11.03.2024.

11:24

Foto: printscreen RTK

Srbija

Italijan došao u Šumadiju i posrećilo mu se! Ima i novi posao!

Tanja Saramandić živela je u Italiji skoro dvadeset godina i tamo je srela svog supruga Kristijana Dželpija. Korona je ovaj par zadržala u Orašcu kod Aranđelovca a nove okolnosti doprinele su tome da na Tanjinom imanju, koje je nasledila od bake, započnu proizvodnju italijanskih sireva usred Šumadije.

Kristijan je oduvek želeo da se oproba u proizvodnji sireva, a ovo šumadijsko selo, vratilo ga je, kaže, u detinjstvo, jer ga podseća na mesto u kojem je odrastao, pa se lako odlučio da tu kulturu uživanja u sirevima iz Italije, prenese u Srbiju.

- Možemo da kažemo da je ovo sve grlom u jagode zato što je moj suprug CNC programer i operater na CNC mašinama a ja sam po struci diplomirani mašinski inženjer. Ideja nam je bila da napravimo malu proizvodnju italijanskih sireva, jer moj suprug koji je ostao ovde i nije imao gde da nađe italijanski sir počeo je da eksperimentiše, uzimao je mleko od lokalnih proizvođača - priča Tanja za Rtk. 

Informer

Kristijan je odrastao u selu blizu Bergama podno Alpa gde je kultura pravljenja sireva duboko usađena u tradiciju žitelja severa Italije.

Informer

- Najveća razlika između srpskog sira i italijanskog je u time što kad se skupi kajmak pokupi se sva pana, odnosno masnoća i onda se ovde pravi sir od onoga što ostane tako da sprski sir nema tu jačinu. Sirevi koje mi pravimo koriste 100 odsto mleko, onakvo kakvo je posle muže tako da su onda oni zapravo punomasni - objašnjava Kristijan.

Paletu proizvoda čine kačote koje često kombinuju sa mediteranskim začinima, belim lukom, tartufom i ljutom paprikom a tu su i korice sira od vina i domaće kafe.

Taleđo je tradicionalni sir Bergama kremaste unutrašnjosti, rikota se pravi od surutke sa dodatkom mleka dok se skarmoca ručno mesi i oblikuje.

Za sada su svi sirevi od kravljeg mleka koje Tanja i Kristijan nabavljaju od komšija pa je celokupna proizvodnja uvezana tako da mali proizvođači doprinose jedni drugima a ta specifična italijanska kultura uživanja u sirevima polako se širi Šumadijom.