trenucima igra na poziciji zadnjeg veznog. Jako je daleko od protivničkog gola i to je jasan pokazatelj bezidejne igre Engleza.

65. minut - Pravi Jakin dve promene u nadi da će svežina doprineti boljoj igri njegovih fudbalera.

61. minut - Daleko opasnija je četa Murata Jakina u drugom delu. Engleska se neočekivano povukla i prepustila loptu protivniku.

60. minut - Centaršut Vargasa je bio bezopasan, ali će Švajcarci imati još jedan korner.

56. minut - Uspela je Švajcarska da pređe svoju polovinu u ovom delu, ali ni oni ne briljiraju kada su u pitanju konkretne šanse.

51. minut -  Napokon udarac u okvir gola! Embolo je pokušao iz teške pozicije, ali je lopta stigla u naručje Pikforda.

48. minut - Kao i do sada, primarno je lopta u nogama Sake. Osim njega, Englezi potpuno neprimetni.

46. minut - Nadaju se navijači nešto boljem fudbalu, pošto u prvom delu nije viđeno apsolutno ništa.

POLUVREME

44. minut - Ako bude gola Engleske, biće to zahvaljujući Saki. Fantastičan prodor asa Arsenala, dodavanje ka Mainou, ali je odbrana Švajcarske dobro postavljena.

41. minut - Vladaju Englezi sredinom terena i posedom, ali se to ne materalizuje u konkretnu šansu.

36. minut - Embolo bez prave lopte i šanse za sada. Potpuno je štoperska linija Engleske neutralisala napadača Monaka.

32. minut - Nešto oštriji start Šera nad Belingemom bio je dovoljan razlog Orsatu da pokaže prvu javnu opomenu defanzivcu Švajcarske.

27. minut - Saka nastavlja da stvara glavobolje Vargasu i Ebišeru, ali nema podrške Kejna i ostalih napadača.

24. minut - Verovatno Jakin nema mnogo zamerki na igru svog tima. Inicijativa jeste na strani "Gordog Albiona", ali nema prave opasnosti po gol Zomera. Uglavnom se sve završava izblokiranim udarcima ili neuspešnim dodavanjima.

20. minut - Mnogo problema imaju defanzivci Švajcarske sa bzonogim krilima Engleske. Saka beži Vargasu, ali nema nikoga u kaznenom prostoru da "pokupi" tu loptu.

18. minut - Manjak posla nije ulenjio odbranu Engleske. Odlična reakcija Vokera i prekinut dobar napad rivala.

16. minut - Jako dobar napad Engleske i pokušaj Mainua. Opet je dobro postavljen blok Švajcarske, ali lako igrači u belim dresovima stvaraju izgledne šanse.

14. minut - Deklan Rajs je pokušao nakon odbitka, ali je njegov udarac izblokiran. Pritisak i dalje traje na gol Zomera.

12. minut - Mirno je u Diseldorfu još uvek i nema udaraca ka golu. Dugim loptama napadaju Englezi, dok Švajcarska preko sredine pokušava da organizuje kvalitetan napad na gol Pikforda.

9. minut - Prete Švajcarci kaznenom prostoru Engleza. Čak se i Hari Kejn vratio kako bi pomogao odbrani. Odlično interveniše Stouns i otklanja opasnost.

6. minut - Pod ogromnim pritiskom je Fil Foden čim primi loptu. Očigledno je zamisao Jakina da optereti najboljeg igrača Premijer lige i tako oduzme glavnog organizatora igre Englezima.

4. minut - Iako do sada nije igrao na toj poziciji, veliki broj napada ide preko desnog krila i Bukajoa Sake. Fudbaler Arsenala se za sada dobro snalazi u novoj roli.

2. minut - Švajcarska koristi ofanzivnu formaciju kako bi izvršila pritisak na favorizovanu Englesku.

1. minut - Prvi napad imaju igrači u belim dresovima. Odmah su pokušali Englezi preko Sake, ali je izgubio loptu.

PRE MEČA:

17.52 - Englezi i dalje uživaju podršku člana kraljevske porodice princa Vilijama.

17.50 - Dobro raspoloženje na terenu pred početak meča odluke. Šaćiri i Trent Aleksander- Arnold se odlično poznaju iz Premijer lige.

Šaćiri i Aleksander Arnold

17.35 - Mnogo prašine podigla je odluka Sautgejta da Bukajoa Saku postavi na poziciju krila, koju ovaj nikada nije igrao.

17.20 - Strelac jedinog pogotka protiv Srbije i jedan od najboljih fudbalera današnjice Džud Belingem, ne može da se pohvali izvrsnom turniru u Nemačkoj, ali je i dalje glavni adut do sada blede Engleske.

Džud Belingem

17.05 - Selektor Engleske je odlučio da pruži piliku Mainou i Konsi, ali i dalje nema Kola Palmera. Sa druge strane, Švajcarci idu oprobanim receptom i sa tri napadača, formacija koja je zadavala ozbiljne glavobolje protivnicima u dosadašnjem toku.

16.47 - Sjajna atmosfera na tribinama "Merkur špil arene" se očekuje. Ogroman broj navijača Turske ispunio je ulice Diseldorfa, pa je pretpostavka da će nadjačati simpatizere "Gordog Albiona",

Navijači Turske

16.30 - Što se tiče preostalih selekcija, svetske kladionice najmanje šanse daju selekciji Turske. Njima na putu stoji sjajna Holandija u kasnijem terminu, ali navijačima je zagarantovan spektakl na "Olimpijskom stadionu" u Berlinu.

Fudbaleri Turske

16.20 - Podsećamo, "Gordi Albion" i dalje ima epitet glavnog favorita sa osvajanje prvenstva, a na ruku i ide i nešto lakša strana žreba. Izbegli su sile poput Francuske, Portugala, Španije i Nemačke, ali nikako ne treba otpisati Švajcarce koji ove godine ne znaju za poraz na EURO-u.